Bezpieczeństwo Twojego konta – jakie wybrać hasło? Czym jest weryfikacja dwuetapowa? Generatory haseł.

Bezpieczeństwo Twojego konta – jakie wybrać hasło? Czym jest weryfikacja dwuetapowa? Generatory haseł.

Portale społecznościowe, poczta elektroniczna, bankowość elektroniczna – to tylko część stron, które do zalogowania wymagają podania stworzonego przez nas hasła. Aby ułatwić sobie cały proces, bardzo często posługujemy się jednym hasłem, najczęściej niezbyt trudnym do zapamiętania. Jest to duży błąd, który naraża nasze dane, a nawet finanse na atak ze strony hakerów. Hasło jest podstawową i główną barierą, która ma za zadanie chronić prywatność. Z tego względu warto poświęcić dłuższą chwilę na jego wybór, aby czuć się pewnie i bezpiecznie.

Jak wybrać hasło do konta?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybór jednego z popularnych haseł, które może mieć postać ciągu liczbowego lub połączenia cyfr i liter ułożonych obok siebie na klawiaturze komputera. Hasło do konta nie powinno bazować również na naszych imionach i nazwiskach, imionach bliskich czy nazwach rzeczy, które mamy przed sobą na biurku. Błędne jest ponadto powielanie w haśle loginu oraz wykorzystywanie innych prywatnych danych. Warto pamiętać, iż trudne do odgadnięcia hasło nie oznacza trudnego do zapamiętania. Jakie są podstawowe zasady tworzenia mocnych haseł?

  • Długość – nie może być krótsza niż 8 znaków. Im dłuższe hasło, tym lepiej.
  • Znaki – warto wykorzystywać nie tylko liczby, ale również małe i duże litery oraz znaki specjalne, tworząc ich kombinację.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo danych, do każdego konta warto mieć osobne hasło, a przynajmniej do konta bankowego. Na ataki są szczególnie narażone portale społecznościowe. Gdy hakerowi uda się złamać kod dostępu, jest duże ryzyko, że włamie się również na nasze konto bankowe. Jeśli trudno nam wymyślić mocne hasło, warto skorzystać z kilku poniższych pomysłów.

  • Wykorzystaj swój ulubiony cytat, motto, tytuł książki czy filmu, a konkretnie pierwsze litery z każdego słowa, zmieniając ich wielkość.
  • Zamień litery z dotychczasowego hasła na cyfry lub znaki specjalne.
  • Stwórz kombinację małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, a następnie wymyśl ich znaczenie.

Na czym polega weryfikacja dwuetapowa?

Jeśli dana strona, na którą często się logujemy, oferuje możliwość dwufazowego uwierzytelniania, zdecydowanie warto skorzystać z takiej możliwości. Choć w wielu przypadkach może być uciążliwa, w praktyce stanowi jeden z najlepszych sposobów ochrony naszych danych. Na czym polega weryfikacja dwuetapowa? W pierwszym etapie logowania podajemy login oraz hasło. W kolejnym musimy podać kod dostępu, który został dla nas wygenerowany. Najczęściej kod jest dostarczany drogą sms-ową na numer telefonu, który wcześniej podaliśmy. Nawet jeśli komuś uda się odkryć nasze hasło, weryfikacja dwuetapowa uniemożliwi mu włamanie się na konto. Taka opcja jest obecnie dostępna na największych portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram oraz Twitter, a także dla produktów Google – Gmaila, Google Drive czy YouTube. Aby włączyć uwierzytelnianie dwupoziomowe, musimy wykonać odpowiednie czynności konfiguracyjne, dostępne w ustawieniach konta.

Generatory haseł – czy warto z nich korzystać?

Jeżeli wciąż nie wiemy, w jaki sposób wymyślić mocne hasło, możemy skorzystać z możliwości, jakie zapewniają generatory haseł. Ich zadaniem jest stworzenie losowego ciągu znaków wyróżniającego się odpowiednią długością oraz stopniem skomplikowania. Na początku sami wybieramy, jakie znaki mają zostać uwzględnione w procesie tworzenia, z jakiej liczby znaków ma składać się hasło oraz czy pojedynczy znak ma wystąpić tylko raz. Następnie otrzymujemy listę propozycji. Niestety wiele osób ma problem z zapamiętaniem hasła. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest jego zapisanie na kartce i schowanie w tylko nam wiadomym, ale nieoczywistym miejscu.

5/5 - (1 vote)