FTP – co to takiego? Jak z niego korzystać?

FTP – co to takiego? Jak z niego korzystać?

FTP to skrót od angielskiej nazwy File Transfer Protocol. Jest to protokół komunikacyjny pozwalający na przesyłanie danych (np. ze stron www) między klientem a serwerem. Nawiązuje więc połączenie z serwerem w celu przesyłania plików, pozwalając tym samym na swobodne zarządzanie zasobami konkretnej strony internetowej. Umożliwia transmisję dwukierunkową, czyli pobieranie plików przez klienta za pośrednictwem sieci, oraz na przesyłanie wybranych zasobów do serwera.

Co więcej, serwer FTP może funkcjonować w trybie pasywnym i aktywnym. W przypadku pierwszego trybu chodzi o sytuacje, w których to klient ustanawia połączenie z serwerem FTP, za to w drugim jest ono inicjowane przez sam serwer.

Zapoznaj się z naszą ofertą serwerów VPS.

Jak korzystać z serwera FTP?

Można zrobić to wybierając jeden z popularnych programów do obsługi FTP. Zalecaną opcją jest skorzystanie z darmowych aplikacji do obsługi FTP i inicjowania połączeń, tzw. klientów FTP, np. WinSCP FTP, Total Commander, WinSCP lub FileZilla FTP. Najbardziej znane i polecane to Total Commander – proste, intuicyjne, a jednocześnie najstarsze narzędzie tego typu; oraz FileZilla – doceniany za polską wersję językową, obsługujący każdy protokół FTP, a do tego zarządzający bardzo dużymi plikami.

Logowanie do FTP wymaga podania danych z hostingu lub konta, czyli:

  1. adresu serwera – hosta FTP,
  2.  hasła (PASS),
  3. oraz loginu – nazwy użytkownika.

Wszystkie te informacje można znaleźć w panelu administracyjnym serwera lub w wiadomości e-mail przesłanej przez firmę hostingową. Inna opcja to logowanie do FTP online. Można zrobić to korzystając z narzędzia WebFTP. Za to do samego podglądu zawartości strony dotrzemy za pomocą przeglądarki, jednak należy pamiętać, że nie pozwala to na pobranie ani przesyłanie plików. W tym celu należy wpisać w adres przeglądarki (oczywiście uzupełniając podane linki swoimi danymi):

  • ftp://login:hasło@nazwa_serwera
  • ftp://login@nazwa_serwera
  • lub ftp://nazwa_serwera (dopiero później wymagane będzie podanie loginu oraz hasła).
5/5 - (1 vote)