Co to jest FTPS?

Co to jest FTPS?

Bezpieczeństwo w sieci, w obliczu czyhających zagrożeń, można zapewnić poprzez instalację odpowiedniego oprogramowania. Mowa tu nie tylko o antywirusach. Tradycyjnie wykorzystywany jest protokół FTP, jednak coraz częściej zastępuje się go szyfrowanym FTPS lub SFTP. Czym różnią się od siebie wskazane protokoły oraz jakie są zalety protokołu FTPS? O tym będzie nasz artykuł.

Protokół FTPS – czym jest?

FTPS funkcjonuje w podobny sposób do FTP, jednak wszystkie połączenia są szyfrowane, dlatego login i hasło są odpowiednio chronione przed cyberprzestępcami, którzy w ciągu kilku chwil mogą wykraść dane z urządzenia. Dzięki temu ryzyko wycieku danych jest zminimalizowane do zera. Coraz częściej zamiast zwykłego protokołu FTP stosuje się FTPS, a wszystko przez wzgląd na dużą cyberprzestępczość. Warto wiedzieć, że FTPS jest rozszerzeniem FTP, a nie oddzielnym protokołem. Został on stworzony z myślą o zapobiegania wykradania danych i spełnia swoją funkcję znakomicie.

FTP vs SFTP vs FTPS – podstawowe różnice

FTPS to bezpieczny protokół transmisji plików, który opiera swoje działanie na protokole FTP. Protokół FTPS jest rozszerzeniem FTP, zapewniając przy tym większe bezpieczeństwo przesyłania danych. Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest FTP? Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza File Transfer Protocol. Wykorzystywany jest do transmisji plików pomiędzy programem i serwerem, na którym umieszczane są katalogi. Niestety FTP nie szyfruje plików, dlatego użytkowanie tego protokołu wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami wycieku danych. FTPS to wersja szyfrowana, dzięki czemu jest bezpieczniejsza w korzystaniu w czasie łączenia się z serwerem. Wiele osób myli FTPS z SFTP, czyli kolejnym protokołem, jednym z bezpieczniejszych, który szyfruje pliki, loginy i hasła dostępu.

SFTP vs FTPS – kiedy są stosowane?

Zawsze wtedy, gdy konieczne jest zastosowanie bezpiecznych systemów, stosuje się właśnie protokół FTPS. Pozwala on bowiem na ochronę danych wrażliwych, np. danych osobowych czy finansowych. Wykorzystuje się go do pracy zdalnej, a także w przypadku dużych plików i aplikacji. Wymaga instalacji odpowiedniego oprogramowania i dostępu do serwera FTPS. Kiedy połączenie zostanie skonfigurowane, można rozpocząć przesyłanie plików za jego pomocą. SFTP (Secure File Transfer Protocol) choć mylone z FTPS jest połączeniem SSH z serwerem. To kolejna alternatywa dla FTP. Dzięki ustawieniu bezpiecznego kanału w sieci, gwarantuje ochronę przesyłanych danych. Umożliwia korzystanie z kluczy publicznych podczas autoryzacji zamiast z wielu haseł, dzięki czemu zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed cyberprzestępcami.

Jakie są rodzaje FTPS?

Występują dwa rodzaje FTPS:

  • FTPS implicit;
  • FTPS explicit.

Pierwszy z nich wymaga szyfrowania wraz z uwierzytelnianiem zaraz po nawiązaniu połączenia. Uznawany jest za bezpieczniejszy, jednak jest trudniejszy w konfiguracji. Z kolei drugi typ pozwala na nawiązanie połączenia nieszyfrowanego, gdzie uwierzytelnianie konieczne jest w dalszej części wykonywania czynności. Jest łatwiejszy w obsłudze niż FTPS implicit, jednak nie gwarantuje maksymalnego bezpieczeństwa.

Zalety FTPS

Rosnąca popularność FTPS związana jest z bezpieczeństwem, które jest w stanie zagwarantować. To popularny protokół, wykorzystywany podczas tworzenia serwerów. Specjalny rodzaj szyfrowania pozwala na zabezpieczenie przesyłanych danych. Dodatkowo obsługuje wiele łańcuchów komunikacji, gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, przy zachowaniu wysokiej wydajności i szybkości połączenia. Zapewnia wysoką ochronę plików o dużym rozmiarze. Można go również konfigurować na wiele sposobów, dlatego jest chętnie stosowany w oprogramowaniach różnego typu. Dzięki szyfrowaniu połączenia zyskujemy ochronę przed atakami hakerskimi, gdyż przez konieczność uwierzytelnienia hakerzy mają trudniejsze zadanie w zdobyciu dostępu do konkretnych danych.

5/5 - (1 vote)