Automatyczne aktualizacje WordPressa – czy zawsze są dobre

Automatyczne aktualizacje WordPressa – czy zawsze są dobre

WordPress to niezwykle popularny CMS, wykorzystywany zarówno do tworzenia prostych, jak i bardziej skomplikowanych stron internetowych. Wyróżnia się łatwym i intuicyjnym interfejsem, dzięki czemu każdy w stosunkowo krótkim czasie może nauczyć się obsługi. Twórcy WordPressa nieustannie pracują nad poprawieniem jego działania i przede wszystkim zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać, czy nie pojawiła się nowa wersja.

Automatyczne aktualizacje WordPressa – co to jest?

Automatyczne aktualizacje WordPressa to teoretycznie najprostsze rozwiązanie, jednak praktyka pokazuje, że może okazać się problematyczne. Z tego powodu, twórcy WordPressa domyślnie ograniczają do minimum automatyczne aktualizacje, dając tym samym użytkownikowi pewne pole manewru. Każda wersja WordPressa ma ustaloną żywotność, która jest określana w momencie publikacji. Jej twórcy nieustannie pracują nad stabilnością, szybkością działania i przede wszystkim bezpieczeństwem. W zależności od preferencji każdy użytkownik ma do wyboru ręczną lub automatyczną aktualizację do nowej wersji. Ta pierwsza wymaga zgody użytkownika i jest przeprowadzana w panelu sterowania. Z kolei automatyczna aktualizacja jest przeprowadzana w tle, czyli nie wymaga podejmowania żadnych czynności.

Automatyczne aktualizacje WordPressa – czy warto je przeprowadzać?

Aktualizacje WordPressa można podzielić na dwie kategorie. W przypadku ustawień domyślnych część z nich jest przeprowadzana automatycznie, natomiast inne wymagają ingerencji właściciela lub użytkownika domeny. Jakie są plusy i minusy automatycznych aktualizacji?

Wersje pomniejsze

Tak zwane wersje pomniejsze najczęściej zawierają ważne poprawki systemów bezpieczeństwa i nie wpływają na sposób działania strony. W przypadku ustawień domyślnych są instalowane automatycznie. Niestety ataki hakerskie są przeprowadzane coraz częściej, dlatego warto, aby strona internetowa była wyposażona w najnowsze poprawki bezpieczeństwa. Automatyczne aktualizacje WordPressa w tym zakresie nie powodują błędów związanych z kompatybilnością.

Aktualizacje główne

Z kolei aktualizacje główne, w przypadku ustawień domyślnych, nie są wykonywane automatycznie. Z czego to wynika? Zmiana wersji na nowszą wiąże się nie tylko z dodatkową funkcjonalnością, ale także innymi zmianami, które mogą powodować problemy z działaniem konkretnej strony. Niekiedy są to drobne usterki, jednak w skrajnych przypadkach aktualizacja do nowej wersji może spowodować zaprzestanie działania strony. Dotyczy to m.in. rozbudowanych serwisów internetowych, dużych platform sprzedażowych i innych miejsc skupiających dużą liczbę użytkowników. Z tego powodu, najczęściej wykonuje się aktualizację do nowej wersji WordPressa na klonie strony. Jeżeli cały proces zakończy się sukcesem, wówczas można przejść do testów.

A może profesjonalny hosting?

Następny krok to aktualizacja WordPressa na głównej stronie. Takie podejście na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt zapobiegawcze, jednak w praktyce pozwala uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym działaniem strony. Duże serwisy internetowe wymagają profesjonalnego hostingu, który charakteryzuje się wysoką dostępnością usługi na poziomie 99,9%, błyskawicznym działaniem, a także swobodnym dostępem do pomocy technicznej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.

Automatyczna aktualizacja WordPressa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Z jednej strony oszczędzamy czas i mamy pewność, że witryna ma wszystkie najnowsze poprawki bezpieczeństwa, z drugiej jednak mogą się pojawić utrudnienia w jej działaniu.

Co jeszcze warto wiedzieć o automatycznych aktualizacjach?

Obecnie, praktycznie na każdej stronie internetowej są zainstalowane różnego rodzaju wtyczki. Ich obecność może np. poprawiać bezpieczeństwo lub zwiększać funkcjonalność witryny. Oczywiście twórcy systematycznie udostępniają kolejne wersje rozszerzeń, które cechują się jeszcze większą stabilnością i prostotą użytkowania. Domyślnie WordPress nie aktualizuje automatycznie wtyczek. Teoretycznie w przypadku krytycznych poprawek dotyczących bezpieczeństwa, może wykonać się automatyczna aktualizacja, jednak w praktyce, taka sytuacja występuje bardzo rzadko. W przypadku gdy korzystanie z danej strony internetowej wymaga podania danych, warto zainstalować certyfikat SSL. Jego zadaniem jest szyfrowanie danych pomiędzy użytkownikiem a serwerem.

Ręczna aktualizacja wtyczek

Podobną sytuację mamy w przypadku motywów. Domyślnie WordPress jest ustawiony w taki sposób, aby nie aktualizował automatycznie motywów. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można zrobić to ręcznie za pomocą panelu sterowania.

Aktualizacja ręczna wtyczek i motywów daje zdecydowanie większą kontrolę nad całym procesem. W razie jakichkolwiek problemów możemy błyskawicznie zareagować. W przypadku automatycznych aktualizacji nie jesteśmy w stanie natychmiast rozwiązać pojawiających się trudności. W przypadku platformy sprzedażowej nie można pozwolić sobie na żadne przerwy w działaniu, ponieważ automatycznie traci ona na wiarygodności. Bez względu na to, czy zarządzamy niewielkim blogiem, czy rozbudowanym portalem, wszystkie zmiany na stronie powinny być dobrze przemyślane i zaplanowane.

5/5 - (4 votes)