Co potrzebujesz, aby mieć własną stronę internetową?

Co potrzebujesz, aby mieć własną stronę internetową?

Posiadanie strony internetowej jest niemal koniecznością w dzisiejszych czasach. Zasada ta dotyczy zarówno firm, fundacji, różnego rodzaju placówek, jak i osób oferujących swoje usługi czy profesjonalnie lub hobbystycznie zajmujących się jakąś dziedziną. Strona www jest niezbędna do skutecznego promowania się w sieci i rozpowszechniania informacji o prowadzonej działalności czy inicjatywie.

Jej utworzenie może być wbrew pozorom bardzo proste i niedrogie. Wystarczy skorzystać z kilku usług, które zapewnią nam najbardziej podstawowe elementy, z których składa się każda strona www:

  • Domena – inaczej określana jako adres Twojej strony internetowej. Na samym początku musisz sprawdzić, czy nazwa, którą wybrałeś, nie jest już zajęta. Zrobisz to m.in. na stronie dostawcy domen, z którego usług zamierzasz skorzystać. Pamiętaj przy tym, że w kilkuczłonowych nazwach poszczególne słowa należy oddzielać średnikiem. Poza tym możesz skorzystać z różnych rozszerzeń domen. Najpopularniejsze z nich to .pl, .com, .com.pl i .eu, jednak warto wiedzieć, że są również inne, mniej standardowe rozszerzenia, takie jak .blog, .biz., .info, a nawet .pizza czy .agency.
  • Hosting – czyli serwer, na którym umieścisz swoje dane. Wybór usługi jest w tym przypadku bardzo ważny, ponieważ to od tego zależy podstawowy koszt prowadzenia strony i parametry, które decydują m.in. o jej stabilności. Istotny jest również dobór jak najbardziej zoptymalizowanego hostingu, czyli dostosowanego do Twoich potrzeb i wymagań. W tym przypadku nie zawsze najdroższa opcja jest ta najlepszą. Dlatego warto wybrać niedrogą, ale bogatą w możliwości ofertę firmy Rapid DC – taniego hostingu wykorzystującego szybkie dyski SSD, SSL Let’s enscrypt w pakiecie oraz gwarantowaną dostępnością usługi na poziomie 99,9%.
  • Projekt – strona wizualna Twojej strony internetowej ma ogromne znaczenie. To ona decyduje o wrażeniach odbiorcy i o tym, czy faktycznie zechce zapoznać się z treścią witryny. Dlatego do jej wykonania warto zatrudnić agencję interaktywną, zajmującą się profesjonalnym projektowaniem graficznym od samych podstaw. Oczywiście w sieci znajdziesz także darmowe kreatory stron www – jeżeli więc czujesz, że masz odpowiednie poczucie estetyki i smykałkę do takich rzeczy, możesz wykonać swoją stronę samodzielnie.