Zalety wykonywania kopii zapasowych

Zalety wykonywania kopii zapasowych

Regularne wykonywanie backupów, czyli kopii zapasowych to jedna z najbardziej popularnych i przede wszystkim skutecznych metod zabezpieczania danych. Bez względu na to, jakiego rodzaju są to dane, ich bezpowrotna utrata może wiązać się nie tylko z koniecznością dodatkowej, niekiedy bardzo żmudnej pracy, lecz także ze stratą pieniędzy. Kopie zapasowe WWW powinny być wykonywane zarówno przez właścicieli dużych serwisów i sklepów internetowych, jak i przez osoby zarządzające niewielkimi blogami czy stronami pełniącymi funkcję wizytówki. Backup WWW pozwoli na zachowanie ustawień, których implementacja przeważnie wymaga dużej ilości czasu i często opiera się o stosowanie metody prób i błędów. Aby uniknąć takich problemów, należy regularnie wykonywać backupy, które w razie jakichkolwiek problemów pozwalają na błyskawiczne przywrócenie pierwotnych ustawień i dają dostęp do wszystkich plików.

Najważniejsze zalety wykonywania kopii zapasowych stron internetowych

Każdy użytkownik posiadający nawet prostą stronę internetową dobrze wie, ile pracy wymaga przystosowanie jej do swoich preferencji. Mowa tu nie tylko o grafikach, ale również wszystkich wtyczkach, treściach, zakładkach i dodatkowych elementach. W przypadku gdy jedną z zakładek jest blog, wówczas często znajdują się tam dziesiątki, a nawet setki artykułów, które mogą być zapisane wyłącznie na serwerze.

  • Regularnie wykonywane kopie zapasowe zabezpieczają cały kontent, który się na nich znajduje. W ten sposób, w przypadku awarii serwera lub nieprawidłowego działania CMS, użytkownik ma pewność, że wszystkie jego dane są bezpieczne.
  • Przy wrażliwych danych należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Każda, nawet najbardziej zaawansowana technologia bywa zawodna, dlatego backup WWW powinien być regularnie wykonywany, aby wyeliminować możliwość utraty wszystkich danych z tak zwanych powodów losowych.
  • Strony internetowe powinny być zabezpieczone długim hasłem, które zawiera zarówno duże, jak i małe litery, a także znaki specjalne i cyfry. Ponadto hasło powinno być często zmieniane i udostępniane wyłączenie zaufanym osobom, które muszą mieć dostęp do panelu administracyjnego. Dodatkowo warto zastosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Niestety, nawet w takim przypadku istnieje ryzyko (choć jest ono niewielkie) utraty dostępu do strony internetowej. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z hostingodawcą. Kopie zapasowe WWW w wielu sytuacjach okazują się jedynym ratunkiem przed całkowitą i niekiedy bezpowrotną utratą danych.

W środowisku osób zajmujących się informatyką i administracją serwerami często słychać powiedzenie dotyczące podziału na osoby, które wykonują backup WWW i te, które w niedalekiej przyszłości zaczną go robić. Niestety historia i doświadczenie jednoznacznie pokazują, że wszyscy, którzy nie wykonywali kopii zapasowych, prędzej czy później będą tego żałować.

Kopie zapasowe WWW – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Czasy, w których ręcznie wykonywano backupy WWW dawno minęły i już pewnie nie wrócą. Obecnie cały proces jest w pełni automatyczny, użytkownik musi go jedynie dostosować do swoich potrzeb. W przypadku podstawowych kopii zapasowych, ustawienia zazwyczaj obejmują częstotliwość ich wykonywania, miejsce zapisu, a także rodzaj kopii.

  • Pełne kopie zapasowe WWW obejmują wszystkie pliki znajdujące się na serwerze. W przypadku gdy na stronie internetowej znajduje się dużo treści, filmów, zdjęć i grafik, należy liczyć się z tym, że czas potrzebny na wykonanie backupu może być długi. Ponadto trzeba przygotować odpowiednią ilość wolnego miejsca na zapisanie danych.
  • Kopia różnicowa zajmuje zdecydowanie mniej czasu i co najważniejsze, mniej miejsca. Wynika to z tego, że decydując się na ten rodzaj backupu zapisane są tylko i wyłącznie zmiany, które zostały dokonane od ostatniej pełnej kopii zapasowej. W przypadku gdy na konkretnej stronie WWW są dokonywane zmiany, wówczas warto przeprowadzać backup różnicowy nawet kilka razy w tygodniu.

