Jak wykonać cesję domeny

Jak wykonać cesję domeny

W trakcie cesji domeny prawa własności są przekazywane między podmiotami. Najczęściej wykonuje się ją w przypadku zmiany istotnych danych. Może to być m.in. numer NIP lub REGON w przypadku firm lub imię bądź nazwisko w sytuacji, gdy właścicielem domeny jest osoba fizyczna. Cesja domeny jest wykonywana również w przypadku chęci sprzedaży, kupna lub przekazanie na rzecz firmy lub innej osoby. Cesję można wykonać na dwa sposoby, jednak największą popularnością cieszy się metoda przy użyciu panelu administracyjnego. Wynika to m.in. z łatwości i intuicyjności całego procesu, dlatego praktycznie każdy może wykonać cesję samodzielnie. W przypadku metody pisemnej, należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, w tym wydrukowany wniosek.

Dlaczego warto wykonać cesję domeny

Jednym z powodów, dla których przeprowadza się cesję domeny, jest rozszerzenie dostępu. W trakcie rozwoju firmy, która opiera sprzedaż swoich produktów bądź usług o stronę internetową, niezwykle ważny jest dostęp. W trakcie cesji domeny można przyznać go nowym osobom, dzięki czemu firma będzie lepiej i przede wszystkim efektywniej zarządzana. Osoby mające pełny dostęp do domeny w razie jakichkolwiek kłopotów mogą błyskawicznie zdusić problem w zalążku.

Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia

Użytkownik zgłaszający chęć wykonania cesji powinien otrzymać potwierdzenie. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości warto bezpośrednio kontaktować się e-mailowo lub telefonicznie z usługodawcą. W przypadku braku przeciwskazań do wykonania cesji czas potrzebny na jej realizację zazwyczaj wynosi od 1 do 2 dni. Oczywiście wszystko zależy od liczby aktualnie procesowanych zgłoszeń. Wykonanie cesji może wydłużyć się w trakcie świąt, dni wolnych od pracy, a także szczytu sezonu urlopowego. Oczywiście zarówno cedent, jak i cesjonariusz muszą zatwierdzić całą operację. W przeciwnym wypadku nie dojdzie do jej realizacji.