Czym jest DNS Anycast

Czym jest DNS Anycast

DNS to nic innego jak protokół komunikacyjny, którego głównym zadaniem jest zmiana nazwy domeny na adres IP. Pod względem funkcjonalności, można podzielić go na dwie grupy. Pierwszą z nich są rekurencyjne serwery DNS, których działanie opiera się na szukaniu IP dla konkretnej domeny. Z kolei grupa autorytatywna zajmuje się gromadzeniem, a także przechowywaniem konfiguracji domen. Co to jest DNS Anycast? To niezwykle popularna technologia, dzięki której odpowiedź serwerów jest zdecydowanie szybsza. Wyższa prędkość jest uzyskiwana poprzez tak zwane rozproszenie serwerów.

Podstawowe informacje o DNS Anycast – co to jest?

Zasada działania DNS Anycast jest bardzo prosta. W momencie, gdy osoba wpisuje adres konkretnej domeny w przeglądarkę internetową, zapytanie jest przekierowywane do serwera znajdującego się najbliżej użytkownika. W przypadku klasycznego serwera DNS zdecydowana większość zapytań jest przeważnie obsługiwana przez pierwszą maszynę. Pozostałe w pewnym sensie działają w tle. Taka sytuacja sprawia, że pierwszy serwer bywa zbyt obciążony, co bezpośrednio wpływa na wydłużanie się czasu ładowania strony internetowej. Warto pamiętać, że czas odpowiedzi serwera jest jednym z kluczowych czynników parametru TTFB, czyli Time To First Byte. Jest to nic innego jak ogólny czas odpowiedzi serwera na konkretne zapytanie.

DNS Anycast – czy warto wdrożyć tę technologię?

Jedną z najważniejszych zalet DNS Anycast jest niezawodność i stabilność działania. W przypadku gdy jeden serwer ulegnie awarii, wówczas jego rolę przejmuje inny. Uszkodzona maszyna jest błyskawicznie usuwana z węzła i nie bierze już udziału w dalszych procesach.

  • Kolejną zaletą DNS Anycast jest wspomniany wcześniej skrócony czas odpowiedzi serwera. Losowe wybieranie serwerów, które jest nadzorowane przez algorytm sprawia, że maszyny są obciążone w taki sam sposób. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilność działania i najwyższą prędkość. Wybierając hostingodawcę, warto upewnić się, czy aby na pewno oferuje on DNS Anycast.
  • Kolejną zaletą opisywanej technologii jest prosta skalowalność. W praktyce oznacza to, że możemy w łatwy sposób rozbudowywać klaster DNS o kolejne maszyny. Cały proces może być bezpiecznie przeprowadzony w czasie rzeczywistym i w żaden sposób nie wpływa na sposób działania serwera.

Powyższe dwa argumenty to najważniejsze, choć nie jedyne zalety technologii DNS. Badania wskazują, że liczba przerywanych sesji na domenie jest wprost proporcjonalna do czasu ładowania się strony. Użytkownicy internetu są niecierpliwi i niezwykle często rezygnują z wizyty na stronie, której czas otwierania jest zbyt długi.

Co jeszcze warto wiedzieć o DNS Anycast?

Opisywana technologia w pewnym sensie zwiększa pojemność serwerów. Jest to niezwykle ważne w przypadku popularnych ataków DDoS. Polegają one na wysyłaniu ogromnej liczby zapytań pochodzących z różnych miejsc. Ich celem jest zablokowanie dostępu do danej usługi. DNS Anycast, podobnie jak certyfikat SSL, podnosi poziom bezpieczeństwa. Choć obie technologie działają w zupełnie inny sposób, to ich głównym celem jest ochrona. Profesjonalni hostingodawcy przeważnie oferują DNS Anycast na serwerach współdzielonych, dedykowanych, a także serwerach VPS.

  • Pośrednią korzyścią wynikającą z obecności DNS Anycast jest pozytywny wpływ na pozycjonowanie domeny. Wszystkie wyszukiwarki internetowe promują strony, które szybko się wczytują. Jest to szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych i platform sprzedażowych. Według badań dostępnych w internecie każda dodatkowa sekunda potrzebna na załadowanie się strony obniża konwersję o około 7%.
  • Technologia DNS Anycast umożliwia również rozbudowanie systemu o serwery, które znajdują się w różnych lokalizacjach. Jest to najlepsza metoda w przypadku, gdy użytkownicy pochodzą z bardzo odległych lokalizacji.

DNS Anycast sprawdzi się świetnie zarówno w przypadku niewielkich blogów, jak i rozbudowanych platform sprzedażowych. Dzięki tej technologii możemy w znaczący sposób poprawić komfort korzystania z domeny, a także zabezpieczyć ją przed niezwykle popularnymi atakami DDoS.