Dyski SSD NVMe PCIe 4.0/Gen4 – czym są i jak działają?

Dyski SSD NVMe PCIe 4.0/Gen4 – czym są i jak działają?

Niezwykle szybki i prężny rozwój technologiczny sprawia, że poszukuje się coraz lepszych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie usprawnienie działania i zwiększenie wydajności różnych systemów operacyjnych. Właśnie w tym celu coraz częściej wykorzystuje się technologię NVMe, która zapewnia maksymalną wydajność i jakość działania. Jest szczególnie polecana i coraz bardziej popularna w pracy grafików, fotografów kamerzystów, graczy, producentów, a także wszystkich osób, które zajmują się montażem video. Jak działa technologia NVMe, czym są dyski NVMe SSD PCIe oraz jakie są korzyści z ich użytkowania? O tym będzie nasz artykuł.

Czym są dyski NVMe SSD PCIe?

Pomimo iż na rynku znajdziemy różne typy pamięci, coraz częściej stawia się na rozwiązania nowoczesne, szybsze i bardziej wydajne. Technologia NVMe bazuje na interfejsie PCI Express, dlatego może osiągać dużo wyższe wartości. Związane jest to z możliwością bezpośredniego przesyłania danych na płycie głównej i pomijania protokołu SATA, który w dużej mierze odpowiada za spowalnianie procesów. Technologia NVMe powstała z myślą o dyskach SSD, dzięki temu pozwala na komunikację z wykorzystaniem gniazda PCIe pomiędzy procesorem a interfejsem dysku. To wszystko przekłada się na większą przepustowość urządzenia, szybkość działania i wydajność. Warto wiedzieć, że interfejs NVMe jest oparty o płyty główne, które są wspierane przez UEFI. Dyski NVMe SSD PCIe dają możliwość przesyłania dużo większej liczby danych i wykonywania maksymalnej liczby operacji w czasie jednej sekundy. Wskazuje się, że to nawet 900 procent wzrostu prędkości, co daje niezwykłe osiągi.

Co zapewnia technologia NVMe w dyskach NVMe SSD PCIe?

Technologia NVMe to niezwykle zaawansowane rozwiązanie, które stosowane jest w dyskach SSD i zapewnia:

  • szybkie przetwarzanie poleceń zapisu i odczytu – dyski NVMe pozwalają na zapis i odczyt danych w około 0,03 ms;
  • jednoczesne działanie pamięci – dysk może w tym czasie wykonywać dużo więcej operacji;
  • jednoczesny zapis wielu danych – ogromna liczba zapisów np. w obsłudze baz danych, co zapewnia dużo lepszą szybkość działania i wydajność;
  • większa liczba operacji na sekundę – pozwala na rozbudowę zapytań do 64 tysięcy w jednoczesnym czasie;
  • mniejsze zużycie energii – dyski NVMe SSD PCIe wykazują dużą energooszczędność, a wszystko przez mniejszą liczbę napędów. Warto wiedzieć, że dyski te mają funkcję automatycznego przechodzenia w tryb oszczędzania energii.

Dyski NVMe, dzięki zwiększonej funkcjonalności, pozwalają na ich wykorzystanie do naprawdę wymagających zadań. To technologia, która zaskakuje wydajnością i szybkością działania, dlatego jest coraz częściej wykorzystywana na szeroką skalę.

Wydajność i konstrukcja dysków SSD NVMe PCIe 4.0/Gen4

Niezawodne działanie i doskonałe parametry dysków SSD NVMe PCIe wynikają w dużej mierze z doskonałej konstrukcji. Brakuje w nich ruchomych części, wyposażone są w 8-kanałowy kontroler, radiator odpowiadający za chłodzenie oraz pamięć NAND, która nie wymaga zasilania. To opcja niezwykle kompaktowa, w odróżnieniu od innych dysków wykorzystywanych w tym celu. Warto również wspomnieć o wydajności dysków czwartej generacji tworzonych w technologii NVMe. Dają one możliwość odczytu danych z niezwykle szybką prędkością 7 GB/s oraz ich odczytu na poziomie 5 GB/s. Technologia NVMe daje szerokie możliwości i eliminuje wiele spotykanych ograniczeń, które są charakterystyczne dla technologii SATA. Opisywane dyski przesyłają dużo więcej danych w krótkim czasie, dlatego są uznawane za jedną z najszybszych technologii na świecie. To zaawansowane dyski, które dzięki swojej sprawności i szybkości działania mogą znacznie poprawić komfort pracy wielu osób.

Kto powinien wybrać dysk NVMe SSD PCIe?

Dyski NVMe SSD PCIe to idealna opcja dla osób, którym zależy na zwiększeniu szybkości i wydajności przesyłu danych. Jednak, aby poczuć jego działanie, najlepiej wybierać go do zadań, które wymagają wysokiej wydajności. Najczęściej wykorzystuje się je do montażu video, dlatego chętnie użytkują je graficy, kamerzyści, fotografowie i producenci. To właśnie oni oczekują dużej pojemności, wydajności i niezawodnej prędkości. Zapewnić to są w stanie jedynie dyski NVMe SSD PCIe. Technologię tę chętnie wykorzystują także programiści, a wszystko przez wzgląd na dużo wyższy komfort pracy. To rozwiązanie, o którego zaletach przekonuje się coraz większa liczba użytkowników. Czwarta generacja dysków NVMe SSD to transfer, który daje możliwość przesyłania danych z prędkością 32 000 MB/s. Warto wspomnieć, że technologia NVMe jest również doskonałą opcją dla branży e-commerce, gdzie przetwarzanie danych powinno odbywać się punktowo. Takie są właśnie nowoczesne systemy operacyjne. Wymagają sprawnego połączenia między bazą danych a procesorem, co z ogromną skutecznością zapewniają dyski czwartej generacji NVMe.