Jak powinien wyglądać blog?

Jak powinien wyglądać blog?

Tworząc blog, wiele osób pomyśli o tym, że konieczne jest stworzenie atrakcyjnej strony pod względem wizualnym. Okazuje się jednak, że najważniejsza jest struktura danej strony, która może skutecznie przyciągać czytelników. Jak powinien wyglądać blog? O tym będzie nasz artykuł.

Wygląd bloga – jaki powinien być?

Atrakcyjny wygląd bloga i jego doskonała treść pozwoli na stworzenie popularnej witryny, która będzie chętnie odwiedzana przez wielu użytkowników. Konieczne jest dopasowanie szaty graficznej, a także stworzenie przystępnego układu treści. Co ważne, sama treść powinna być również atrakcyjna dla użytkowników. Powinna dawać im odpowiedzi na pytania, których szukają. Dobry blog musi być ciekawy, czytelny i przede wszystkim oryginalny, tylko wtedy będzie popularny. Należy pamiętać o wyborze odpowiedniego tła, które wpływa na czytelność strony. Dobrze, jeśli będzie stonowane, dzięki temu pozwoli użytkownikom na skupienie podczas czytania. Nie warto decydować się na ciemne tło i jasne litery, gdyż takie rozwiązanie daje wrażenie chaosu i zniechęca użytkowników do czytania. Dodatkowo warto jest stosować takie same nagłówki, jeśli chodzi o kolorystykę, a blog był w pełni czytelny.

Budowa bloga

Ogromne znaczenie w budowaniu bloga ma jego struktura. Koniecznie należy utworzyć podstrony, a w menu głównym umieścić linki do nich.

  • Kategorie – taka podstrona powinna znaleźć się na blogach, które tworzą treści o zróżnicowanej tematyce. Takie przyporządkowanie treści do różnych dziedzin pozwala użytkownikom szybciej znaleźć poszukiwane treści;
  • o mnie – kolejna zakładka, która może zainteresować osoby czytające dane treści. Dobrze jest napisać kilka słów o autorze, jego zainteresowaniach, doświadczeniu i pasjach. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie więzi z czytelnikami;
  • kontakt – na każdym blogu powinien znaleźć się formularz kontaktowy, który pozwoli na dotarcie do autora w inny sposób niż poprzez blog.

Dla wielu osób, które liczą na pozyskanie klientów czy publikowanie wpisów sponsorowanych można umieścić zakładkę o współpracy. Należy wiedzieć, że na taką współpracę najczęściej mogą liczyć osoby, które posiadają dużą liczbę odwiedzin bloga. Odpowiednia budowa bloga ma kluczowe znaczenie dla jego czytelności, dlatego warto zadbać o jego strukturę.

Social media, newsletter, wyszukiwarka

Istnieje kilka obowiązkowych elementów, które powinny znaleźć się na każdym blogu. Są to social media, wyszukiwarka oraz newsletter. Dzięki temu możliwa będzie budowa stałego grona czytelników. Wyszukiwarka jest konieczna szczególnie w sytuacji, kiedy na blogu znajduje się duża liczba treści. Z kolei social media pozwolą na zwiększenie osiągów danej witryny. Najlepiej na górze witryny zastosować pasek umożliwiający przejście na dane witryny. Dodatkowo dobrze jest stworzyć możliwość udostępniania wpisów. Na każdym blogu oprócz social mediów i wyszukiwarki powinien znaleźć się tradycyjny newsletter. To właśnie on buduje więzi i przyciąga czytelników. W końcu pozwala na informowanie czytelników o nowych wpisach. Pamiętajmy, aby nadmiernie nie zapychać skrzynek odbiorców ciągłymi wiadomościami. Dobrze jest, aby były one wysyłane raz w tygodniu czy jeszcze rzadziej. Dzięki temu nie będzie mowy o zaśmiecaniu skrzynki odbiorczej. Okno do zapisu można ustawić na dole strony. Najlepiej napisać kilka słów o newsletterze i dodać pole do wprowadzenia adresu e-mail wraz z koniecznymi zgodami.

Strona główna – budowa bloga

Strona główna każdego bloga musi być przede wszystkim czytelna i oryginalna, aby zachęcać czytelników do pozostania na danej witrynie. Na stronie głównej powinny znaleźć się zdjęcia wpisów i ich leady, dzięki którym czytelnik będzie mógł dowiedzieć się, co znajdzie w danym poście i czy jest to coś, co go interesuje. Leady muszą być ciekawe, a ich treść ma zachęcać do wejścia w dany wpis. Pamiętajmy również o regularnym publikowaniu postów na swoim blogu. Tylko wtedy można mieć pewność, że czytelnicy chętnie wrócą na dany blog w poszukiwaniu ciekawych treści. Dobrze jest, aby po kliknięciu w danego posta czytelnik miał możliwość przejścia do innych powiązanych postów.

Treści i grafiki na blogu

Jak powinien wyglądać blog? Ważne, aby znalazły się w nim treści zbudowane w sposób czytelny i atrakcyjny. Absolutnie należy unikać błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Świadczą one o braku profesjonalizmu. W Internecie znajdziemy wiele narzędzi, dzięki którym treść może zostać sprawdzona pod względem pisowni. Treści powinny być zoptymalizowane pod SEO. Najlepiej stosować nagłówki od H1 do H6, stosować boldowanie i listy punktowane oraz unikać pisania zbyt długich czy krótkich zdań. Koniecznie należy określić rozmiar czcionki, który da możliwość komfortowego czytania zamieszczanych treści. Tekst nie powinien przypominać kolumny, a być atrakcyjny wizualnie, dlatego warto stosować akapity. Dodatkowo dobrze jest stosować grafiki, które przyciągną czytelników. To właśnie one na początek rzucają się w oczy i sprawiają, że ktoś chce przeczytać dany wpis.

5/5 - (1 vote)