Certyfikat SSL w 2020 roku

Certyfikat SSL w 2020 roku

Każdy właściciel domeny powinien zadbać o jej bezpieczeństwo. Nie dotyczy to wyłącznie popularnych sklepów internetowych, ale wszystkich miejsc, w których użytkownicy podają swoje dane. Certyfikat SSL podnosi wiarygodność domeny i przede wszystkim zabezpiecza, a tak naprawdę szyfruje dane oraz komunikację pomiędzy użytkownikiem domeny a serwerem. Im dłuższy certyfikat, tym poziom bezpieczeństwa jest wyższy. Najczęściej wykorzystywane certyfikaty to wersje 128-bitowe lub 256-bitowe.

Rodzaje certyfikatów SSL

Świadomość internautów dotycząca bezpieczeństwa ich danych jest coraz większa, dlatego niektórzy logują się wyłącznie na domeny chronione certyfikatem. Aby je rozpoznać, wystarczy zerknąć na protokół. Znajdziemy go na pasku adresu. Domeny z certyfikatem SSL zaczynają się od https://, natomiast niezabezpieczony adres zaczyna się od http://. W większości przypadków na pasku jest widoczna ikona zamkniętej kłódki. W zależności od domeny wykorzystuje się różne rodzaje certyfikatów.

  • Certyfikat SSL typu DV (Domain Validation) jest najczęściej wykorzystywany w przypadku niewielkich portali, forów internetowych i blogów. Certyfikat walidujący domenę jest odpowiedzialny za zabezpieczenie transmisji danych oraz potwierdzanie autentyczności.
  • Z kolei certyfikat SSL typu OV, czyli Organization Validation to gwarancja autentyczności nie tylko domeny, ale przede wszystkim jej właściciela. Zabezpieczenia tego typu są przeznaczone dla sklepów internetowych, a także portali, które w trakcie rejestracji wymagają podania poufnych danych. Certyfikaty tego typu są wykorzystywane m.in. przez administrację publiczną.
  • Najwyższy poziom bezpieczeństwa oferują certyfikaty EV, czyli Extended Validation. Zabezpieczenia tego typu są wykorzystywane przez banki, instytucje finansowe oraz przez systemy płatności online. Ich obecność można zauważyć dzięki zielonemu paskowi adresu.

Certyfikat SSL jest jednym z podstawowych elementów budowania wizerunku w sieci, dlatego warto go zakupić już na początku działania domeny. Poniesione wydatki należy traktować jako inwestycję, która z pewnością zwróci się w przyszłości.

Większe bezpieczeństwo i lepsza pozycja domeny

Niektóre wyszukiwarki, w tym najbardziej popularna Google Chrome, ostrzegają użytkowników przed przekierowaniem na domenę bez certyfikatu SSL. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim spadek ruchu na stronie. Wielu użytkowników w ogóle nie korzysta z niezabezpieczonych stron. Kolejną ważną kwestią jest wysoka pozycja w wyszukiwarkach. Algorytmy odpowiedzialne m.in. za pozycjonowanie z wiadomych względów promują bezpieczne domeny, co bezpośrednio przekłada się na lepszą widoczność strony. Chcąc przyciągać nowych użytkowników, warto zainwestować w certyfikat SSL, który w połączeniu z atrakcyjnymi treściami i przyjaznym interfejsem pomoże uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwarkach.

5/5 - (5 votes)