Pliki WebP – czym są i jak z nich korzystać?

Pliki WebP – czym są i jak z nich korzystać?

Wgrywanie się stron internetowych, wypełnionych grafikami o wysokiej rozdzielczości, powoduje zwykle długie oczekiwanie na prawidłowe wyświetlenie się całej treści, jaka powinna pojawić się w witrynie. Plik WebP, stworzony przez markę Google, ma być odpowiedzią na ten problem – to specjalnie stworzone rozszerzenie, pozwalające zmniejszyć wagę pliku graficznego, jednocześnie pozwalając zachować zbliżoną jakość obrazu. Efektem jest możliwość znacznie szybszego ładowania się stron www. Czy jednak to rozwiązanie faktycznie ma same zalety i co warto o nim wiedzieć?

Co warto wiedzieć o plikach WebP?

W założeniu pliki WebP miały za zadanie zastąpić popularne, ale starsze już typy rozszerzeń formatów dla plików graficznych, takich, jak: PNG, JPEG czy GIF. Podstawą dla prac poczynionych przez Google były dokonania firmy On2 Technologies. Dzięki nim waga dość „ciężkich” plików graficznych została zredukowana, a rozmiar obrazów został zmniejszony na tyle, że pozwala na płynne poruszanie się po stronach internetowych. Początki prac nad plikiem WebP to rok 2010, kiedy producent zdecydował się na zastosowanie kompresji stratnej, dzięki czemu stał się on alternatywą dla popularnego rozszerzenia JPEG. Osiągnięte wyniki były bardziej, niż zadowalające, ponieważ nowy format pozwolił uzyskać obrazy nawet o 35% mniejsze, przy czym ich jakość pozostała taka sama. Dwa lata później technologia ta wykorzystywała też kompresję bezstratną, stając się tym samym rozsądnym zamiennikiem dla formatu PNG. W tym wypadku, aby zachować jakość pierwowzoru, możliwe było jego pomniejszenie o 26%. Co ciekawe, w jednym i drugim przypadku możliwe zostało zachowanie przezroczystości, bardzo ważnego elementu podczas tworzenia stron www. Natomiast najsłabiej plik WebP radzi sobie przy zastępowaniu i zmniejszaniu rozmiaru plików o rozszerzeniu GIF.

Zalety formatu WebP

Obecnie jednym z najważniejszych elementów każdej strony internetowej, bez względu na jej treść, jest grafika. Statystycznie zajmuje ona nawet 65% wszystkich danych, jakie się na niej znajdują. Z tego właśnie względu ogromny nacisk kładzie się na wysoką jakość zamieszczanych obrazów, uniwersalnych, jeśli chodzi o oglądanie ich na różnego rodzaju urządzeniach. Jednak grafiki o dużej rozdzielczości, tak pożądane przez odbiorców, powodują długie ładowanie się stron. Plik WebP miał się stać odpowiedzią na ten problem, zmniejszając jej rozmiar bez ingerencji w estetykę.

W tej kwestii nowe rozszerzenie, proponowane przez Google, spisuje się rewelacyjnie. Formaty JPEG oraz PNG mogą zostać zmniejszone bez utraty ich jakości. Dodatkowo nie wpływają na wolniejsze ładowanie się treści strony internetowej. Co za tym idzie, atrakcyjność witryny zwiększa się w oczach odwiedzającego, ponieważ ten nie jest zmuszony do długiego oczekiwania na wyświetlenie się treści. Z drugiej strony grafika, która szybko się ładuje, ale jest mało estetyczna, również nie będzie przyciągać uwagi odbiorców. Plik WebP stanowi się idealny kompromis między jakością a wielkością grafiki. Szybkość ładowania się stron uwzględniają również wyniki wyszukiwania Google. Zastosowanie nowego rodzaju plików graficznych opłaca się więc też ze względu na indeksowanie stron w Google i możliwość podniesienia pozycji swojej strony w ogólnym rankingu.

Czy plik WebP ma jakieś wady?

Jedną z wad pliku WebP wskażą z pewnością osoby, które na swoich stronach internetowych posługują się głównie grafikami z rozszerzeniem GIF – w ich przypadku wciąż najlepszą alternatywą nie będzie nowe rozszerzenie proponowane przez Google, ale APNG. Wadą na pewno jest też wciąż mała popularność tego rozszerzenia, a co za tym idzie, niewielkie możliwości jego zastosowania w praktyce. Obecnie tylko dwie przeglądarki internetowe obsługują strony posługujące się plikami WebP – są to Chrome, również pochodząca od Google, a w ostatnim czasie także Opera. Firefox, Safari i Internet Explorer nadal są poza jego zasięgiem i nie oferują jego obsługi, co zmniejsza możliwości ekspansji użytkowników tego rozszerzenia. Osoby chcące tworzyć grafiki w tym formacie mogą natrafić na jeszcze jeden kłopot, a mianowicie na problemy z obsługą i edycją w kilku podstawowych, bardziej znanych programach do obróbki obrazu. Aby tego dokonać, konieczna jest uprzednia zmiana formatu grafiki na jeden ze starszych typów.