Co to jest adres URL i domena internetowa? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Co to jest adres URL i domena internetowa? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Korzystanie z Internetu jest dziś niezwykle powszechne. Chyba każdy z nas na co dzień spotyka się z adresem URL, a także domeną. Bardzo często jednak nie wiemy, czym dokładnie są poszczególne elementy danego adresu wpisywanego w pasku przeglądarki internetowej. Znajomość podstawowych pojęć jest wręcz konieczna w sytuacji, kiedy planujemy otworzyć działalność w Internecie, czy stworzyć swoją stronę internetową. Dzięki nim możemy zorientować się w prawach, które rządzą Internetem oraz posiąść wiedzę odnośnie rozwiązywania wielu problemów. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest adres URL oraz co to są domeny internetowe. Zapraszamy do lektury.

Co to jest adres URL?

Adres URL to nic innego jak adres strony internetowej. Co to jest URL? Jest to zapis, który widoczny jest dla każdego użytkownika w pasku przeglądarki internetowej. To właśnie adres URL kieruje użytkowników do treści, które są udostępniane na danej witrynie. Co ważne, adres URL składa się z kilku części:

 • na początku widoczny jest protokół, który obsługuje daną stronę, czyli http bądź https;
 • subdomeny, które rozpoczynają się po http/https://. Może być ich więcej niż jedna;
 • domeny, czyli tego, co znajduje się po kropce za subdomeną, może to być np. „.pl”, „.com”.

Czasami w adresie URL danej strony internetowej możemy spotkać się z odwołaniem, które pojawia się po odnośniku za domeną. Kieruje ono do danej treści na stronie internetowej. Chyba każdy z nas wielokrotnie wpisywał w oknie przeglądarki adres URL składający się z powyższych części, jednak nie wszyscy wiedzą co to jest URL strony. Warto wiedzieć, że każda witryna internetowa posiada swój unikalny adres URL, co oznacza, że jest zlokalizowana w sieci.

Co to znaczy URL?

Wiele osób może zastanawiać się, co oznacza URL? To skrót słów pochodzących z języka angielskiego – Uniform Resource Locator, co po polsku oznacza Ujednolicony Lokalizator Zasobu. Co ważne, pierwsze adresy URL strony zaczęły powstawać już w latach 90. Dzięki nim możliwe jest określenie i nadanie lokalizacji danej witrynie internetowej. Warto wiedzieć, że wszystkie strony internetowe składają się z wymienionych wyżej części, które zawsze wpisywane są w określonej kolejności i bezbłędnie. Jest to bardzo ważne, aby zostać skierowanym do witryny, której aktualnie szukamy. Dobrze stworzony adres URL strony internetowej powinien wskazywać, co na niej znajdziemy. Takie adresy określane są jako przyjazne, gdyż pozwalają na zmniejszenie ryzyka wejścia w niebezpieczne treści czy spam. Jeśli użytkownik zauważy ciąg liczb czy liter, które zupełnie nie odwołują się do treści czy usług, których szuka, może zrezygnować z wejścia na daną stronę internetową.

Protokół adresu URL – czym jest dokładnie?

Tak jak wspomnieliśmy, każdy adres strony internetowej składa się z określonych części, a jedną z nich jest protokół adresu URL, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Znajduje się on na początku każdego adresu URL strony internetowej. To właśnie on odpowiada za połączenie z serwerem. Istnieją dwa protokoły, a są to:

 • http – to protokół, który obsługuje połączenie nieszyfrowane przeglądarki. Strony otwierane przy jego pomocy określane są jako niezabezpieczone;
 • https – to protokół, który obsługuje tzw. połączenia szyfrowane w przeglądarce, spotkamy się z nim na stronach bankowych.

Dodanie litery „s” do protokołu nie jest przypadkowe. To skrót od słowa security, czyli ochrona. To za pomocą tego protokołu SSL szyfrowane są dane znajdujące się na danej stronie internetowej. Warto zwrócić uwagę, że na pasku adresu przeglądarki pojawi się tzw. kłódka, która jest symbolem bezpieczeństwa i wiarygodności danej witryny.

