Dlaczego warto zaktualizować wersję PHP?

PHP to niezwykle popularny język wykorzystywany do tworzenia stron internetowych. Swój sukces zawdzięcza nie tylko prostocie, ale przede wszystkim ogromnym możliwościom, jakie oferuje. Dzięki niemu można tworzyć zarówno niewielkie strony internetowe, jak i niezwykle rozbudowane i zaawansowane portale. Język PHP jest nieustannie udoskonalany. W trakcie opublikowania nowej wersji, użytkownicy dokładnie wiedzą, kiedy przestanie być wspierana. Jakie są najważniejsze argumenty przemawiające za aktualizacją? Na co wpływa zmiana wersji PHP? W jaki sposób należy się do niej przygotować? Jakie ryzyko wiąże się z używaniem starej wersji PHP?

Aktualizacja PHP – podstawowe informacje

Niekończąca się batalia o pozycję w wyszukiwarce Google wymusza ciągłą optymalizację witryn. Jednym z wielu czynników wpływających na pozycję strony internetowej jest szybkość jej ładowania. Obecnie użytkownicy Internetu niechętnie korzystają z serwisów lub sklepów, które działają zbyt wolno. Aktualizacja PHP do najnowszej wersji sprawia, że czas potrzebny na załadowanie strony może skrócić się nawet dwukrotnie (finalny wynik jest uzależniony od poprzedniej wersji PHP). Wykorzystując darmowe narzędzia można dokładnie sprawdzić o ile skrócił się czas otwieranie witryny. Co jeszcze warto wiedzieć o aktualizacji?

  • Dla wielu użytkowników i przede wszystkim właścicieli witryn, bezpieczeństwo to niezwykle ważna, a niejednokrotnie kluczowa kwestia. Jest to szczególnie istotne w przypadku sklepów e-commerce, jak i wszystkich innych witryn, które wymagają podania danych. Aktualizacja PHP jest prostym i nieskomplikowany procesem.
  • Warto również pamiętać, że zmiana PHP o kilka wersji może nieść ze sobą ryzyko niestabilnego działania strony, dlatego warto aktualizować go na bieżąco, najlepiej zaraz po opublikowaniu nowej wersji.

Kolejną, niezwykle istotną kwestią jest wsparcie. Aktualizacja PHP na serwerze do najnowszej wersji sprawia, że ogromna liczba osób pracuje nad stabilnością i wydajnością strony. Starsze wersje nie są wspierane, dlatego ryzyko np. ataku hakerskiego jest znacząco wyższe. Wyciek danych użytkowników to jeden z najgorszych scenariuszy dla właściciela witryn. Utrata zaufania klientów jest bardzo trudna do odbudowania, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.

Dodatkowe informacje o aktualizacji PHP

Przed aktualizacją, warto sprawdzić czy dany motyw, szablon i wtyczki są kompatybilne z najnowszą wersją PHP. Nie zaleca się testowania kompatybilności na działającej stronie, ponieważ mogą pojawić się różnego rodzaju problemy z jej funkcjonowaniem. Bez względu czy jest to duży serwis, czy niewielki blog, warto wykonać klonowanie strony i wówczas testować najnowszą wersję PHP. Jeżeli wszystko działa bez zarzutu, można bezpiecznie przeprowadzić aktualizację na głównej stronie, bez zbędnego ryzyka. Klonowanie lub wykonywanie kopii zapasowej nie jest trudnym procesem, dlatego powinna poradzić sobie z nim praktycznie każda osoba obsługujące nawet niewielkiego bloga.

  • Kolejnym skutecznym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalnej wtyczki, która sprawdzi kompatybilność wszystkich elementów strony z wersją PHP, do której zamierzamy aktualizować. W sieci można znaleźć wiele darmowych wtyczek, które oferują taką funkcjonalność. Po sprawdzeniu kompatybilności, warto je odinstalować, ponieważ mogą wpłynąć na szybkość ładowania się strony.
  • O konieczności wykonania aktualizacji najczęściej przypominają komunikaty. Warto pamiętać, że ten proces nie przebiega automatycznie. Ponadto nowe wersje nie nadpisują poprzednich. Z poziomu ustawień witryny możemy wybrać jedną z dostępnych wersji. Ich liczba jest uzależniona od konkretnego hostingodawcy. Niekiedy bywa tak, że część poprzednich wersji po prostu nie jest obsługiwana.

Odpowiednio przygotowana zmiana wersji PHP nie wiąże się z ryzykiem ograniczenia funkcjonalności strony, dlatego z pewnością warto ją przeprowadzić. Korzyści wynikające z aktualizacji są znaczące i z tego powodu wielu hostingodawców zachęca swoich klientów do jej wykonania.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

od 10.00 zł
za rok
od 10 00 zł
miesięcznie
od 119.00 zł
miesięcznie
od 55,00 zł
za rok
od 1
za rok