Jak zmienić hosting? Jak przenieść stronę na inny hosting?
Prowadząc swoją własną stronę internetową, niezależnie od jej wielkości, stopnia skomplikowania czy przeznaczenia, w kwestiach technicznych, zawsze warto mieć oczy szeroko otwarte. Niezbędny do istnienia w sieci hosting oferowany przez coraz większą liczbę firm to na szczęście nie związek małżeński i nie trzeba w nim trwać mimo niesnasek. Szczególnie gdy konkurencja nie śpi i oferuje znacznie korzystniejsze warunki w lepszej cenie. Zainteresowanie przeniesieniem hostingu tyczy się głównie tych użytkowników, którzy myślą o intensywnym rozwoju swojej witryny i konieczności zwiększania możliwości technicznych i technologicznych, jeśli chodzi o sam sprzęt czy ilość dostępnej przestrzeni. W takim razie jak najlepiej wybrnąć ze związku z jedną firmą hostingową i związać się z inną, czyli jak przenieść domenę na inny hosting?
Jak przenieść stronę na inny hosting?
Za sukces strony www odpowiada ruch generowany na niej przez użytkowników internetu. Ich zainteresowanie daną stroną wynikać będzie z treści na niej zamieszczanych, a więc od merytoryki, logicznego układu i przyjemnej dla oka oprawy graficznej. W równym stopniu ważna jest płynność poruszania się po niej, a więc między innymi oferowana przez hosting szybkość łącza. Jeśli wraz z rozwojem witryny wybrany pakiet przestaje Ci odpowiadać, musisz jedynie sprawdzić, jak przenieść stronę na inny hosting.
Warto zaznaczyć, że przeniesienie domeny na inny hosting nie ma żadnego związku z samą domeną – będzie ważna przez taki okres, na jaki została przez Ciebie wykupiona. Zmieni się jedynie hosting, czyli sposób jej obsługi oraz firma, która to dla Ciebie wykona, zapewniając odpowiednie zaplecze techniczne. Transfer strony www można zrobić samodzielnie lub z pomocą wsparcia IT. Podstawą tego, jak przenieść hosting, jest zawnioskowanie do obecnego operatora o wydanie tzw. kodu AuthInfo. Wygenerowany kod trzeba podać nowemu operatorowi. Stąd droga do przeniesienia strony na inny hosting jest już bardzo prosta. Transfer, czyli migracja wszystkich danych ze strony, nastąpi po zalogowaniu się do nowego panelu klienta. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, aby podawane we wnioskach dane były identyczne z tymi, jakie zostały podane podczas rejestrowania swojej domeny. Czasami na potwierdzenie komendy wysyłana jest wiadomość e-mail z prośbą o jej zatwierdzenie, jednak nie jest to obowiązkowe. Jeśli martwiłeś się, że podczas migracji strony będzie ona niedostępna dla odwiedzających ją gości, to niepotrzebnie – strona przez cały czas funkcjonuje w niezmieniony sposób. Ostatnim etapem jest zmiana nazwy firmy hostingowej w rejestrze WHOIS.
Skoro wiesz już, jak przenieść domenę na inny hosting, czyli jak zmienić hosting, warto dowiedzieć się jeszcze, jak długo taki proces może potrwać. W przypadku zwykłych stron internetowych wszystko gotowe jest nawet w ciągu kilku minut. Jeśli w grę wchodzą globalne domeny, czas ten może wydłużyć się nawet do dziesięciu dni kalendarzowych. Plusem tego rozwiązania jest na pewno to, że przenieść można absolutnie każdy rodzaj domeny.
Na jakich warunkach można dokonać transferu strony www, czyli co trzeba zrobić przed przeniesieniem domeny?
Jako właściciel swojej domeny musisz mieć przygotowane w zanadrzu wszystkie możliwe użytkowane loginy oraz hasła, w tym te pozwalające na zarządzanie panelem administracyjnym oraz samym hostingiem i posiadanymi domenami. Jeśli strona do działania potrzebuje technologii MySQL lub FTP, również warto zadbać o posiadanie do nich dostępu. Podobnie będzie z każdym innym elementem infrastruktury strony, czyli z dostępem choćby do zewnętrznych serwisów.
Wiedząc, jak zmienić hosting, trzeba przed transferem danych sprawdzić jeszcze same ustawienia hostingu. Na tym etapie powinieneś zadbać o sprawdzenie aktywnych, czyli zainstalowanych modułów na serwerze, właścicieli poszczególnych plików i dokładne lokalizacje tych danych, a także wszystkich nadanych uprawnień. Konieczne jest też zweryfikowanie wersji użytkowanych systemów i modułów CMS oraz porównanie wersji z oprogramowaniem oferowanym na nowym serwerze, przez innego operatora. Najważniejsza w tej kwestii jest wersja PHP, bo to od niej zależy prawidłowe wyświetlanie się strony w internecie. Jeśli niezbędna jest aktualizacja, warto jej dokonać jeszcze przed przystąpieniem do przenoszenia wszystkich danych.
Dlaczego warto przenieść swoją domenę i kiedy to zrobić?
Najczęstszym powodem przenoszenia gotowej, działającej witryny www jest dynamiczny rozwój działalności i konieczność zapewnienia jej znacznie lepszego zaplecza technicznego, czyli na przykład szybszego łącza czy większej ilości przestrzeni na sukcesywnie zwiększającą się ilość danych. Istnieje też kilka innych dobrych powodów, żeby zmienić operatora serwera, na którym masz udostępnioną swoją stronę www.
Za jedną z najważniejszych cech dobrego hostingu uważa się zagwarantowanie wysokiego uptime, czyli nieprzerwanej dostępności, polegającej chociażby na braku awarii. Jeśli strona często wyrzuca błędy dotyczące niedostępności, to znaczy, że czas pożegnać się ze starym operatorem i poszukać sobie nowego. Warto też pomyśleć nad zmianą, jeśli strona bardzo wolno ładuje treści. Może to oznaczać, że serwer jest użytkowany przez zbyt dużą ilość podmiotów lub do maksimum wykorzystał dostępne zasoby. Przydatne jest też zaplecze techniczne, wsparcie i szybkie reakcje na zgłaszane awarie. Pod uwagę trzeba też brać umiejętność zabezpieczania danych znajdujących się na serwerach przed atakami DDoS.
Dlaczego warto przenieść swoją witrynę do innego operatora? Głównym powodem jest rozwój strony przy jednoczesnej optymalizacji kosztów jej utrzymania. Coraz częściej też istnieje możliwość zarządzania domeną oraz danymi z tego samego miejsca, co znacznie ułatwia komunikację i zwiększa szybkość wykonywanych zadań. Zyskujesz w ten sposób dostęp do jednego, kompletnego panelu administracyjnego, pozwalającego zarządzać wszystkim bez konieczności przelogowywania się między panelami. Ostatecznie jednak, ilu właścicieli stron internetowych, tyle powodów, dla których warto szukać lepszych rozwiązań dla swojego biznesu.