Domena strony internetowej – co to?

Słysząc o domenie, wiele osób może zastanawiać się, co to jest domena? Jest to składnik adresu URL strony internetowej. To unikatowy tekst, czyli nazwa, którą wybieramy w momencie rejestracji swojego adresu. Nazwa ta najczęściej powiązana jest z działalnością danej firmy, instytucji czy organizacji. Warto pamiętać, że domena w chwili rejestracji nie przechodzi na własność użytkownika. Jest po prostu wynajmowana czy przekazywana do użytkowania, dlatego należy pamiętać o jej przedłużaniu i odpowiednim zabezpieczeniu przed kradzieżą. Warto wiedzieć również, że nazwa ta powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i zapisywania w pasku adresu. Dzięki temu może również zwiększać rozpoznawalność. Co to jest domena strony internetowej dokładnie? To zapis, który ułatwia dostęp do danej witryny, który pełni kluczową funkcję w budowaniu marki. Dzięki znajomości domeny nie ma konieczności zapamiętywania adresu IP. Znajomość nazwy domeny ułatwia poszukiwanie danej firmy, dzięki temu możliwe jest korzystanie z danej witryny.

Co to domena – rozszerzenia

Wiedzę o tym to, co to jest domena, powinien posiadać każdy użytkownik internetu. Każda domena internetowa złożona jest z dwóch członów. To nazwa domeny i rozszerzenie. Czym dokładnie jest rozszerzenie? Jest to coś, co znajduje się po kropce. Jedną z najpopularniejszych domen wykorzystywanych w naszym kraju jest końcówka „.pl” lub „.com”. Warto wiedzieć, że tworzenie domen odbywa się w organizacji ICANN. Jest to Internetowa Korporacja Nadawania Nazw i Numerów. Rozszerzenia domen dzielą się na wiele kategorii, dzięki którym możemy dokonać ich różnicowania. Pełnią często rolę informacyjną. Kategorie domen to:

 • domeny najwyższego rzędu, które dzielimy na:
 • krajowe, np. „.pl”, „.ar”, „.at”, „.de”;
 • generyczne, czyli globalne, np. „com”, a także kontynentalne „.eu”;
 • sponsorowane, np. „.travel”;
 • domeny poziomu drugiego, które dzielą się na:
 • regionalne, np. „waw.pl”, „bialystok.pl”;
 • funkcjonalne, np. „com.pl” czy „org.pl”;

Warto wiedzieć, że korzystanie z domen przez ich użytkowników wiąże się z opłatami. Najczęściej wykupowane są one na rok bądź dwa. Należy pamiętać o jej przedłużaniu, gdyż w momencie wygaśnięcia trafi ona z powrotem do kategorii wolnych domen i inna osoba będzie miała możliwość jej zakupu, co może wiązać się z wieloma stratami dla firmy.

Domena i adres URL – różnice i podobieństwa

Domena i adres URL pełnią podobną funkcję. O ile sama domena nie jest całym adresem danej witryny, przeglądarka odbiera ją w ten sam sposób. Co ważne, domena jest częścią całego adresu URL. Aby możliwe było przekierowanie do danej strony, nie ma konieczności wpisywania całego adresu URL, a jedynie domenę. Choć oba pojęcia używane są zamiennie, warto wiedzieć, że występują między nimi pewne różnice. To właśnie domena podawana jest kontrahentom, klientom i w reklamach, gdzie ma za zadanie nakierować wszystkich na daną witrynę. To domenę spotkamy poza siecią, np. na wizytówkach, natomiast adres URL jedynie w sieci. Nigdy nie podaje się całego adresu URL ze wszystkimi przedrostkami, a jedynie domenę, czyli część adresu URL. Adres URL służy do dokładnego lokalizowania i weryfikowania domeny, gdyż pozwala na dokładne sprawdzenie witryny i jej bezpieczeństwa, dzięki zawartym w nich protokołom.