Co to jest domena, a czym jest serwer?

Co to jest domena, a czym jest serwer?

Różnice pomiędzy domeną a serwerem są znaczące, jednak każde z tych pojęć ściśle się ze sobą łączy. Gdy mówimy o domenie, mamy na myśli unikalny adres internetowy danej strony, jak np. rapiddc.pl. Taką nazwę i rozszerzenie (.pl, .com, .edu itd.) wpisujemy w pasek przeglądarki. Domena będzie niezbędna do uruchomienia strony internetowej, jednak nie jest do tego celu wystarczająca. Aby z niej korzystać, czyli żeby faktycznie mogła być wyświetlana w sieci, konieczne będzie wykupienie miejsca na serwerze, na którym zostaną umieszczone pliki witryny.

Do prowadzenia strony internetowej potrzebny jest więc serwer, czyli wydzielona przestrzeń dyskowa. Serwer to specjalnie skonfigurowany komputer, który jest dostępny w Internecie przez całą dobę. Służy do osadzania plików witryny, ewentualnie jej baz danych oraz poczty e-mail. Dopiero po połączeniu tych dwóch elementów – domeny i serwera – powstaje funkcjonująca, widoczna dla użytkowników sieci strona internetowa.

Gdzie wykupić domenę i serwer?

Najczęstszą praktyką jest zakup domeny i serwera w jednej firmie. Wówczas możemy skorzystać z jednego pakietu, w ramach którego dostępne są różnego rodzaju udogodnienia i gratisy. To duże ułatwienie, ponieważ załatwiamy wszystko, co niezbędne do prowadzenia witryny, w dosłownie jednym momencie. Zdecydowanie przyspiesza to cały proces, poza tym otrzymujemy wówczas fakturę tylko od jednej firmy. Oczywiście zdarza się też,  że użytkownicy wykupują hosting i domenę u dwóch innych operatorów, przede wszystkim ze względu na możliwość uzyskania tej samej usługi w niższej cenie.

5/5 - (2 votes)