Na czym polega rezerwacja domeny?

Na czym polega rezerwacja domeny?

Do rezerwacji domeny dochodzi wtedy, gdy w danej chwili nie mamy środków, aby ją opłacić. Możemy wówczas zarezerwować domenę i uregulować pierwszą należność dopiero po upływie jakiegoś czasu. Podsumowując, jest to tak naprawdę czas oczekiwania na zapłatę, dający pewność, że wybrany adres www będzie dostępny tylko dla nas do upływu ustalonego terminu – zazwyczaj czas ten wynosi czternaście dni.

Dzięki rezerwacji domeny chwilowo zabezpieczamy wyłączne prawa do niej, w wyniku czego jej rejestracja przez kogoś innego zawsze zakończy się niepowodzeniem. Jeżeli do tego momentu (upływu czternastu dni) nie dojdzie do zapłaty, domena znów stanie się dostępna do rejestracji. Warto mieć jednak na uwadze, że w wielu przypadkach nie każdy adres może być zarezerwowany. Chodzi tutaj o domeny europejskie i globalne, czyli te z końcówką .eu czy .com – wymagają one natychmiastowej realizacji zapłaty. Co więcej, od 8 stycznia 2020 NASK (rejestrator domen z rozszerzeniem .pl) rezygnuje ze świadczenia usługi rezerwacji domen. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Krajowego Rejestru Domen.

Gwarancja dostępności wybranego adresu

Jednak w przypadku pozostałych rozszerzeń jest to możliwe, dlatego w razie braku możliwości uiszczenia ustalonej kwoty w danym momencie, rezerwacja będzie idealnym wyjściem z sytuacji. Należy pamiętać przy tym, że gwarancja dostępności obowiązuje wyłącznie do upływu kilkunastu dni uzgodnionych wcześniej z rejestratorem. 

5/5 - (2 votes)