Co to jest baza MySQL? Jak działa?

Co to jest baza MySQL? Jak działa?

MySQL określa się jako system typu open source, a więc taki, który z definicji jest ogólnodostępny i służący zarządzaniu tak zwanymi relacyjnymi bazami danych. Bazy te wykorzystywane są na wielu stronach internetowych oraz w aplikacjach mobilnych. Aby jednak lepiej zrozumieć mechanizmy i zależności związane z tym pojęciem, trzeba zacząć od źródła, czyli tego, co kryje się pod niezbyt jasnym dla wszystkich określeniem: relacyjne bazy danych. To one są podstawą stworzenia dowolnej bazy MySQL. A zatem – co to jest?

Czym są relacyjne bazy danych?

Chociaż dla niektórych pytanie „co to jest baza MySQL?” będzie zupełnie nowe, samo zagadnienie już takie nie jest. Jego historia sięga roku 1969 i znanej jest dzisiaj nie tylko specom od IT. W najprostszych słowach relacyjna baza danych odnosi się do informacji przedstawionych w zgrabnych tabelach, gdzie pomiędzy poszczególnymi rekordami zachodzą bardzo określone relacje. Zgodnie ze specyfikacją, można mówić o relacji jeden do jednego, wiele do jednego oraz wiele do wielu. Najbardziej jednak charakterystyczna jest możliwość łączenia poszczególnych okienek tabelki w dowolny sposób. Efekt tego jest bardzo prosty — użytkownik danej strony może błyskawicznie przekopywać się przez morze informacji i znaleźć to, czego szuka. Jedną z takich baz, czyli systemów porządkujących dane na stronach i pozwalających zarządzać ich naprawdę ogromną ilością, jest właśnie popularna baza MySQL.

SQL i MySQL – czy to to samo?

Brzmi podobnie, jednak pojęcie Structured Query Language to odniesienie do języka, w jakim baza otrzymuje wysyłane przez użytkownika zapytania. Z kolei jeśli zapytać o MySQL, co to jest, trzeba by odpowiedzieć, że chodzi już o docelową, przeszukiwaną bazę danych. Zapytania SQL zazwyczaj lokowane są poprzez skrypty PHP. Wielu pewnie zapyta, o co w ogóle tyle zachodu? Otóż dzięki bazom danych możliwe jest sprawne funkcjonowanie witryny. Zapisane w bazie danych loginy i hasła użytkowników umożliwiają błyskawiczne zalogowanie się na swoim własnym koncie, na którym zapamiętane są dane personalne i adresowe, a w przypadku dobrze przygotowanych sklepów internetowych również na przykład zawartość koszyka zakupowego.

Czy każda strona internetowa musi mieć bazę MySQL? Oczywiście, że nie. Tak zaawansowane systemy dedykowane są bardzo rozbudowanym serwisom, które operują ilościami danych robiącymi naprawdę ogromne wrażenie. Jeśli więc Twoja strona to skromny blog o gotowaniu czy strona-wizytówka firmy i nie masz zamiaru w przyszłości ich rozbudowywać ani znacząco rozwijać, wcale nie musisz bliżej zaznajamiać się z tym zagadnieniem.

Zalety baz danych MySQL

Jeśli wiesz już, co to jest baza danych MySQL, warto przyjrzeć się powodom, dla których tak często i powszechnie jest wybierana przez posiadaczy witryn www oraz dlaczego ich obsługa jest poszukiwana u praktycznie każdej firmy hostingowej. Przede wszystkim tak zaawansowany i rozbudowany system daje ogromne możliwości i jest bardzo wydajny, a przy tym nie spowalnia w żaden sposób działania strony i płynnego przepływu danych. Co więcej, dzięki nim strona z powodzeniem poradzi sobie nawet z kilkunastoma zapytaniami wysyłanymi w tym samym czasie. Jeśli często korzystasz z popularnych i uwielbianych przez wszystkich serwisów muzycznych czy mediów społecznościowych, możesz na własnej skórze przekonać się i sprawdzić, jak takie bazy sprawdzają się w praktyce. Można więc uznać, że w świecie Internetu jest to narzędzie absolutnie uniwersalne. Szczególnie jeśli dodać do tego możliwość chronienia przesyłanych danych na różne sposoby, między innymi za pomocą certyfikatu SSL, uwierzytelnianiu konta użytkownika czy udostępnianiu userowi jedynie określonej części danych.

Również lista zalet korzystania z bazy MySQL jest bardzo długa. Warto zacząć od faktu, że jest ogólnodostępna i darmowa, a specjaliści z Oracle wciąż pracują nad jej ulepszaniem. Wybierana jest najczęściej ze względu na swoją powszechność i uniwersalność, a także ogromne możliwości rozwoju dla witryny. To bardzo wydajne i szybkie narzędzie, wspierane przez protokół SSL oraz format JSON, dające możliwość replikacji i używania wyzwalaczy. Ponadto baza danych jest partycjonowana, co w jeszcze większym stopniu wpływa na dobrą organizację pracy strony. Na liście zalet znalazło się też natywne wspieranie więcej niż jednego silnika.