Jak dodać własny kod w WordPressie?

Jak dodać własny kod w WordPressie?

WordPress daje nieskończone możliwości dostosowywania stron do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są motywy, wtyczki czy zewnętrzne integracje, które pozwalają dowolnie zmieniać stronę. Na stronie internetowej można również dodać własny kod HTML, aby zmaksymalizować satysfakcję z posiadanej strony. Za pomocą kodów HTML mamy możliwość dodania elementów zgodnie z własnymi upodobaniami. Stworzenie własnej struktury za ich pomocą jest prostsze, aniżeli może się wydawać. W artykule przedstawimy kilka prostych sposobów jak dodać kod w WordPressie. Uwzględnimy zarówno zalety, jak i wady poszczególnych rozwiązań.

Jak dodać własny kod HTML w WordPressie za pomocą wtyczki?

Jedną z najprostszych metod konfiguracji strony za pomocą kodu są wtyczki. Na rynku dostępna jest ich duża oferta, która ułatwi dodawanie własnego kodu HTML na stronie. Jak dodać własny kod w WordPressie? Pierwszą kwestią przy wyborze właściwej wtyczki będzie bezpieczeństwo. Nie każda szeroko dostępna wtyczka będzie bowiem warta zachodu. Dobrą praktyką przy wyborze wtyczki będzie uprzednie sprawdzenie jej oceny, opinii, a także potencjalnych zgłoszeń suportowych. W zdecydowanej większości przypadków, aby wykorzystać wtyczkę, wystarczy zainstalować plugin i wkleić kod. Zastosowanie wtyczek nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dużej ilości czasu. Darmowe, wygodne wtyczki znajdziesz na repozytorium WordPressa. Niestety, jak wszystko w życiu, także i to rozwiązanie ma swoje gorsze strony. Po pierwsze, zastanawiając się, jak dodać własny kod w WordPressie, najwyższą wartością powinno być bezpieczeństwo rozwiązań. Niestety w przypadku wtyczek jesteśmy narażeni na ataki w naszą stronę. Decydując się na korzystanie wtyczek, należy dodatkowo zabezpieczyć stronę, a także korzystać z regularnych aktualizacji.

Jak dodać kod HTML w pliku functions.php w WP?

Kolejnym sposobem jak dodać kod HTML w HP jest dodanie go do pliku functions.php. Jest to jedno z bardziej popularnych rozwiązań dodawania niestandardowego kodu. W przypadku tego rozwiązania zaleca się wykorzystanie motywu potomnego. Za jego pomocą możliwe jest wprowadzenie zmian w motywie oryginalnym bez jednoczesnej konieczności edycji. W przypadku użycia zwykłego motywu dokonane zmiany będą eliminowane w procesie aktualizacji. Wszystkie modyfikacje zostaną bezpowrotnie zaprzepaszczone. Dodatkowo edycja functions.php zwykłego motywu może stwarzać ryzyko występowania błędów, trudnych, a niekiedy nawet niemożliwych do rozwiązania. Co ważne, zmiany w pliku functions.php są nierozerwalnie związane z motywem, z którego korzystasz. Co z tego wynika? Jeśli podejmiesz decyzję o zmianie motywu, kod nie będzie dalej działał. Tworzy on spójną całość z motywem, dlatego wraz z jego zmianą automatycznie przestaje istnieć.

Kod w WordPress – jak dodać za pomocą wtyczek wymuszanych?

Wtyczki wymuszane, nazywane inaczej Must Use Plugins, różnią się od wtyczek tradycyjnych. Jak za ich pomocą dodać kod w WordPressie? Pierwszym krokiem będzie sama instalacja wtyczki. Aby tego dokonać, wystarczy wybraną wtyczkę zapisać w katalogu o nazwie “wp-content/mu-plugins”. Wówczas wtyczka przeobraża się we wtyczkę wymuszoną. Na fenomen tego rodzaju rozwiązań składa się fakt, że wtyczek zainstalowanych w ten sposób nie trzeba aktywować, ale również nie można wyłączyć. Wtyczki będą więc aktywne do momentu, dopóki znajdują się w katalogu. Niweluje to ryzyko przypadkowego lub celowego usunięcia narzędzia ze strony. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne i wygodne. Dzięki wtyczkom wymuszonym bez trudu dodasz funkcje witryny. Wprowadzone usprawnienia nie znikną, nawet jeśli zmienisz motyw.

Na którą metodę się zdecydować?

Pewnie nadal część z Was rozmyśla – jak dodać własny kod w WordPressie? Którą metodę wybrać? Wszystkie z zaproponowanych metod przynoszą zamierzony skutek, różnią się jednak przede wszystkim poziomem skomplikowania. Dla osób początkujących zaleca się wykorzystanie wtyczek. Dlaczego? Dodawanie niestandardowego kodu może wydawać się przerażające, zwłaszcza dla mało doświadczonych użytkowników. Skorzystanie z wtyczki eliminuje konieczność wykonywania skomplikowanych operacji. Jest to najprostsze, najbardziej intuicyjne rozwiązanie, z którym poradzą sobie nawet laicy. Nie należy jednak zapomnieć, że stosowanie wtyczek wiąże się ryzykiem ataków na witrynę, dlatego należy powziąć wszystkie możliwe środki ostrożności, aby uchronić się przed atakiem. Jeśli Twoim priorytetem jest bezpieczeństwo, a swoje umiejętności określasz jako umiarkowane, powinieneś zdecydować się na wtyczki wymuszane. Rozwiązanie nie należy do najprostszych, jednak jest stosunkowo logiczne i łatwe do zapamiętania. Raz zdobyta umiejętność nie tylko wpłynie na większe bezpieczeństwo, ale otworzy cały wachlarz możliwości modyfikowania strony. Dodanie kodu w pliku functions.php może okazać się prostym sposobem jak dodać własny kod w WordPressie. W tym przypadku warto skorzystać z motywu potomnego. Wszystkie sposoby dodania kodu są w zasięgu Twoich umiejętności!