Serwer VPS co to

Serwer VPS co to

VPS z ang. oznacza Virtual Private Server, czyli w dosłownym tłumaczeniu jest to prywatny, wirtualny serwer. W odróżnieniu od hostingu, gwarantuje tylko pełną separację danych, która bezpośrednio przekłada się wyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto serwery tego typu są przeważnie zdecydowanie wydajniejsze od standardowych, m.in. ze względu na zastosowanie szybkich dysków SSD (nierzadko są to urządzenia klasy Enterprise).

Najważniejsze informacje o serwerach VPS w pigułce

Prywatne serwery wirtualne gwarantują możliwość korzystania z tak zwanego dedykowanego środowiska. W praktyce oznacza to, że jest ono w pełni odizolowane od innych użytkowników, poprzez wydzielone miejsca na fizycznym serwerze. W zależności od wybranej konfiguracji, użytkownik otrzymuje własne miejsce, które zostało stworzone przy wykorzystaniu technik wirtualizacji.

  • Serwer VPS jest swoistym kompromisem pomiędzy standardowym hostingiem a fizycznym serwerem, którego utrzymanie bywa kłopotliwe.
  • Kolejnym wyróżnikiem jest pełna możliwość konfiguracji zasobów znajdujących się w dedykowanej przestrzeni.
  • VPS jest idealnym narzędziem do testowania aplikacji. Dzięki prywatnemu wirtualnemu serwerowi, Twoje usługi będą wyróżniały się bardzo wysokim poziomem dostępności.

Nie bez znaczenia jest również skrócony do minimum czas odpowiedzi serwera. Błyskawiczne ładowanie się strony internetowej jest wysoko oceniane nie tylko przez użytkowników, ale także przez popularne wyszukiwarki.

Serwer VPS – kluczowe zalety

Prywatne serwery wirtualne pozwalają na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych. Ich liczba i typ są uzależnione od ustawień użytkownika. W jaki sposób dopasować częstotliwość wykonywania backupów? Zasada jest prosta. Im więcej dokonujemy zmian w witrynie, tym kopie zapasowe powinny być częściej wykonywane. Dlaczego jest to takie ważne?

  • Praktyka pokazuje, że w przypadku jakichkolwiek awarii lub po prostu ludzkiego błędu, błyskawiczne przywrócenie aktualnych danych jest priorytetowe, zarówno dla firm, jak i prywatnych właścicieli witryn. Im dłużej strona jest niedostępna, tym bardziej traci zaufanie użytkowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku stron sprzedażowych i nie tylko.
  • Co jeszcze można zyskać wybierając serwer VPS? Przede wszystkim stabilne działanie strony internetowej, nawet w przypadku tak zwanego ruchu skokowego. Jest to nic innego, jak nagłe zwiększenie liczby odwiedzin witryny.
  • Kolejną istotną zaletą jest profesjonalne wsparcie techniczne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się nagła potrzeba konsultacji z administratorem. Z tego powodu warto korzystać z usług firm gwarantujących całodobową pomoc techniczną.

Użytkownicy serwerów VPS otrzymują często w pakiecie skuteczną ochronę przed popularnymi atakami DDoS. W dużym skrócie, ataki tego typu są wymierzone we wszystkie dostępne i wolne zasoby. Ich celem jest przerwanie działania usługi poprzez generowanie dużej liczby fałszywych żądań wysyłanych w krótkim czasie z różnych miejsc. Serwery VPS oferują skuteczne zabezpieczenia, które uniemożliwiają przeprowadzenie ataku i zablokowanie usługi.

Co jeszcze warto wiedzieć o serwerach VPS?

W zależności od konkretnego usługodawcy, oferują one dodatkowe funkcjonalności, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Do najczęściej spotykanych dodatków należą poniższe z wymienionych.

  • Prosty i intuicyjny w obsłudze instalator, umożliwiający błyskawiczne zainstalowanie systemu Linux.
  • Użytkownicy prywatnych systemów wirtualnych często otrzymują w pakiecie indywidualny adres IP, a także obsługę kluczy SSH.
  • Kolejną praktyczną funkcjonalnością ułatwiającą użytkowanie serwera VPS jest możliwość instalacji aplikacji bezpośrednio z obrazu ISO.
  • Nie bez znaczenia są również statystyki, które w czytelny sposób przedstawiają nie tylko zużycie transferu, ale także użycie pamięci operacyjnej RAM oraz CPU.

Serwer VPS obsługuje ponadto system operacyjny Windows oraz w większości przypadków umożliwia nielimitowaną liczbę reinstalacji. SLA / Uptime na poziomie 99,9% gwarantuje pełny i nieprzerwany dostęp do usług.

5/5 - (1 vote)