Jak wykonać backup bazy danych? Jak przywrócić kopię bezpieczeństwa?

Jak wykonać backup bazy danych? Jak przywrócić kopię bezpieczeństwa?

W razie awarii serwera lub przypadkowego skasowania plików backup i przywracanie kopii zapasowej to jedyny sposób na odzyskanie kompletnych domen, kont pocztowych, informacji, czy plików FTP. Kopia bazy danych może zostać przywrócona poprzez zastosowanie protokołu FTP lub SSH.

Backup bezpieczeństwa można stworzyć samodzielnie, korzystając z uprawnień Administratora w panelu DirectAdmin. Szczególnie dobrym pomysłem jest wykonywanie automatycznych, cyklicznych kopii zapasowych (auto backup bazy). Można trzymać je na przestrzeni dyskowej przydzielonej do konkretnego serwera, albo wykonać kopię na zewnętrzne konto FTP na innym serwerze. Warto zaznaczyć, że to właśnie drugie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa poziom zabezpieczenia plików.

Jak zrobić backup bazy danych w DirectAdminie:

  • Zaloguj się do konta „Admin” w panelu DirectAdmin. Znajdź sekcję „Narzędzia Administracyjne” i wybierz „Backup/Transfer Administratora”.
  • Następnie wybierz użytkowników, dla których chcesz utworzyć kopie bezpieczeństwa, czyli np. tylko dla wybranych lub dla wszystkich kont zarejestrowanych w DirectAdmin. W tym punkcie możesz wybrać wszystkie konta jednocześnie albo wskazać, które mają zostać pominięte przy tworzeniu kopii zapasowej. Uwaga: opcja „Pomiń zawieszone” oznacza, że kopie bezpieczeństwa nie będą wykonywane wyłącznie dla zawieszonych kont.
  • Wybierz czas realizacji backupu – może zostać przeprowadzony jednorazowo, czyli w tym momencie (w tym celu kliknij opcję „Teraz”) lub ustawiony na cykliczne wykonywanie kopii zapasowej.
  • Później trzeba określić miejsce, gdzie wykona się backup bazy. Masz do wyboru dwie opcje: lokalnie – czyli w katalogu lokalnym na serwerze, gdzie będzie dostępny domyślnie na /home/admin/admin_backups, a nowe kopie będą nadpisywać te stare; oraz FTP – w tym przypadku dane są przesyłane na dowolny serwer zdalny po wskazaniu jego adresu IP, hasła, portu, katalogu, oraz nazwy użytkownika.
  • Na końcu zaznacz dane, które chcesz skopiować. Możesz zdecydować się na „Wszystkie dane”, jednak przy częstszym robieniu backupów lepiej duplikować jedynie te najważniejsze pliki (zwłaszcza z bazy danych). Inaczej ryzykujemy wyczerpaniem miejsca na serwerze.
  • Wybierz przycisk „Wyślij”. Gotowe – kopia zapasowa bazy danych została utworzona!

Stosując się do powyższej instrukcji, możesz szybko odzyskać cenne, utracone pliki w razie awarii lub ich przypadkowego skasowania. Jak przywrócić kopię zapasową:

  1. Zaloguj się na konto administracyjne i przejdź do sekcji „Backup/Transfer Administratora”.
  2. Podaj lokalizację pliku z kopią bezpieczeństwa (katalog lokalny lub serwer FTP), następnie zaznacz „IP z kopii zapasowej” lub „Użyj IP z listy” (w sytuacji, w której IP nie istnieje i chcesz przypisać nowy do przywróconego konta).
  3. Wybierz z tabeli pliki, które chcesz przywrócić („Zaznacz”).
  4. Kliknij przycisk „Wyślij” (rozpocznie to przywracanie kopii zapasowej) i poczekaj na zakończenie całego procesu.

Backup – możliwość czy obowiązek?

Kopia zapasowa bazy danych nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie przydatna. Właściwie należałoby zadać pytanie, czy ktoś może sobie pozwolić, aby zapomnieć o backupie? Na zewnętrznych serwerach często znajdują się przecież kluczowe informacje, dotyczące działania firmy. Ich utrata potrafi zachwiać w posadach funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Co ważne mowa tu nie tylko o podmiotach działających w e-commerce, które bazują na prowadzeniu biznesu przez strony www. Z zewnętrznych dysków korzystają praktycznie wszystkie nowoczesne oraz innowacyjne biznesy. W takim wypadku kopia bazy danych może okazać się niczym los na loterii, dzięki któremu przejdziemy suchą stopą przez morze informatycznych problemów. Awaria potrafi zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Chociażby z tego względu warto wiedzieć, jak zrobić backup oraz jakprzywrócić kopie zapasową. Dzięki tym działaniom można uniknąć wielu niepotrzebnych kosztów i skupić się na komfortowym rozwoju strony internetowej firmy. 

Jak często tworzyć kopie zapasowe?

Na stronach www systematycznie pojawiają się nowe dane oraz pliki. Oznacza to, że backup wykonany w poniedziałek już następnego dnia może być nieaktualny. W efekcie przywracanie kopii zapasowej w razie awarii nie przyniesie nam 100% korzyści. Tym samym dotykamy drugiego kluczowego tematu, jakim jest częstotliwość tworzenie zapasowych baz danych. Nie ma jednego, najlepszego schematu. Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samodzielnie, uwzględniając kilka czynników. Należy zastanowić się, jak często wprowadzamy na witrynę nowe dane? Z jaką częstotliwością dodajemy pliki o strategicznym znaczeniu? Czy utrata informacji z pewnego okresu czasu będzie mniej lub bardziej dotkliwa? Wiele zależy od profilu prowadzonej strony internetowej, niemniej uniwersalną poradą jest, aby kopię zapasową bazy danych tworzyć systematycznie. Wtedy wystarczy tylko wiedzieć, jak odtworzyć backup, aby znów cieszyć się wszystkimi, potrzebnymi danymi. Warto uważnie pochylić się nad tym zagadnieniem. 

5/5 - (1 vote)