Jak widać, liczne zalety wykonywania kopii zapasowych stron powinny przekonać wszystkich, których dotychczas ich nie przeprowadzali. W praktyce automatyczne backupy, jak sama nazwa wskazuje, są bezobsługowe. Użytkownicy najczęściej przypominają sobie o nich w momencie różnego rodzaju problemów technicznych.

Gdzie przechowywać kopie zapasowe WWW?

Przechowywanie backupów na nośnikach fizycznych, takich jak karty pamięci, pendrive czy płyty CD/DVD nie zawsze jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, zachodzi konieczność ciągłego kopiowania zapisanych informacji na nośniki, co w praktyce jest po prostu uciążliwe. Po drugie, są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które mogą skutkować bardzo utrudnionym lub wręcz niemożliwym odzyskaniem danych. Po trzecie, łatwo je zgubić i wreszcie po czwarte, mogą się po prostu popsuć. Zatem gdzie zapisać backup WWW?

  • Zalety wykonywania kopii zapasowych stron internetowych z pewnością przekonają nawet największych sceptyków. Aby je bezpiecznie przechowywać, warto skorzystać m.in. z dwóch możliwości. Pierwszą, najbardziej oczywistą, jest wydzielone miejsce na dysku lub osobna partycja przeznaczona wyłącznie na kopie zapasowe WWW. Takie podejście umożliwia pełen dostęp do danych, nawet w przypadku braku łączności z internetem.
  • Jednocześnie backupy WWW powinny być zapisywane w chmurze. Dlaczego warto zapisywać te same dane w dwóch różnych miejscach? Odpowiedź jest oczywista – dla bezpieczeństwa. Bez względu czy w komputerze znajduje się szybki dysk SSD, czy talerzowy dysk HDD, każdy z tych podzespołów może ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji użytkownik nie musi płacić za kosztowne odzyskiwanie danych, ponieważ wszystkie informacje są zapisane w chmurze. Z kolei gdy serwer, na którym znajdują się kopie zapasowe WWW zostanie zaatakowany przez hakerów, ulegnie awarii albo z jakichś powodów czasowo lub na stałe uniemożliwi dostęp do zapisanych danych, wówczas użytkownik niczego nie traci, ponieważ wszystkie dane są zachowane na dysku twardym.

Oczywiście takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, jednak w przeszłości dochodziło do różnych wypadków, których wynikiem była masowa utrata danych. Niestety w wielu przypadkach nie ma możliwości ich odzyskania. Nie chcąc stracić efektów swojej pracy, warto na poważnie podejść do kwestii kopii zapasowych.

Zlecanie wykonania kopii zapasowych stron internetowych

W przypadku rozbudowanych serwisów i dużych platform sprzedażowych najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania kopii zapasowych profesjonalnym firmom. Takie przedsiębiorstwa przede wszystkim dysponują odpowiednią przestrzenią dyskową, która jest niezbędna do pełnych backupów. Ponadto pracownicy takich firm stale monitorują procedury przeprowadzania kopii zapasowych, dzięki czemu w razie konieczności użycia backupów, są one natychmiast gotowe do wdrożenia. Dlaczego jeszcze warto zlecać wykonanie kopii zapasowych?

  • Przede wszystkim dlatego, że w przypadku bardzo dużych serwisów czas potrzebny na wykonanie backupu, a co za tym idzie obsługę, jest stosunkowo długi. Większość osób i firm wykonujących kopie zapasowe swoich stron internetowych nie dysponują odpowiednio dużą ilością wolnego czasu lub pracownikiem, który będzie zajmował się wyłącznie robieniem backupów. To kolejny powód, dla którego warto zlecić to zadanie profesjonalistom.

Kopie zapasowe stron WWW powinny być regularnie wykonywane przez wszystkie osoby i firmy, którym zależy na bezpieczeństwie danych i ustawień witryny. Jeżeli wykonywanie backupów zaczęło być zbyt absorbujące lub wymaga dużych nakładów finansowych związanych z zakupem przestrzeni dyskowych, warto zlecić to zadanie profesjonalistom.