Jak sprawdzić czy sklep internetowy jest wiarygodny?

Jak sprawdzić czy sklep internetowy jest wiarygodny?

Zakupy przez Internet mają sporo zalet. W wielu przypadkach produkty oferowane online są tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Kusi również znacznie szerszy asortyment, ekspresowa dostawa (często darmowa), a także możliwość bezpłatnej wymiany bądź zwrotu towarów. Niestety istnieją też zagrożenia, które zniechęcają wiele osób do kupowania online. Trudno w jednym artykule opisać wszystkie metody i triki oszustów, dlatego skupimy się na najbardziej popularnej technice, czyli fałszywych sklepach internetowych. Prawie każdy z nas słyszał historie, które w skrócie brzmiały mniej więcej tak. Pewna osoba znalazła produkt w okazyjnej cenie. Złożyła i zapłaciła za zamówienie, które nigdy do niej nie dotarło. To klasyczny przykład fałszywego sklepu internetowego.

Jak je rozpoznać? W jaki sposób sprawdzić, czy dany sklep jest autentyczny? Które elementy powinny wzbudzać naszą czujność?

Wiarygodny sklep internetowy – podstawowe informacje

Około 75% wszystkich internautów dokonało chociaż jednej transakcji onlinie. Ten wynik robi wrażenie i pokazuje jak błyskawicznie zmienia się rynek. Oczywiście zdecydowana większość sklepów internetowych jest uczciwa i funkcjonuje zgodnie z obowiązującym prawem. Nie brakuje jednak oszustów, którzy liczą na szybki zysk.

  • Zanim dokonasz jakichkolwiek zakupów za pośrednictwem sklepu internetowego, przede wszystkim powinieneś sprawdzić zakładkę, w której znajdują się dane firmy. Jeżeli jej nie ma, wówczas lepiej zrezygnować z zakupów. W sytuacji, gdy dane przedsiębiorstwa lub jednoosobowej działalności gospodarczej są dostępne, warto sprawdzić ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). W przypadku gdy jest to niemożliwe, również należy zaniechać zakupów.
  • Następnie warto sprawdzić obecność certyfikatu SSL, którego zadaniem jest szyfrowanie połączenia pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Następna czynność to weryfikacja metod płatności. Jeżeli okaże się, że w danym sklepie internetowym za produkty można zapłacić wyłącznie zwykłym przelewem, powinno to wzbudzić naszą czujność.

Każdy prawdziwy sklep jest transparentny. W praktyce oznacza to, że użytkownik może błyskawicznie znaleźć i zapoznać się nie tylko z regulaminem, ale również polityką prywatności i RODO. Jeżeli tych dokumentów nie ma, bezwzględnie należy zaniechać zakupów.

Prawdziwy sklep internetowy – czym jeszcze się wyróżnia?

Obecna tendencja tworzenia sklepów e-commerce polega na jak maksymalnym upraszczaniu i estetycznym projektowaniu każdej zakładki. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć ceny produktu lub jest ona niepełna, to pierwszy sygnał, który powinien wzbudzić naszą czujność.

  • W wiarygodnym sklepie internetowym ceny wszystkich produktów są doskonale widoczne na pierwszy rzut oka i nie zmieniają się w trakcie dokonywania zakupów. To samo dotyczy kosztów wysyłki.

Ponadto każda osoba powinna bez trudu odnaleźć informacje dotyczące zwrotu i wymiany towaru. Zdecydowana większość sklepów funkcjonuje w mediach społecznościowych. Warto ich tam poszukać. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opinii, choć należy uważać na takie, które są przesadnie przychylne, zawierają taką samą treść lub są napisane niezgodnie z zasadami języka polskiego.

5/5 - (1 vote)