HTTP/2: Co to jest? Jak działa?

HTTP/2: Co to jest? Jak działa?

Protokół HTTP 2 to nowa wersja istniejącego już od wielu lat protokołu HTTP. Ulepszona wersja ma rozwiązywać wiele problemów związanych z komunikacją oraz zwiększyć prędkość wczytywania się stron. Czym dokładnie jest protokół HTTP 2 oraz jakie są jego zalety użytkowania? O tym będzie nasz artykuł.

Protokół HTTP – co to jest?

Na początek warto wskazać, czym jest starsza wersja, czyli protokół HTTP. To zasady dotyczące wymiany informacji oraz współpracy serwerów i klientów (przeglądarek internetowych). Klient przesyła żądanie, na które musi odpowiedzieć serwer. Protokół ten powstał w latach 90. i od tamtej pory nie wprowadzono w nim istotnych zmian, gdyż jest niezwykle uniwersalnym protokołem, stosowanym do dziś. Wprowadzenie protokołu HTTP 2 w 2015 roku miało na celu zwiększenie prędkości wczytywania stron.

HTTP 2 protokół – czym jest?

HTTP 2 to protokół będący nową wersją protokołu HTTP. Przez około 20 lat odpowiadał on za komunikację serwera z przeglądarką, jednak konieczność usprawnienia wczytywania stron wymusiła stworzenie nowego protokołu odpowiadającego obecnym standardom. Oczywiście HTTP 2 bardzo mocno opiera się na starszym protokole HTTP, jednak podstawową różnicą jest zwiększenie prędkości wczytywania stron, co pozwala zmniejszyć ilość problemów związanych z komunikacją. HTTP 2 daje szansę wysyłania wielu zapytań jednocześnie, zwiększając przy tym prędkość. Nowy protokół HTTP 2 powstał w 2015 roku, a dokładne dane o nowej wersji protokołu są zawarte w dokumencie RFC7540. Inicjatorem było Google, a sam protokół powstał w ramach Internet Engineering Task Force w skrócie IETF, czyli organizacji zajmującej się standaryzacją Internetu i sieci komputerowych. Firma ta działa na rynku już od 1986 roku.

Protokół HTTP 2 – jakie są jego zalety?

Niewątpliwą i pierwszą zaletą, jaką trzeba wskazać, omawiając protokół HTTP 2 jest zwiększenie prędkości. Wszystko dzięki wprowadzeniu mechanizmu Push, kompresji HPACK oraz multipleksingowi. Dodatkowo szybkość połączenia wpływa na wyższą prędkość obsługi i większe możliwości ruchu na stronie. Protokół HTTP 2 to również większe bezpieczeństwo. Dzięki temu, że polecenia przesyłane są w formie binarnej, są dzielone na mniejsze wiadomości, co pozwala uniknąć błędów i zmniejszyć ich ilość. Protokół HTTP 2 to także szansa na decydowanie o pobieraniu jednych danych wcześniej od innych. Oczywiście posiada wsparcie przeglądarek, takich jak: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari czy Internet Explorer, czyli popularnych, najchętniej wykorzystywanych przez użytkowników internetu.

Protokół HTTP 2 a konieczność wdrożenia certyfikatu SSL

Wdrażając protokół HTTP 2, konieczne jest wykorzystywanie połączenia szyfrowanego, czyli certyfikatu SSL. Bez niego nie ma możliwości korzystania z zalet, jakie niesie ze sobą nowy protokół. Choć korzystanie z SSL może przynieść wiele korzyści, sporo osób uważa to za wadę protokołu HTTP2. Należy pamiętać, że nie ma tu znaczenia rodzaj zastosowanego certyfikatu SSL. Może być to darmowy certyfikat. Wzrost wydajności działania strony z pewnością zrekompensuje problemy wynikające z konieczności wdrożenia certyfikatu SSL.

Jak zainstalować protokół HTTP 2?

Instalacja protokołu HTTP 2 jest niezwykle prosta. Wystarczy kilka kroków, aby cieszyć się jego zaletami:

  • uruchomienie certyfikatu SSL – jest to konieczne w sytuacji, kiedy do tej pory nie był użytkowany;
  • uruchomienie modułu HTTP/2 przez sudo a2enmod;
  • reset serwera;
  • zmiana w pliku httpd.conf, która polega wyremowaniu linijki „LoadModule http2_module modules/mod_http2.so” i dodaniu „Protocols h2 http/1.1”.

Po instalacji protokołu HTTP 2 warto sprawdzić jego działanie. Najlepiej wykorzystać specjalne strony, które zostały stworzone w celu testowania serwera obsługującego HTTP 2. Są to:

  • https://http2.pro/;
  • https://tools.keycdn.com/http2-test;
  • https://www.dareboost.com/en/website-speed-test-http2-vs-http1.

Po przejściu na stronę testującą należy wprowadzić adres strony, a następnie kliknąć przycisk TEST, dzięki czemu wyświetlona zostanie informacja odnośnie poprawności czy nieprawidłowościach w działaniu protokołu HTTP 2.

Protokół HTTP 2 – czy ma jakieś znaczenie dla SEO?

Mnogość zalet wynikających z wdrożenia protokołu HTTP 2 sprawia, że jest on pożądaną zmianą dla SEO. Strony działają szybciej, dostają większą liczbę zasobów, co wpływa na zadowolenie użytkowników, którzy również dużo szybciej otrzymują dostęp do danej witryny. Co ważne, może mieć wpływ na pozycjonowanie. Warto wiedzieć, że HTTP 2 to konieczność stosowania certyfikatu SSL, co dla Google jest informacją o potrzebie umieszczenia takiej witryny w rankingu wyżej. Nowy protokół obsługiwany jest przez większość popularnych przeglądarek komputerowych i mobilnych. Zauważalny jest wzrost zainteresowania użyciem protokołu HTTP 2, gdyż daje on szerokie możliwości zwiększenia ruchu na stronie i komfort korzystania przez użytkowników.

5/5 - (1 vote)