PHP – co to jest?

PHP – co to jest?

Tworzenie stron internetowych wymaga użycia języka programowania. Właśnie w tym celu wykorzystuje się PHP, czyli język skryptowy. Co to jest PHP dokładanie, jak działa oraz gdzie się je wykorzystuje? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest PHP?

PHP to nic innego jak skryptowy język programowania. Jest to bardzo popularne narzędzie do budowania stron internetowych, a wszystko przez prostotę składni. To właśnie dzięki niemu możliwe jest tworzenie skryptów, które łączą różne systemy i aplikację. PHP daje możliwość dopasowania strony do użytkowania poprzez zbieranie potrzebnych informacji. Co ważne, PHP działa po stronie serwera. Kiedy wpisujemy adres witryny w przeglądarce internetowej do serwera HTTP, automatycznie wysyłane jest żądanie związane z wyświetlaniem strony. Serwer rozpoznając kod PHP, przekierowuje je do interpretatora PHP. On znajduje wstawki PHP w kodzie HTML i zamienia je wynikiem przetworzenia. Wtedy kod ten trafia do serwera HTTP, a następnie do użytkownika Internetu. Warto wiedzieć, że PHP to język dostępny za darmo, dlatego nie ma ograniczeń odnośnie do jego użytkowania. Podlega on również modyfikacjom programistów.

PHP – skąd jego popularność?

Skoro już wiemy, co to jest PHP, warto pomyśleć o tym, dlaczego jest to tak popularny język. PHP został stworzony już w 1994 roku przez Rasmusa Lerdorfa i do tej pory doczekał się wielu wersji. Nadal jest jednym z najchętniej stosowanych skryptowych języków programowania. Otóż posiada niski próg wejścia, gdyż jest to bardzo prosty język programowania zarówno dla doświadczonych, jak i tych początkujących programistów. Jest również dostępny za darmo, gdyż jest to język open source, czyli darmowy dla wszystkich, którzy chcą z niego korzystać. Z powodzeniem może działać na wielu platformach nie tylko na popularnym Windowsie. Co ważne, PHP daje szansę łączenia się z bazami danych bez względu na to, na jakim modelu są one oparte. To język, który nie bez powodu jest tak popularnym już od wielu lat.

Jak działa język PHP?

Język PHP działa dzięki czterem modułom jądra oraz repozytorium:

  • moduły jądra – stale aktywna część silnika PHP;
  • moduły oficjalne – uruchamia się je ręcznie przez administratora strony;
  • repozytorium PECL – wyposażone w darmowe moduły;
  • repozytorium PEAR – system dystrybucji rozszerzeń.

Można zastanawiać się, jakie strony działają dzięki PHP. Otóż ogromna popularność tego języka sprawia, że na jego zasadzie działa naprawdę spora ilość witryn. Świetnym przykładem jest tu Wikipedia – znana nam wszystkim. Wykorzystuje go także WordPress, Tumblr, WhatsApp, Magento, Yahoo! i wielu innych witrynach, z którymi stykamy się na co dzień.

Korzyści z PHP

Pierwszą i najważniejszą zaletą PHP jest ogromna opłacalność, w końcu jest to język darmowy dla wszystkich, dlatego nie ma konieczności ponoszenia kosztów na zakup oprogramowania czy licencji. Co ważne, PHP stale się rozwija i na rynku istnieje już bardzo wiele lat, dzięki czemu jest stale ulepszane i dopasowywane do potrzeb użytkowników. PHP daje szerokie możliwości szybkiego tworzenia stron i aplikacji, jest wszechstronne, gdyż obsługuje wiele baz danych i mogą się nim posługiwać różne systemy operacyjne. Jest to język prosty oraz idealny do modyfikacji i dokonywania zmian według własnych potrzeb. To najpopularniejszy język wśród tych dostępnych. Wiele osób wskazuje, że może być wyparty przez inne nowocześniejsze języki, jednak ciągłe zmiany, aktualizacje sprawiają, że nadal jest on uważany za jeden z tych najbardziej przyjaznych dla użytkowników.

5/5 - (1 vote)