Tworzenie bazy danych na hostingu – co warto wiedzieć?

Tworzenie bazy danych na hostingu – co warto wiedzieć?

Istnieją różne rodzaje baz danych, funkcjonujących na różnych serwerach, jednak to MySQL jest tą najczęściej używaną. MySQL komunikuje się z innymi programami za pośrednictwem języka zapytań SQL i swoich własnych funkcji. Jest obecnie najpopularniejszą aplikacją bazodanową typu open source. Współpracuje z dużą liczbą popularnych języków programowania. Polecenia MySQL są niezwykle proste w obsłudze, również dla początkujących użytkowników. Dzięki nim operowanie witryną staje się o wiele mniej skomplikowane.

Największe zalety MySQL to wszechstronność (jest dostępny w wielu systemach, np. Windows, Linux, OS X, Symbian, Open Solaris), liczne mechanizmy zabezpieczające nasze dane (np. wsparcie dla protokołów SSL), wydajność (obsługuje do miliona zapytań na sekundę), oraz wciąż zwiększona szybkość działania.

Czym właściwie są bazy danych? To zbiór informacji lokowanych w odpowiednich tabelach, z których każda może pełnić inną funkcję. Pod kątem wizualnym przywodzą na myśl arkusze kalkulacyjne. Zawiera się w nich informacje, które wpływają na formę całej strony www. Można określić je mianem jej „pamięci podręcznej”, ponieważ mają decydujący wpływ na wygląd witryny. Za to z baz danych MySQL korzysta się głównie w celu projektowania zaawansowanych, dynamicznych stron internetowych.

Bazę danych MySQL można utworzyć na hostingu za pomocą paneli sterowania hostingu – Direct Admin lub cPanel.

Direct Admin:

  • Po zalogowaniu się do Panelu Administratora przejdź do sekcji „Twoje konto” i wybierz „Zarządzanie MySQL”,
  • Kliknij „Utwórz nową bazę danych”,
  • Następnie podaj nazwę bazy (będzie zawierała login do Direct Admin), użytkownika oraz hasło (dwukrotnie),
  • Kliknij „Załóż”.

cPanel:

  • Zaloguj się do cPanel, w sekcji „Bazy danych” wybierz ikonkę „Kreator baz danych MySQL”,
  • Wprowadź nazwę bazy, kliknij „Następny krok” i utwórz dedykowanego jej użytkownika (wprowadź jego nazwę i hasło – dwukrotnie),
  • Kliknij „Utwórz użytkownika”, sprawdź dostępne uprawnienia i wybierz przycisk „Dalej”. Gotowe!
5/5 - (1 vote)