Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa?

Strona internetowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zaistnienie w sieci. Pozwala na publikowanie m.in. treści, zdjęć i filmów. Ponadto może być podpięta do sklepu internetowego lub przekierowywać do innych stron. System WordPress jest niezwykle popularnym narzędziem, które wykorzystuje bazę MySQL. Wyróżnia się prostotą i intuicyjnym użytkowaniem, dzięki czemu jest używany praktycznie na całym świecie. Zabezpieczenie strony WordPress jest niezwykle istotne z punktu widzenia właściciela. Działalność hakerska i złośliwe oprogramowanie to główne zmartwienia administratorów. W jaki sposób się przed nimi bronić?

WordPress – jak zabezpieczyć stronę internetową?

Jednym z powodów, dla których WordPress jest aż tak popularny, jest ogromna liczba wtyczek, które poszerzają jego możliwości. Pierwszą kluczową zasadą dotyczącą bezpieczeństwa jest implementacja wtyczek wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Dlaczego jest to takie ważne? Oprogramowanie pochodzące z podejrzanych miejsc może zawierać w sobie niebezpieczne elementy, których celem jest np. zbieranie danych. Zatem jak skutecznie zabezpieczyć stronę WordPress?

  • Każdy administrator powinien regularnie wykonywać aktualizacje. Dotyczy to zarówno systemu, jak i wtyczek. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ twórcy systemu stale wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia, usuwają luki i dodają nowe funkcjonalności. Jeżeli tylko pojawi się nowsza wersja, należy ją jak najszybciej zainstalować. Przed każdą aktualizacją warto wykonać kopię zapasową, na wypadek problemów związanych z całym procesem.
  • Skuteczne zabezpieczenie WordPressa to także posiadanie silnego hasła do panelu użytkownika. Hasło powinno składać się z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Najgorszym błędem jest używanie domyślnego hasła lub takiego, które można łatwo złamać. Warto również zmienić login, oczywiście na bardziej skomplikowany i przede wszystkim dłuższy.

Kolejnym skutecznym sposobem jest wprowadzenie maksymalnej liczby logowań z konkretnego adresu IP. Część ataków hakerskich polega na wpisywaniu najpopularniejszych haseł. Jeżeli takie ograniczenie zostanie zaimplementowane, wówczas po kilkukrotnym wprowadzeniu błędnego hasła, możliwość zalogowania będzie czasowo wyłączona.

W jaki jeszcze sposób poprawić zabezpieczenie WordPressa?

Kolejnym, bardzo skutecznym sposobem jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Jak to działa w praktyce? Aby zalogować się do panelu użytkownika, konieczny będzie nie tylko poprawny login i hasło, ale również dodatkowe informacje. Może to być np. jednorazowy kod wysyłany za pośrednictwem wiadomości SMS lub dodatkowa autoryzacja za pośrednictwem aplikacji. Z czego wynika skuteczność tego rozwiązania? Nawet w przypadku gdy osoby niepowołane zdobędą hasło i login, to nie zalogują się bez dodatkowej autoryzacji. Jeśli jednak doszłoby do takiej próby, właściciel strony powinien jak najszybciej zmienić hasło i login.

  • Skuteczne zabezpieczenie strony WordPress wymaga także zainstalowania wtyczki zabezpieczającej. Część z nich jest płatna, jednak są to stosunkowo niskie kwoty. Szkody mogące powstać wskutek jej braku są zaś nieporównywalnie większe.
  • Wiele początkujących osób edytuje wygląd motywu z poziomu dashboardu. Niestety w przypadku gdy login i hasło zostaną przechwycone, wówczas wygląd strony może zostać w łatwy i przede wszystkim szybki sposób zmieniony. Najlepszym wyjściem jest zablokowanie możliwości takiej edycji.
  • Jak jeszcze zabezpieczyć stronę WordPress? W przypadku motywów oferujących dużą liczbę miejsc, w których odwiedzający stronę mogą wpisywać np. komentarz, ryzyko ataku typu SQL Injection znacząco wzrasta. Jak można rozwiązać taki problem? Do każdego formularza należy dodać “DROP TABLE wp_options;”.

