Jak wykonać backup bazy danych? Jak przywrócić kopię bezpieczeństwa?

Jak wykonać backup bazy danych? Jak przywrócić kopię bezpieczeństwa?

W razie awarii serwera lub przypadkowego skasowania plików kopia zapasowa i przywracanie to jedyny sposób na odzyskanie kompletnych domen, kont pocztowych, baz danych, czy plików FTP. Kopia strony internetowej może zostać przywrócona z kopii zapasowej poprzez zastosowanie protokołu FTP lub SSH.

Backup bezpieczeństwa można stworzyć samodzielnie, korzystając z uprawnień Administratora w panelu DirectAdmin. Szczególnie dobrym pomysłem jest wykonywanie automatycznych, cyklicznych kopii zapasowych (auto bakcup). Można trzymać je na przestrzeni dyskowej przydzielonej do konkretnego serwera, albo wykonać kopię na zewnętrzne konto FTP na innym serwerze. Warto zaznaczyć, że to właśnie drugie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa poziom zabezpieczenia plików.

Jak wykonać backup bazy danych w DirectAdminie:

  • Zaloguj się do konta „Admin” w panelu DirectAdmin. Znajdź sekcję „Narzędzia Administracyjne” i wybierz „Backup/Transfer Administratora”.
  • Następnie wybierz użytkowników, dla których chcesz utworzyć kopie, czyli np. tylko dla wybranych lub dla wszystkich kont zarejestrowanych w DirectAdmin. W tym punkcie możesz wybrać wszystkie konta jednocześnie albo wskazać, które mają zostać pominięte przy tworzeniu kopii zapasowej. Uwaga: opcja „Pomiń zawieszone” oznacza, że kopie bezpieczeństwa nie będą wykonywane wyłącznie dla zawieszonych kont.
  • Wybierz czas realizacji backupu – może zostać przeprowadzony jednorazowo, czyli w tym momencie (w tym celu kliknij opcję „Teraz”) lub ustawiony na cykliczne wykonywanie kopii zapasowej.
  • Później trzeba określić miejsce wykonywania backupu. Masz do wyboru dwie opcje: lokalnie – czyli w katalogu lokalnym na serwerze, gdzie będzie dostępny domyślnie na /home/admin/admin_backups, a nowe kopie będą nadpisywać te stare; oraz FTP – w tym przypadku dane są przesyłane na dowolny serwer zdalny po wskazaniu jego adresu IP, hasła, portu, katalogu, oraz nazwy użytkownika.
  • Na końcu zaznacz dane, które chcesz skopiować. Możesz zdecydować się na „Wszystkie dane”, jednak przy częstszym robieniu backupów lepiej duplikować jedynie te najważniejsze pliki (zwłaszcza z bazy danych). Inaczej ryzykujemy wyczerpaniem miejsca na serwerze.
  • Wybierz przycisk „Wyślij”. Gotowe!

Stosując się do powyższej instrukcji, możesz szybko odzyskać cenne, utracone pliki w razie awarii lub ich przypadkowego skasowania. Jak przywrócić kopię zapasową:

  1. Zaloguj się na konto administracyjne i przejdź do sekcji „Backup/Transfer Administratora”.
  2. Podaj lokalizację pliku z kopią zapasową (katalog lokalny lub serwer FTP), następnie zaznacz „IP z kopii zapasowej” lub „Użyj IP z listy” (w sytuacji, w której IP nie istnieje i chcesz przypisać nowy do przywróconego konta).
  3. Wybierz z tabeli pliki, które chcesz przywrócić („Zaznacz”).
  4. Kliknij przycisk „Wyślij” (rozpocznie to przywracanie kopii zapasowej) i poczekaj na zakończenie całego procesu.