Cechy dobrego hostingodawcy

Cechy dobrego hostingodawcy

Obecnie na rynku można znaleźć ogromną liczbę firm oferujących usługi hostingowe. Szereg promocji, rabatów i pakietów sprawia, że trudno wybrać najlepszego hostingodawcę. Warto podkreślić, że aby dokonać świadomego wyboru, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy informatycznej. Aby dopasować konkretną ofertę do swoich potrzeb, wystarczy zapoznać się z podstawowymi parametrami technicznymi, którymi powinien wyróżniać się dobry hosting.

Jak wybrać hosting? Na co zwracać szczególną uwagę?

Na początku należy jak najdokładniej sprecyzować swoje oczekiwania względem hostingu. Dlaczego jest to takie ważne? Hosting przeznaczony dla prostego bloga powinien charakteryzować się innymi parametrami niż hosting dla popularnego sklepu internetowego. Zatem co w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę?

  • Szybkość ładowania się strony internetowej to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o długości sesji. W sieci można znaleźć badania, które wykazały, że około 40% użytkowników opuszcza stronę internetową w sytuacji, gdy ta ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Warto pamiętać, że nawet najlepiej zoptymalizowana strona nie będzie się szybko wczytywać, jeżeli łącze jest zbyt wolne. Zalecaną szybkością łącza jest 1 Gb/s, który gwarantuje, że strona będzie błyskawicznie się wczytywać, nawet w przypadku wielu rozpoczętych w tym samym czasie sesji.
  • Hosting – co brać pod uwagę w drugiej kolejności? Najważniejszymi urządzeniami w każdej serwerowni są dyski. To właśnie od ich prędkości działania zależy m.in. szybkość wczytywania się strony. Niestety talerzowe dyski HDD oferują przeciętną prędkość działania, jednak wiele firm hostingowych nadal ich używa. Dyski półprzewodnikowe (SSD) zapewniają zdecydowanie wyższą prędkość zapisu i odczytu danych, a także stabilne działanie, nawet w trakcie dużego obciążenia.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki hosting wybrać? Wszystko zależy od typu strony internetowej, sposobu wykorzystania, a także od planów rozwoju witryny.

Najlepszy hosting – co jeszcze brać pod uwagę?

Coraz większa liczba użytkowników internetu przywiązuje uwagę do bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne w przypadku stron internetowych, które wymagają zalogowania i tym samym podania danych. Certyfikat SSL gwarantuje pełne bezpieczeństwo wszystkich danych dzięki szyfrowaniu. Wpływa również na wyższą pozycję we wszystkich najpopularniejszych wyszukiwarkach.

  • Jak wybrać hostingodawcę? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy w ogóle ma w swojej ofercie certyfikat SSL. Jeżeli tak, należy dowiedzieć się jakie typy certyfikatów są dostępne dla użytkowników. Inny rodzaj zabezpieczeń stosuje się w sklepach internetowych, w których podaje się m.in. numer karty kredytowej, a inny w przypadku niewielkiego bloga.

Niektóre wyszukiwarki ostrzegają przed odwiedzaniem stron internetowych niezabezpieczonych certyfikatem SSL i traktują je jako potencjalne zagrożenie. Z tego powodu liczba sesji może być zdecydowanie mniejsza.

Hosting i domena w jednym miejscu

Wybierając hostingodawcę, warto również sprawdzić, czy oferuje on także domeny. W wielu przypadkach użytkownicy, wykupując pakiet hostingu i domeny mogą liczyć na atrakcyjne rabaty cenowe. Takie rozwiązanie sprawia, że odnowienie domeny, przedłużenie oraz zmianę hostingu obsługuje jeden podmiot, dzięki czemu cały proces przebiega zdecydowanie sprawniej.

Dodatkowe informacje o hostingodawcach

Wybrane firmy oferują również serwery VPS. Jest to nic innego jak prywatny serwer wirtualny, zapewniający pełną separację i bezpieczeństwo. Użytkownik ma możliwość instalowania dowolnego systemu za pośrednictwem własnego obrazu ISO. Z kolei serwery dedykowane są najlepszym wyborem dla wymagających osób, które chcą w pełni wykorzystywać możliwości serwera. Wybierając rozwiązanie tego typu, otrzymujemy dostęp do konsoli, przy pomocy której możemy w pełni zarządzać naszym serwerem. Poszczególne serwery różnią się od siebie typem procesora, ilością pamięci operacyjnej RAM i dyskiem (HDD lub SSD).

5/5 - (2 votes)