Jak widać, zabezpieczenie WordPressa wymaga wykonania szeregu działań na wielu frontach. Wynika to z licznych zagrożeń, które mogą pojawić się z różnych stron.

Regularne wykonywanie kopii zapasowych

Robienie backupów przy okazji aktualizacji systemu i wtyczek to jedno, natomiast wykonywanie regularnych kopii zapasowych to już zupełnie coś innego. Istnieje kilka sposobów ich wykonania. Jednym z najprostszych jest zainstalowanie wtyczki (oczywiście z oficjalnego źródła), która automatycznie będzie wykonywała backup. Użytkownik określa tylko interwał czasowy oraz miejsce, w którym dane kopie zapasowe będą się zapisywać. Dobrym pomysłem jest wybranie chmury, w której całość zapisanych informacji będzie bezpieczna. O ile wszystko działa prawidłowo, kopie zapasowe wydają się być zbyt daleko idącą zapobiegawczością. Jednak w przypadku problemów, backup jest jedynym sposobem na szybkie uruchomienie i całkowite wyeliminowanie strat lub ograniczenie ich do absolutnego minimum. Czy zapisywanie kopii zapasowych na nośnikach fizycznych to dobry pomysł? Niestety nie. Dlaczego? Te urządzenie są narażone np. na uszkodzenia mechaniczne, różnego rodzaju awarie i przede wszystkim na zgubienie. Częste podłączanie pendrive’a, dysku przenośnego lub karty pamięci jest uciążliwe, dlatego nie poleca się takiego rozwiązania.

WordPress – jak zabezpieczyć stronę? Certyfikat SSL

Użytkownicy stron internetowych niezwykle często są proszeni o pozostawienie swoich danych, np. w celu wysyłki newslettera. Coraz większa świadomość internautów sprawia, że z nieufnością podchodzą do stron, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Ikona kłódki znajdująca się w bliskim otoczeniu adresu gwarantuje, że konkretna strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL, czyli Secure Socket Layer. W praktyce oznacza to, że połączenie między serwerem a użytkownikiem strony internetowej jest w pełni zabezpieczone.

  • Oczywiście istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL. W przypadku blogów i prostych stron, można z powodzeniem zastosować podstawową wersję. Jednak, gdy w grę wchodzą dane, np. związane z dokonywaniem transakcji online, należy zaimplementować certyfikat SSL wyróżniający się najwyższym poziomem ochrony.

Wiele przeglądarek skanuje strony www pod względem obecności certyfikatu. Jeżeli go nie ma, wówczas wyświetla się komunikat informujący użytkownika, że strona jest niezabezpieczona. Warto nadmienić, że taka informacja nie zachęca internautów do dłuższych sesji, podczas których będą m.in. podawać swoje dane.

Dodatkowe informacje o zabezpieczeniu WordPressa

Warto pamiętać, że zbyt duża liczba wtyczek może znacząco spowolnić stronę i zwiększyć ryzyko ataków hakerskich. Z tych powodów należy ograniczyć ich liczbę do minimum. Nie najlepszym pomysłem jest używanie zbiorowych pluginów, w których znajdują się m.in. odnośniki do wszystkich social mediów (nawet tych, w których właściciele nie mają założonego konta). Dodatkowo należy pamiętać, że im więcej użytkowników odwiedza stronę internetową, tym skuteczniej należy ją zabezpieczyć. Część właścicieli witryn samodzielnie dba o ich bezpieczeństwo, natomiast inni postanawiają zlecić to zadanie profesjonalistom. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak nie zmienia to faktu, że zabezpieczenie WordPressa powinno być priorytetem dla wszystkich właścicieli i administratorów stron internetowych.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

od 10.00 zł
za rok
od 10 00 zł
miesięcznie
od 119.00 zł
miesięcznie
od 55,00 zł
za rok
od 1
za rok