DNS lookup failed – co oznacza i jak naprawić?

DNS lookup failed – co oznacza i jak naprawić?

Prowadzenie strony internetowej niestety nie zawsze wiąże się z samymi przyjemnymi momentami – czasami jest to ciężka praca nad właściwym wyglądem i przede wszystkim działaniem witryny. Niekiedy trzeba mierzyć się z błędami, które mogą się pojawić w trakcie wizyt użytkowników i skutecznie ich odstraszyć od ponownego zaglądania na stronę. Jednym z takich momentów może być pojawienie się na ekranie błędu DNS lookup failed. Czym jest DNS? Jak naprawić ten błąd? Na wszystkie te pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w naszym artykule.

Co oznacza błąd DNS lookup failed?

Jest to błąd, który pojawia się w trakcie korzystania z przeglądarki internetowej, a jest on efektem nieprawidłowego połączenia z serwerem DNS. To system nazw domen, dzięki któremu można poruszać się po sieci, a brak możliwości jej otwarcia sprawi, że wyświetli nam się taki błąd zamiast pożądanej witryny. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, podobnie jak sposobów na poradzenie sobie z problemem. Przedstawimy Ci kilka rad, jak możesz odwiedzić wybraną domenę bez kolejnych kłopotów.

Jak naprawić błąd DNS lookup failed? Przede wszystkim narzędzie Windows

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z błędem DNS lookup failed jest skorzystanie z pomocy, jaką dają nam narzędzia Windows. W tym celu trzeba otworzyć narzędzie wyszukiwania, a następnie wprowadzić „Rozwiązywanie problemów”. Potem powinno się wybrać „Połączenie internetowe” i zatwierdzić jedną z dostępnych opcji, która może nam pomóc przywrócić poprawne działanie przeglądarki.

Wyczyszczenie danych przeglądarki

Jeśli powyższa opcja nie będzie skuteczna, można skorzystać z innej możliwości. Mianowicie dobrym sposobem jest również zastosowanie czyszczenia pamięci podręcznej przeglądarki, a także pozbycie się plików Cookies. Dzięki temu można przywrócić pierwotne ustawienia, które pozwolą nam odwiedzić domenę, z której chcemy skorzystać. W tym celu należy przede wszystkim kliknąć ustawienia w opcjach przeglądarki, a następnie przejść do sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo”. Opcja „Wyczyść dane przeglądania” pozwoli nam wskazać, co chcemy usunąć, a najlepiej w tym momencie zaznaczyć wszystko w ramach podstawowej karty. Wskazany sposób jest właściwy dla użytkowników przeglądarki internetowej Google Chrome, jednak w każdej tego typu aplikacji sposób działania jest bardzo podobny.

Zmiana serwera DNS

Mamy także dla Ciebie trzecie rozwiązanie, które może stać się pomocne przy rozwiązywaniu problemów z przeglądarką. Może to być wybór innego niż dotychczas serwera DNS, gdyż takich opcji masz więcej niż tylko jedną, a w zasadzie jest ich bardzo wiele. Ponadto warto także wspomnieć, że nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami, jedynie należy ręcznie wykonać tę korektę automatycznie przydzielonego adresu.

W polu wyszukiwarki systemowej należy wpisać „ncpa.cpl”. Po wyszukaniu tego elementu w panelu sterowania kliknij prawym przyciskiem myszy na aktywną opcję połączenia internetowego, a następnie przejdź do jego właściwości. Później musisz wybrać możliwość „Protokół internetowy w wersji 4” i po raz kolejny przejść do jego właściwości. Tam na samym dole będziesz mieć opcję „użyj następujących adresów serwerów DNS” zamiast tych przydzielanych automatycznie. Masz tam 2 pola „Preferowany serwer DNS”, a także „Alternatywny serwer DNS”. W pierwszym z nich możesz wpisać wartość „8.8.8.8”, w drugim zaś „4.2.2.2”. To opcja, która powinna sprawić, że Twój problem DNS lookup failed zniknie z ekranu komputera.

Opróżnienie serwera DNS

Czwartym sposobem na usunięcie błędu DNS lookup failed jest działanie podobne do opisanego chwilę wcześniej, czyli usunięcia starych lub uszkodzonych danych z serwera. W takim celu musisz wybrać wyszukiwarkę wewnętrzną i wpisać w niej pole „cmd”. Wejdziesz wtedy do obsługi administratora i wystarczy wprowadzić jedną komendę: „ipconfig/flushdns”, a potem ją zatwierdzić. Wyłączenie i ponowne włączenie komputera następujące po tym fakcie jest jednym ze skutecznych rozwiązań przy przywracaniu poprawnego działania serwera DNS.

Reset ustawień sieciowych

Przedstawione powyżej ścieżki powinny przynieść skutek, jednak może się tak zdarzyć, że wyczekiwany efekt nie nastąpi. Wtedy trzeba sięgnąć po ostateczne środki, a taką opcją jest zresetowanie ustawień sieciowych, które powinno się wykorzystać dopiero w ostatnim kroku. Musisz wtedy wyszukać na swoim komputerze „Ustawienia”, a następnie przejść do zakładki „Sieć i internet”. Gdy wejdziesz w tę opcję, musisz przesunąć suwakiem na sam dół i pojawi Ci się opcja „Resetowanie sieci”. Po kliknięciu w nią, ze względu na późniejszą konieczność ponownej instalacji wszystkich podłączonych kart sieciowych, pojawi się dodatkowe pytanie potwierdzające. Wtedy trzeba kliknąć „Zresetuj teraz”. To rozwiązanie, które nie jest idealne, jednak stanowi czasami konieczność.

Podsumowanie

Błąd DNS lookup failed jest stosunkowo częstym zjawiskiem, dlatego warto znać wszystkie rozwiązania, które pomogą Ci poradzić sobie z nim. Przedstawiliśmy wszystkie możliwe działania i mamy nadzieję, że nie będziesz musiał/a wykorzystywać każdej z nich, aby skorzystać z wybranej przez Ciebie domeny.

5/5 - (2 votes)