Jak sprawdzić PING?

Jak sprawdzić PING?

Do określenia PING nie są potrzebne żadne zewnętrzne programy. Wystarczy posiadanie systemu Windows w dowolnej wersji. Sam PING stosuje się do sprawdzania jakości połączenia internetowego. Jest niezwykle ważnym elementem, zwłaszcza w grach, gdyż im mniejszy PING, tym szybsza komunikacja z grą. W dużym skrócie, PING to polecenie pozwalające na diagnozowanie połączeń internetowych. Tym słowem określa się również opóźnienia połączenia, które są rezultatem przepustowości sieci, wydajności sprzętu, czy jakości sygnału.

PING – co to jest?

Przed wyjaśnieniem tej kwestii, warto szerzej omówić, co to jest PING. Mowa o narzędziu służącym do sprawdzenia, czy dana informacja może zostać przetransportowana z jednego miejsca w Internecie do drugiego. Pozwala ocenić, czy dotrze ona do tej lokalizacji bez żadnych błędów po drodze. Jeśli sprzęt odpowiednio „pinguje”, to połączenie jest dobre i problem (jeśli jakiś występuje) leży poza siecią.

Jak sprawdzić PING w CMD?

Jak sprawdzić połączenie internetowe? Bardzo ważnym aspektem mierzenia PINGu jest fakt, że nie trzeba stosować do tego żadnych dodatkowych narzędzi. W tym celu wystarczy system Windows w dowolnej wersji. Przykładowo, wskaźniki PING znajdziemy w grach online, jednak popełniają one pewien poważny błąd. Otóż prezentują wyłącznie średni PING, nie zaś wyniki poszczególnych poleceń, które go badają. Dodatkowo system często nie przydziela im 100% łącza, a sam wskaźnik jest mierzony na podstawie zasobów dostarczanych przez system. Średnia nie prezentuje odstępstw od normy, dlatego takie sprawdzanie omawianego wskaźnika nie przynosi miarodajnych wyników.

Zamiast szukać dodatkowych narzędzi, sprawdź swój PING za pomocą Windowsa. Wówczas wyniki nie będą zniekształcone przez inne programy lub sam system. To najlepszy sposób na przetestowanie, czy nasz Internet faktycznie działa tak, jak chcesz.

Komenda na PING

Jak więc sprawdzić PING w CMD? CMD to konsola systemu, tzw. wiersz poleceń, czyli podstawowe miejsce pozbawione szaty graficznej, w którym wpisuje się komendy i zarządza zasobami komputera. Całość wyraża się w formie pisemnej.

Jak zrobić to za pomocą Windowsa?

1. Skorzystaj z aplikacji cmd.exe – kliknij Start w lewym dolnym rogu ekranu, wpisz polecenie Uruchom, a następnie otwórz aplikację.

2. Następnie wpisz w jej oknie polecenie cmd.exe i kliknij OK.

3. Teraz przychodzi czas na wpisanie komendy na PING, czyli polecenia w otwartym oknie: ping nazwa-domeny.pl – jeśli chcesz, zamiast nazwy domeny możesz wpisać również nazwę hosta.

4. Gdy klikniesz ENTER, otrzymasz wyniki dla polecenia PING, w tym adres IP przypisany do konkretnej domeny lub nazwy hosta.

Druga opcja:

1. Otwórz wiersz polecenia – wybierz na klawiaturze Windows+r, a potem wpisz cmd lub wpisz w wyszukiwarkę systemową „wiersz polecenia”.

2. Wpisz komendę nslookup, kliknij ENTER – dzięki temu sprawdzisz adresy DNS serwerów.W ten sposób poznasz informacje potrzebne do sprawdzenia PINGU.

3. Wpisz exit, kliknij ENTER.

4. Następnie wpisz komendę pin-t twójAdresDNS i wciśnij ENTER.

Jaki PING jest dobry?

Taki, który nie odbiega znacząco od reszty wyników. Przykładowo, jeżeli wyniki będą mocno różnić się od reszty, np. będą kilka razy wyższe, to połączenie jest niestabilne. Oczywiście czasem może się tak zdarzać, dlatego PING warto sprawdzać w miarę regularnie. Jak interpretować poszczególne wartości PINGU?

Sprawdź swój PING:

  • mniejszy niż 10ms – jeśli jest stabilny, to masz do czynienia z połączeniem świetnej jakości.
  • mniejszy niż 50ms – bardzo dobry.
  • 50-100ms – przeciętny, jednak gdy następuje po PINGU np. 10ms może oznaczać niestabilne połączenie.
  • większy niż 100ms – zbyt wysoki; nawet wtedy, gdy pojawia się tylko na chwilę, może sygnalizować, że coś nie gra.
  • powyżej 1000ms – możliwe, że na moment zerwało się połączenie z Internetem.
  • pojawia się request timed out – taka odpowiedź pojawiająca się konsoli oznacza, że wpisano niepoprawny adres DNS lub nie było połączenia z Internetem.

Jakie są powody wysokiego PINGU?

Zazwyczaj przyczyna zbyt wysokiego PINGU lub niestabilności łącza tkwi w błędach w sterownikach kart sieciowych WiFi. Inne potencjalne powody takich problemów to źle działający lub stary router, zbyt duża odległość od niego, niewłaściwe ustawienia adresów DNS karty sieciowej, duża liczba urządzeń, które obsługuje łącze (przeciążenie), albo nawet sam dostawca Internetu.

Sprawdzając swoje połączenie internetowe warto skorzystać także z innego urządzenia. Głównie po to, aby upewnić się, czy przyczyna niskiego PINGU nie tkwi w karcie sieciowej, sterownikach, czy właśnie routerze. Poza tym można przetestować inne ustawienia samego routera, czy inne odległości routera od komputera.

Podsumowując, aby sprawdzić swój PING wystarczy odpowiednia komenda i dowolna wersja Windowsa. W ten prosty, łatwo dostępny sposób dowiesz się, jaka jest faktyczna jakość Twojego połączenia internetowego.

5/5 - (1 vote)