Co to jest subdomena?

Co to jest subdomena?

Subdomena jest adresem strony internetowej utworzonym w ramach domeny głównej. Jej nazwa pojawia się na lewo od domeny internetowej, która jest od niej oddzielona kropką. Stanowi najszybszy i całkowicie bezpłatny sposób na stworzenie nowego adresu www, ponieważ funkcjonuje jako zupełnie odrębny adres. Jednocześnie przekierowuje odwiedzających na inne usługi niż te, które znajdują się w domenie głównej, zawierając przy tym jej nazwę.

Subdomenę rozpoznamy więc po więcej niż jednej kropce przed rozszerzeniem. Dla przykładu będzie to adres prezentujący się w następujący sposób: kontakt.rapiddc.pl, sklep.rapiddc.pl, czy wiadomości.rapiddc.pl. Jeżeli domena jest już zarejestrowana, mamy więc możliwość tworzenia od niej subdomen, które prowadzą do różnych stron internetowych. Jest to ograniczone wyłącznie dopuszczalną liczbą znaków, która może przypadać na dany adres (max 255).  

Kiedy i jak korzystać z subdomen?

Głównie wtedy, gdy chcemy oddzielić poszczególne segmenty swojej działalności. Przykładowo, podstawowe usługi można umieścić w adresie z domeną główną, za to te peryferyjne w ramach subdomen. Bardzo popularne jest stosowanie subdomen w celu utworzenia witryny w wersji mobilnej lub w innym języku, a także do założenia forum (np. forum.rapiddc.pl) czy sklepu online (np. sklep.rapiddc.pl). Służą też do rozdzielenia konkretnych narzędzi dostępnych na stronie (aplikacji) oraz tworzenia lokalnych oddziałów firm (np. poznan.rapiddc.pl).

Subdomeny często wykorzystuje się również w celu projektowania nowych stron internetowych przez agencje interaktywne, które prezentują je klientowi w wersji testowej na subdomenie niewidocznej dla pozostałych użytkowników. Podsumowując, pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów, które generowałoby wykupienie zupełnie nowej domeny.

5/5 - (2 votes)