Błąd HTTP 500

Błąd HTTP 500

Każda osoba, która prowadzi swoją stronę internetową, chce, aby jej witryna działa bezproblemowo i była dostępna dla wszystkich użytkowników. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co oznaczają często pojawiające się błędy. Jednym z nich jest błąd 500, który jest przeszkodą do wyświetlania informacji zawartych na stronie. Co oznacza błąd 500 oraz jak go uniknąć?

Błąd 500 co oznacza?

Choć istnieje wiele komunikatów, które mogą pojawiać się w przeglądarce, to właśnie kod 500 może sprawić wiele problemów. Kiedy błąd 500 pojawi się w naszej przeglądarce, możemy zastanawiać się, co oznacza błąd serwera 500 i jak się go pozbyć? Okazuje się, że taki komunikat jest wewnętrznym błędem serwera. Jest to bardzo ogólny kod serwera, informujący o napotkanym problemie, którego nie był w stanie zinterpretować głębiej. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie znalezienie przyczyny błędu 500, a następnie jego wyeliminowanie. Błąd serwera 500 powstaje najczęściej w sytuacji przeciążenia serwera, błędów w plikach .htaccess i nieprawidłowościach w ustawieniu uprawnień czy przy przekroczeniu limitu czasu oczekiwania na odpowiedź serwera. Błąd 500 najczęściej wyświetla się w następujący sposób:

  • błąd http 500,
  • temporary error (500),
  • wewnętrzny błąd serwera,
  • server error 500,
  • 500 error,
  • status 500,
  • 500 internal server error,
  • 500, that’s an error,
  • błąd wewnętrzny http 500.

Co ważne, błąd strony 500 może wyświetlać się na różnych urządzeniach, nie tylko podczas korzystania z komputera czy laptopa, ale również smartfona czy tabletu.

Kod błędu 500 – jak go naprawić?

W sytuacji, kiedy napotkamy błąd 500, musimy zadbać o szybkie zdiagnozowanie problemu. Na początek warto po prostu odświeżyć stronę internetową za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+R. Można także ponownie wpisać adres strony i nacisnąć enter. Zdarza się, że taki problem jest jedynie chwilowy i odświeżenie strony szybko rozwiązuje problem. Jeśli to nie pomoże, warto usunąć pliki cookies z przeglądarki oraz wyczyścić pamięć podręczną naszej wyszukiwarki. Niestety może zdarzyć się sytuacja, w której błąd http 500 wyświetla się wielu użytkownikom. Przez wzgląd na to, że jest to ogólny kod błędu, znalezienie przyczyny może okazać się naprawdę pracochłonne. Problem może tkwić w zainstalowanych aktualizacjach, wtyczkach i motywach, a także konfiguracji .htaccess czy uprawnień plików.

Co to jest błąd 500 i jak sobie z nim poradzić?

Jeśli pomimo zastosowania powyższych wskazówek, np. odświeżenia strony czy wykonania czyszczenia pamięci błąd 500 nadal wyświetla się na stronie, warto rozważyć inne działania np.:

  • kontrola zmian we wtyczkach i motywach – systemy CMS obsługują różne wtyczki i motywy, jednak niektóre z nich mogą być niekompatybilne ze sobą, dlatego w przypadku komunikatu: wystąpił błąd 500, warto zbadać, jakie wtyczki są przypięte do strony;
  • cofnięcie aktualizacji – bardzo często zdarza się, że powodem błędu 500 są wykonane aktualizację systemu, które nie współpracują z innymi elementami strony. W tej sytuacji warto cofnąć wykonane aktualizacje;
  • konfiguracja .htaccess – błąd ten występuje rzadko, jednak warto sprawdzić dokładnie poprawność struktury pliku;
  • zmiana reguł limitu czasu – może zdarzyć się sytuacja, w której kod błędu 500 będzie związany z przekroczeniem limitu czasu PHP. W tym przypadku zaleca się zastosować reguły limitu czasu;
  • uprawnienia do plików – nieprawidłowe uprawnienia do plików mogą prowadzić do pojawienia się błędu 500. Domyślna i prawidłowa wartość to 0755. W tej sytuacji warto zadbać o wprowadzenie dla wszystkich zasobów wartości 0755.

Kiedy żaden ze sposobów nie pozwolił na rozwiązanie problemu z wyświetlanym komunikatem o błędzie 500, warto skontaktować się z dostawcą hostingu. Może zdarzyć się sytuacja, w której wina leży po jego stronie.

Błąd 500 – jak zapobiegać?

Błąd 500 jest wyjątkowo nieprzyjemnym komunikatem wyświetlającym w przeglądarkach internetowych. To bardzo ogólna informacja, która nie daje żadnych wskazówek, w czym tkwi problem. W wielu przypadkach może generować straty, a wszystko przez niemożność odwiedzenia danej strony przez użytkowników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób prowadzących swoją działalność online np. dla sklepów. Aby uniknąć błędu 500, warto zadbać o regularne aktualizowanie posiadanego oprogramowania, dzięki któremu można z łatwością znaleźć błędy pojawiające się na stronie. Dodatkowo ważne jest, aby zadbać o wybór dobrego hostingodawcy, który jest w stanie zagwarantować jak najmniejszą liczbę awarii. Wielokrotnie zdarza się, że komunikat o błędzie 500 dotyczy stron internetowych korzystających z rozwiązań, które „mają swoje lata”. Właśnie dlatego warto zadbać o zakup systemu, który da szerokie możliwości optymalizowania strony i zapewni jej bezawaryjność. Dbając o swoją stronę internetową, jej bezpieczeństwo i unowocześnianie, błąd ten może przejść do historii.