Jak sprawdzić, na jakim serwerze jest strona?

Jak sprawdzić, na jakim serwerze jest strona?

Każda strona internetowa musi posiadać udostępnioną przestrzeń dyskową. Na niej są przechowywane pliki FTP, konta pocztowe czy bazy danych. Bez tej przestrzeni nie byłoby możliwe funkcjonowanie tejże strony. Jak sprawdzić, na jakim serwerze znajduje się dana strona internetowa? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule. Każda osoba, która szuka informacji o serwerze może skorzystać z kilku naszych porad, dzięki czemu szybko uzyska odpowiedź na pytanie na jakim serwerze jest strona internetowa, a także jak sprawdzić adres IP serwera.

Czym jest hosting?

Bez hostingu nie może istnieć żadna platforma, blog, medium społecznościowe. Sama strona oraz domena nie wystarczy. W takim razie czym jest ten hosting? Strony internetowe działają 24/7. Musisz wiedzieć, że gdybyś umieścił np. swojego bloga na swoim komputerze, to w momencie, w którym byś go wyłączył, nikt nie mógłby zobaczyć twojej strony. Aby tak się nie stało, tworząc swoją stronę internetową, musisz wykupić sobie miejsce w przestrzeni dyskowej komputera, który działa cały czas. Dzięki temu będziesz miał pewność, że jeśli otworzysz swoją stronę o różnych porach dnia i nocy, będzie ona działać. To właśnie nazywamy hostingiem.

Właściciel danego serwera udostępnia ci przestrzeń na dysku, w której możesz umieszczać niezbędne dla funkcjonowania strony dane: są to pliki multimedialne, sklepy internetowe, konta e-mail. Obecnie rynek firm hostingowych ciągle się rozwija. Potrzeba coraz więcej miejsca w przestrzeni internetowej, więc znalezienie dla siebie optymalnego serwera nie jest trudne. Gdy zdecydujesz się na konkretną firmę, będziesz musiał podpisać z nimi umowę. Najczęściej obowiązuje ona rok. Taki jest też model rozliczeniowy. To na jakim hostingu jest strona zależy w dużej mierze od jej właściciela, który odpowiada za przedłużenie hosta i dokonanie opłaty.

Jak sprawdzić, na jakim serwerze znajduje się dana strona?

Pora przejść do głównego zagadnienia tego artykułu. Aby sprawdzić, na jakim serwerze hostowana jest strona, nie musisz być wybitnym hakerem czy informatykiem z wieloletnim stażem. Wystarczy dowiedzieć się, jak sprawdzić na jakim serwerze jest strona? Okazuje się, że jest to niezwykle prosta sprawa, a wszystko dzięki możliwości wykorzystania kilku ogólnodostępnych narzędzi. Jak sprawdzić host strony? Wszystko, czego potrzebujesz to znajomość domeny danej strony i jedno z narzędzi:

  • WhoIsHostingThis – jest to narzędzie całkowicie darmowe. W krótkim czasie otrzymasz informacje na temat adresu IP strony oraz nazwy serwerów,
  • WHOIS DomainTools – kolejne darmowe narzędzie. Dzięki niemu poznasz adres IP, jego lokalizację, ale również ostatnie zmiany, jakie zaszły na danej stronie internetowej,
  • Baza WHOIS NASK – jest to baza Krajowego Rejestru Domen. To narzędzie umożliwia dostęp do większej ilości informacji m.in. statusu strony, daty stworzenia i ostatnich zmian czy końca okresu rozliczeniowego,
  • SSL24 – to narzędzie dostarczy Ci tylko podstawowych informacji na temat adresu IP czy rodzaju serwera.

Tak jak wspomnieliśmy, to na jakim serwerze jest domena, możemy sprawdzić w ciągu kilku minut za pomocą wymienionych przez nas narzędzi, dlatego są to naprawdę efektywne programy, coraz częściej wykorzystywane przez wiele osób.

Jak sprawdzić hosting danej strony – podsumowanie

Aby zdobyć informacje m.in. na temat serwera, lokalizacji serwera, adresu IP, właściciela hostingu wystarczy skorzystać, z któregoś z tych narzędzi. Gdy zdecydujesz się sprawdzić, jakąś stronę, zrób to w kilku z nich. Nie tylko będziesz miał pełniejszy obraz danej strony, ale również zweryfikujesz zdobyte informacje. To pomocne narzędzia, dzięki którym możliwe jest szybkie sprawdzenie hostingu strony. Wiele osób może zastanawiać się jak znaleźć adres serwera czy jak sprawdzić IP serwera. Dzięki wymienionym przez nas programom można zrobić to niezwykle sprawnie i bezproblemowo. Można zastanawiać się, po co komu wiedza na jakim serwerze jest strona? Okazuje się, że może zdarzyć sytuacja, w której osoba tworząca stronę nie przekaże takiej informacji bądź właściciel strony zapomni nazwę swojego hostingodawcy. Może zdarzyć się również sytuacja, w której natrafiając na świetnie działającą stronę będziemy chcieli przekonać się, kto jest dostawcą danej domeny.

5/5 - (1 vote)