Czym jest propagacja DNS?

Czym jest propagacja DNS?

Zaczynając od podstaw i  w dużym uproszczeniu, DNS to specjalne serwery zamieniające zrozumiałą dla nas nazwę domeny na język zrozumiały dla sieci komputerowej, czyli Internetu. W skrócie, zmieniają nazwę strony internetowej na IP serwera, na którym się ona znajduje. Dzięki DNS możemy więc swobodnie wpisywać proste adresy www bez martwienia się o konieczność znajomości skomplikowanych ciągów cyfr w adresie sieciowym. Co więcej, wszystkie serwery DNS łączą się w jedną, ogromną sieć.

W związku z tym, czym będzie propagacja DNS? Takie zjawisko zachodzi wtedy, gdy następuje zmiana adresu IP, czyli gdy przenosimy swoją domenę na inny adres. Wówczas, aby wszystko działało poprawnie, taka informacja musi rozprzestrzenić się w całej sieci – dzięki temu witryna będzie widoczna z nowego serwera. Zaktualizowany adres roznosi się w Internecie w taki sposób, aby wszystkie serwery DNS poznały prawidłową odpowiedź. Jak widać, cały proces propagacji polega więc na wymianie informacji pomiędzy serwerami DNS. 

Jak długo może trwać propagacja DNS?

To zależy głównie od lokalnego dostawcy Internetu. Uśredniony czas sięga od kilkunastu minut do nawet 20 lub 30 godzin. Po prostu należy mieć na uwadze, że ze względu na wielkość sieci, nie należy się spodziewać, że zajmie to zaledwie chwilę. Oczywiście u jednej osoby nowy adres IP będzie widoczny dość szybko, ale u tej przebywającej w innym rejonie Polski może pojawić się znacznie później. Będzie to spowodowane przede wszystkim wspomnianymi wcześniej parametrami lokalnego operatora sieci. 

Serwerem DNS można zarządzać z poziomu panelu, który oferuje wybrana firma hostingowa. W Rapid DC będzie to np. Direct Admin. W tym przypadku możliwość konfiguracji jest dostępna po wybraniu opcji Zarządzanie DNS. Można zmienić w niej m.in. wartość TTL, czyli czas przechowywania danych domeny w pamięci podręcznej. Jego zmniejszenie spowoduje, że serwery będą częściej pobierać zaktualizowane informacje o rekordach DNS, co może przyczynić się do przyspieszenia propagacji. 

Inne sytuacje, w których zachodzi propagacja

Propagacja następuje również wtedy, gdy utworzy się zupełnie nową domenę. Wtedy, zaraz po rejestracji, w Internecie również rozchodzi się informacja, że pojawił się kolejny adres. Kolejną sytuacją, w której mamy do czynienia z propagacją DNS, jest przywrócenie strony internetowej do ponownego działania, czyli np. zaraz po jej odwieszeniu.