Hosting. Czym się kierować przy wyborze?

Hosting. Czym się kierować przy wyborze?

Jaki hosting jest najlepszy? Czym się kierować przy wyborze hostingu? Te i wiele innych pytań można znaleźć zarówno na forach Internetowych, jak i grupach dyskusyjnych skupiających osoby zainteresowane hostingiem. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania nie znając wymagań i założeń projektowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że inny hosting będzie najlepszym wyborem dla dużego sklepu e-commerce, a inny dla niszowego bloga. W tym artykule można znaleźć szereg praktycznych wskazówek dotyczących hostingu. Na jakie parametry techniczne warto zwrócić szczególną uwagę? Czym mogą różnić się od siebie poszczególne oferty hostingodawców?

Jaki hosting wybrać? Który będzie najlepszy?

Przed wyborem konkretnego rodzaju hostingu, przede wszystkim warto zapoznać się z jego wariantami. Pierwszym z nich jest hosting współdzielony. Pod tym pojęciem kryje się używanie fizycznej maszyny wraz z innymi użytkownikami (klientami serwerowi). Co to oznacza w praktyce? Jako klienci zyskujemy dostęp do pewnej ilości zasobów konkretnej maszyny. W zależności od wybranego pakietu może to być kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset gigabajtów. Warto zaznaczyć, że w przypadku hostingu współdzielonego, użytkownicy nie mają żadnego dostępu ani do systemu operacyjnego, ani do zasobów maszyny. To rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które obsługują proste strony www charakteryzujące się niewielkim ruchem i nie potrzebują dostępu do narzędzi umożliwiających zarządzanie serwerami.

A może VPS?

W przypadku dużych serwisów oraz osób, które wymagają większego poziomu kontroli i poprawienia jakości funkcjonowania strony www, doskonale sprawdza się VPS. To swego rodzaju odpowiedź na konieczność wprowadzania częstych zmian przez administratorów. Jak to działa w praktyce? Choć zasada działania jest podobna jak w przypadku hostingu współdzielonego, to w rzeczywistości liczba użytkowników fizycznej maszyny jest zdecydowanie mniejsza. Kolejną zaletą VPS jest odrębne, całkowicie odizolowane od innych środowisko, które użytkownik hostingu ma do własnej dyspozycji. Jedną z kluczowych zalet VPS jest skalowalność dostępnych zasobów bez wykonywania kłopotliwej migracji. Każdy użytkownik ma do dyspozycji rozbudowany panel klienta, w którym może dowolnie kontrolować wszystkie dostępne zasoby i dostosowywać je w czasie rzeczywistym do aktualnych potrzeb. Zatem jaka jest najważniejsza różnica między hostingiem współdzielonym a VPS? Oczywiście jest to stabilne działanie, czyli niezmienność parametrów pracy nawet w przypadku, gdy osoby dzielące tę samą maszynę fizyczną odnotowują znaczne zwiększenie aktywności (liczby użytkowników) na swoich stronach.

Jaki hosting jest najlepszy dla dużej witryny?

Właściciele i zarządcy dużych witryn internetowych najczęściej decydują się na serwer dedykowany. Dotyczy to zarówno sklepów e-commerce, jak i serwisów informacyjnych oraz innych stron charakteryzujących się dużą liczbą użytkowników. Jakie korzyści zapewnia hosting na dedykowanym serwerze? Przede wszystkim indywidualne środowisko, czyli własne (spersonalizowane) zasoby znajdujące się na fizycznej maszynie. Dotyczy to zarówno powierzchni dyskowej, jak i mocy obliczeniowej procesora oraz pamięci operacyjnej RAM. Indywidualne środowisko gwarantuje ciągłość w dostępności usługi nawet w przypadku nagłego, skokowego zwiększenia ruchu. Decydując się na serwer dedykowany, nie musimy martwić się o przekroczenie wcześniej ustalonych limitów. Jeżeli zależy nam na efektywnym funkcjonowaniu witryny bez względu na okoliczności, ta opcja ma najwięcej zalet.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze hostingu?

Jednym z kluczowych parametrów technicznych jest pojemność serwera. To maksymalna ilość miejsca, jaką możesz przeznaczyć zarówno dla strony internetowej, jak i poczty oraz bazy danych. Generalna zasada mówi, że im więcej, tym lepiej. Dotyczy to m.in. rozbudowanych stron zawierających dużo treści i multimediów. Oprócz pojemności należy wziąć pod uwagę również typy dysków. Obecnie technologia HDD jest wypierana przez SSD oraz NVMe, m.in. ze względu na szybkość ładowania się strony. Kolejny parametr to liczba kont pocztowych. Choć początkowo może wydawać się mało istotny, to wraz z rozwojem witryny bądź witryn, pojawia się potrzeba posiadania większej liczby kont. Należy również zwrócić uwagę na szybkość transferu danych. Im jest wyższa, tym wszystkie filmy, grafiki i inne multimedia będą dostępne dla użytkowników szybciej. Kolejnymi istotnymi kwestiami są konta FTP. To protokoły umożliwiające komunikację i przesyłanie danych na serwer. Ponadto umożliwiają pobieranie treści na komputer.

Gdzie hosting będzie bezpieczny?

Czym jeszcze kierować się przy wyborze hostingu? Przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę na usługę backupu danych. Czy dany hostingodawca ją zapewnia? Jeżeli tak, to z jaką częstotliwością backup danych jest wykonywany? Warto przypomnieć, że im częściej wykonujemy kopie danych, tym wyższy poziom bezpieczeństwa witryny. Częste wykonywanie kopii danych jest standardem zarówno w dużych, jak i średniej wielkości serwisach internetowych. Kolejną kwestią jest dostęp do wsparcia technicznego. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że należy wziąć pod uwagę sytuację, w której natychmiastowa pomoc techniczna będzie niezbędna do prawidłowego działania strony internetowej. W niektórych ofertach można znaleźć indywidualne linie telefoniczne, które są priorytetowo traktowane przez hostingodawców. Takie rozwiązanie okazuje się niezwykle przydatne w razie awaryjnych sytuacji.