Najważniejsze funkcje serwera VPS

Najważniejsze funkcje serwera VPS

Serwer VPS to zwirtualizowane środowisko, w którym fizyczna maszyna jest dzielona na części stanowiące odrębne serwery fizyczne. VPS posiada te same funkcje, co serwer dedykowany, ale stanowi jego tańszy odpowiednik. Jest doskonałą opcją dla klientów, którzy chcą nieco zaoszczędzić, oczekują profesjonalnego narzędzia bez konieczności posiadania “maszyny” na wyłączność, oraz dla osób poszukujących dobrej alternatywy dla serwera dedykowanego.

VPS jest od niego znacznie łatwiejszy w obsłudze, ponieważ nie wymaga fachowej znajomości sprzętu. Wszelkie zmiany są w tym przypadku wprowadzane za pośrednictwem w pełni zarządzalnego panelu administratora. VPS stanowi więc idealny kompromis finansowy i technologiczny pomiędzy wersją dedykowaną, a hostingiem współdzielonym.

Serwer VPS jest skalowalny, czyli umożliwia obniżenie lub podniesienie parametrów w dowolnym momencie. Co więcej, w razie jakichkolwiek awarii jednego dysku, cały system działa nadal. Kolejną zaletą VPS jest szybka i sprawna pomoc działu technicznego. W przypadku Rapid DC serwer jest pod stałym nadzorem administratorów IT 24 h przez 7 dni w tygodniu. Nasza oferta to połączenie korzystnej ceny i bezpieczeństwa.

Przeczytaj również artykuł na temat najważniejszych cech serwerów VPS

Rapid DC zapewnia gwarantowany uptime (99,9%), kopie bezpieczeństwa danych, a także ponadprzeciętną wydajność dzięki zastosowaniu szybkich dysków SSD klasy Enterprise. To propozycja dla wymagających użytkowników, którzy jednocześnie nie potrzebują aż tak dużych parametrów, jakie są dostępne w serwerze dedykowanym.

Korzystając z panelu VPS, jesteśmy w stanie m.in. zarządzać serwerami, restartować je, reinstalować system, sprawdzać limit miesięcznego transferu dla pakietu VPS i aktualnie zainstalowany system operacyjny, zmieniać hasło użytkownika root, zyskać dostęp do konsoli pracującej na protokole VPS, a także wyłączać serwery. Każdy użytkownik otrzymuje zagwarantowaną ilość zasobów i możliwości serwera, w tym konkretną liczbę RAM i CPU. Może przy tym korzystać z nich w dowolny sposób i w dowolnym czasie. Warto zaznaczyć również, że wszystkie serwery są odizolowane od siebie nawzajem, dzięki czemu nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych.

Co ważniejsze, istnieją dwa rodzaje wirtualizacji, na których opierają się serwery VPS:

  • Parawirtualizacja – serwery pracują w oparciu o elementy wspólne z systemem bazowym, przez co możliwość wprowadzania modyfikacji w tym przypadku jest bardziej ograniczona. Oznacza to, że nie możemy mieć systemu pochodzącego z innej rodziny – jeżeli bazowy funkcjonuje np. na Linuksie, serwer nie będzie działać na Windowsie.
  • Pełna wirtualizacja – rozwiązanie, w którym każdy serwer VPS może mieć odrębny system operacyjny. Daje tym samym zdecydowanie większe możliwości. Pełna wirtualizacja umożliwia izolację zasobów i instalację niemal każdego systemu operacyjnego. Z tego względu jest stosowana w przypadku serwerów VPS dostępnych w ofercie Rapid DC.
5/5 - (1 vote)