Jak uchronić się przed atakami DDOS?

Jak uchronić się przed atakami DDOS?

Nikt i nic w sieci nie jest bezpieczne. Każdy powinien sobie z tego zdawać sprawę. Internet jest miejscem, w którym człowiek może pozyskiwać wiedzę, rozwijać się, działać na polu biznesowym, ale należy również pamiętać, że w sieci czekają różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z nich jest atak DDOS.

Co to atak DDOS?

Zapewne dla wielu brzmi to bardzo tajemniczo. DDOS rozwija się jako „Distributed Denial of Service”. Oznacza to w dosłownym tłumaczeniu rozproszoną odmowę dostępu. Atak DDOS polega na jednoczesnym ataku jakiejś strony, serwisu, konta w Internecie z kilku komputerów. Konsekwencją takich działań jest zablokowanie dostępu do tychże stron czy serwisów.

W jaki sposób uchronić się przed atakami DDOS?

Pytanie brzmi, czy to jest w ogóle możliwe? Owszem. Warto wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć swoją stronę lub serwis internetowy przed zagrożeniem, jakim jest atak hakerski DDOS.

Przede wszystkim musisz wyprzedzić działania hakerskie. Nie możesz biernie czekać na rozwój wydarzeń i ewentualny atak DDOS. Oto kilka działań, które możesz podjąć, by zminimalizować ryzyko oraz ewentualne straty. Po pierwsze rozdziel swoje usługi na różne serwery. Oddziel skrzynkę elektroniczną od strony www. Aby zabezpieczyć się na wypadek ataku, możesz stworzyć również awaryjny kanał do komunikacji z klientami oraz partnerami firmy. Dokonaj analizy procesów, urządzeń, które są kluczowe dla funkcjonowania firmy. Stwórz listę adresów IP, domen. Możesz wykonać test wydajnościowy danej infrastruktury. Dzięki temu dowiesz się, jakie – o ile istnieją – są słabe strony danego serwera.

Kolejnym działaniem, które zabezpieczy cię i twoją firmę przed potencjalnym atakiem jest korzystanie z usług CDN. Upraszczając, chodzi o to, że każdy klient przy próbie wejścia na stronę, będzie się łączył z serwerem najbliższym swojej lokalizacji geograficznej. Dzięki usłudze CDN hakerzy również zostaną rozproszeni po różnych hostingach. Loadbalancing również wpływa na zmniejszenie skutków ataku DDOS. Dzięki niej ruch jest rozłożony na kilka urządzeń.

Zadbaj również o przepustowość łącz. Ma to bezpośredni wpływ na to, czy hakerzy zdecydują się na atak Twojej strony lub serwisu. Im wyższa przepustowość, tym większe koszty ataku. Potencjalni hakerzy z reguły szukają łatwych celów, więc nie będziesz dla nich odpowiednią ofiarą. Nawet jeśli dojdzie do ataku, wyższa przepustowość łącz sprawi, że usługi będą działać wolniej, a nie zostaną całkowicie wyłączone.

I w końcu, by zabezpieczyć się odpowiednio na wypadek ataku DDOS, warto wykonać plan działania. Dzięki temu, zamiast wpaść w panikę, będziesz mógł spokojnie podjeść do tematu i podjąć racjonalne kroki. Wykonanie monitoringu oraz stworzenie barier zabezpieczających warto zlecić wykwalifikowanym firmom.

Atak DDOS — bądź gotów do obrony

Przed atakami DDOS niestety nie da się obronić. To niemożliwe, by całkowicie im zapobiec, jednak możesz przygotować się na ten moment. Przygotowanie planu działania, skorzystanie z usług CDN czy loadbalancingu, zminimalizuje ewentualne straty.

5/5 - (1 vote)