Jak tworzyć przyjazne adresy URL?

Jak tworzyć przyjazne adresy URL?

Większość użytkowników Internetu ceni prostotę i szybkość działania – wszystkie informacje chcą zdobyć jak najmniejszym nakładem czasu i energii. Dlatego też ułatwieniem dla wielu osób jest odpowiedni, czyli prosty do przetworzenia adres URL. Zaprezentujemy Tobie dzisiaj, na czym ta sztuka polega, jak w kilku krokach takie działanie wykonać, a także wskażemy wszystkie korzyści tego rozwiązania.

Jak wygląda typowy adres URL?

Od razu można tutaj szczerze odpowiedzieć – nie zawsze tak samo. W zależności od rodzaju strony, jej zawartości, a także samych preferencji zarządzających nią osób, może on się nieco różnić. Są jednak takie elementy, które występują zawsze: protokół (najczęściej przybiera formę http: lub w wersji nowocześniejszej i bezpieczniejszej https:), domena, a także ścieżka do pliku. W przypadku naszej strony takim przykładowym adresem URL może być chociażby https://rapiddc.pl/domeny, gdzie „rapiddc.pl” to domena, a „/domeny” oznacza ścieżkę prowadzącą do pliku. Niekiedy oczywiście adresy URL są bardziej rozbudowane i mogą zawierać jeszcze inne elementy, takie jak chociażby: subdomena, parametr czy kotwica.

Przyjazny adres URL zawiera logiczny ciąg znaków, dzięki któremu zarówno użytkownicy, jak i roboty Google’a mogą bez problemów przemieszczać się po stronie internetowej i dotrzeć do zakładanego miejsca.

Jakie są korzyści przyjaznych adresów URL?

Wprowadzenie przyjaznych linków oznacza wiele zalet dla użytkowników, ale także dla samych właścicieli witryny. Do najważniejszych z nich zaliczyć można przykładowo:

– zawieranie słów kluczowych, dzięki którym algorytmy Google’a mogą ją uznać za bardziej wartościową,

– pełnienie roli informacyjnej – w ten sposób struktura strony jest przejrzysta dla wszystkich jej użytkowników,

– łatwiejsze poruszanie się po witrynie użytkownika, gdyż przechodzenie pomiędzy poszczególnymi podstronami będzie bardziej intuicyjnie,

– lepszy efekt wizualny i dzięki temu podniesienie prestiżu strony internetowej,

– witryny w łatwiejszy sposób mogą zostać zapamiętane przez użytkowników, którzy w ten sposób szybciej mogą wrócić na Twoją stronę internetową.

Najważniejsze wskazówki przy tworzeniu przyjaznych linków

Tworzenie przyjaznych adresów URL nie jest zadaniem szczególnie trudnym, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym wykonanie tego działania przyniesie możliwie największe korzyści każdej ze stron. Oto kilka najważniejszych kwestii, o których powinieneś/powinnaś pamiętać.

  • Najłatwiejsze jest oczywiście wykorzystanie systemowych rozwiązań i takie działanie jest najbardziej polecane, jednak nie warto się ograniczać tylko do tego. Jeśli Twój adres URL nie jest optymalny, nie wahaj się dokonać ręcznej korekty, aby w pełni spełniał on Twoje oczekiwania!
  • Dla czytelności ważne jest również używanie łączników – dzięki temu bardzo widoczne będzie to, jakie frazy zostały zawarte w Twoim przyjaznym adresie URL.
  • Przeważnie oprócz pozbycia się niezrozumiałych zbitek znaków głównym celem jest maksymalne skrócenie frazy, aby była ona prosta, zwięzła i łatwa do zapamiętania. Dlatego pamiętaj o umiarze w tworzeniu linków – w tym przypadku zbyt wysublimowane wyrażenie nie będzie Twoim sprzymierzeńcem.
  • Używaj jedynie małych liter. Dla osób odwiedzających Twoją witrynę ten niuans może nie mieć znaczenia, jednak algorytmy Google’a mogą, a najprawdopodobniej nawet z pewnością potraktują to inaczej. Dla nich będzie to wskazanie do podwójnego indeksowania, co nie będzie korzystne dla Twojej strony z punktu widzenia SEO.

Przyjazne adresy URL a SEO

Jest to działanie bardzo istotne z punktu widzenia pozycjonowania. Działanie algorytmów Google’a opiera się na dążeniu do maksymalnego ułatwienia użytkownikom poruszania się po sieci. Przyjazne linki do tej kategorii się zaliczają, dlatego też może to być czynnik korzystnie wpływający na ranking Twojej strony internetowej. Dzięki temu możesz być również częściej linkowany, co także będzie korzystne z punktu widzenia SEO oraz wizerunku Twojej witryny. Nie możesz zapomnieć o elemencie przyjaznego adresu URL, jakim jest protokół https. Wykupienie certyfikatu SSL pomoże zadbać o bezpieczeństwo użytkowników, a jednocześnie będzie wpływało pozytywnie na prestiż serwisu.

5/5 - (1 vote)