Hosting – co to jest?

Hosting – co to jest?

Definicja hostingu bywa dla wielu osób dość enigmatyczna, nawet wtedy, gdy już mają pojęcie, co kryje się za tym określeniem. Przede wszystkim warto wiedzieć, że stanowi on niezbędny element każdej strony internetowej. Jeżeli chcemy mieć własną witrynę, musimy zadbać nie tylko o jej projekt czy zakup domeny, ale również o hosting. I to niezależnie od tego, czy mowa o przedsiębiorcy, który chce prowadzić witrynę swojej firmy, czy o osobie prywatnej, która zamierza umieszczać w sieci swoje autorskie zdjęcia lub inne treści. Przyjrzymy się czym jest hosting i ile kosztuje ten rodzaj usługi.

Definicja: co to jest hosting?

W dużym uproszczeniu mianem hostingu określamy udostępnianie zasobów (zdjęć, treści, plików multimedialnych itd.) serwera w Internecie. Mówimy wówczas, że zasoby te są hostowane, czyli udostępniane online. Tym samym można określić go jako przestrzeń stale dostępną w sieci (24/7), która jest jednocześnie wydzielonym miejscem na serwerze.

Dlatego odpowiadając na pytanie, czym jest hosting, możemy powiedzieć, że:

  • Jest to usługa/produkt – czyli określona, przeznaczona do kontroli przez jednego użytkownika część serwera.
  • Czynność serwera – która polega na udostępnieniu użytkownikowi określonej przestrzeni na serwerze, w której jego zasoby są hostowane, a więc udostępniane innym online.

Podsumowując, hosting strony internetowej jest miejscem, w którym możemy przetrzymywać zarówno witryny www, jak i pocztę e-mail lub inne pliki.

Jaki hosting wybrać?

Gdy już wiemy, co to jest hosting, można przejść do jego rodzajów. Wybór zależy od potrzeb konkretnego użytkownika. Najpopularniejszy typ to współdzielony, w którym z jednego serwera korzysta wielu użytkowników na odrębnych kontach. Druga opcja to darmowy hosting, którego zasoby – a więc parametry – są mocno ograniczone. Na korzystających z niego stronach spotkamy się z wyskakującymi lub stałymi reklamami. To dobre rozwiązanie tylko dla osób początkujących, które nie chcą od razu inwestować w zakup miejsca na serwerze. Specjaliści zaznaczają, że nie warto go wybierać, gdyż bardzo szybko zniechęca odbiorców (m.in. dużą ilością reklam, powolnym działaniem, częstymi awariami).

Kolejna opcja to dedykowane usługi hostingowe. Tutaj możemy skonfigurować swój własny serwer, dobierając do niego wszystkie parametry, wielkość, system operacyjny, czy oprogramowanie do zarządzania. Cała ta maszyna jest przeznaczona wówczas tylko dla jednego klienta. Ten typ nadaje się dla dużych serwisów www albo bardzo wymagających osób, dla których oferta hostingu współdzielonego nie jest wystarczająca. Oczywiście cena hostingu dedykowanego będzie zdecydowanie wyższa niż serwera współdzielonego.

Serwis i umowa hostingowa. Co warto wiedzieć?

Przy wyborze konta hostingowego liczy się nie tylko jego rodzaj. Ofertę dobieramy do swoich indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim bierzemy pod uwagę parametry serwera, uptime – czas bezawaryjnego działania serwera wyrażoną w procentach, czy szybkość łącza. Równie ważny jest stan techniczny dysków i podzespołów serwera, technologie (PHP, MySQL), limit przestrzeni dyskowej (dla prostej witryny wystarczy 200 MB), transfer, backup (kopie bezpieczeństwa danych – warto dowiedzieć się, jak często są przeprowadzane), a także pomoc techniczna oferowana przez konkretną firmę.

Dobry hosting musi zapewniać też pełne bezpieczeństwo. Tak, aby mieć pewność, że przechowywane na serwerze dane są w chronione – także w kontekście danych osobowych klientów. Firma hostingowa musi więc zabezpieczyć swoje serwery m.in. przez atakami hakerskimi.

Hosting strony internetowej – cena

Ile kosztuje hosting? To zależy. Koszt roczny może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Tańsze warianty zazwyczaj cechują się niższymi parametrami oraz uptimem. Czasem są jednak zupełnie wystarczające. W końcu potrzeby prostej, klasycznej witryny będą inne, niż w przypadku dużego serwisu internetowego.

Warto pamiętać, że hosting dedykowany jest zawsze droższy niż współdzielony. Jednak z tego typu rozwiązań korzystają przede wszystkim duże e-sklepy, organizacje pozarządowe, a także banki. Ceny hostingu są różne, choć niektóre firmy oferują atrakcyjne pakiety promocyjne – do tego grona zalicza się również RapidDC.

Przed zakupem należy sprawdzić, czy w ramach wykupionego pakietu usługodawca gwarantuje w umowie określone parametry hostingu.

Jak sprawdzić hosting strony?

Aby sprawdzić hosting strony internetowej wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych narzędzi. Wśród nich można wymienić między innymi: bazę WHOIS NASK – czyli Bazę Krajowego Rejestru Domen, w której wystarczy wpisać tylko nazwę domeny bez żadnych przedrostków, a informacje można uzyskać również telefonicznie; serwis WHO is Hosting This – darmowy serwis udostępniający informacje o serwerze oraz o adresie IP strony; Check Host – to również bezpłatna opcja pozwalająca sprawdzać strony www, adresy IP i rekordy DNS, a także dowiedzieć się, kto jest właścicielem witryny, jaka jest lokalizacja serwerów i dostawca usługi hostingowej.

5/5 - (1 vote)