Serwer współdzielony kontra serwer VPS – zalety obu rozwiązań

Serwer współdzielony kontra serwer VPS – zalety obu rozwiązań

Każde z tych rozwiązań może być bardzo korzystne, jednak dużo zależy od indywidualnych potrzeb i charakteru stron internetowych, którymi zamierzamy zarządzać. Chociaż taka decyzja wydaje się trudna, to po zapoznaniu się z zaletami obu opcji, można szybko wybrać rozwiązanie dla siebie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Jednak zacznijmy od podstaw. Serwer współdzielony to model hostingu, w którym (jak sama nazwa mówi) dzielimy przestrzeń dyskową z innymi użytkownikami. Pozwala to na podpięcie własnej domeny i skrzynki e-mail, a samo zarządzanie jest w tym przypadku bardzo proste. Zazwyczaj wystarczy podstawowa wiedza, aby obsługiwać witrynę za pomocą wygodnego panelu. Serwer współdzielony jest bardzo tani, dlatego chętnie wybierają go blogerzy, właściciele małych sklepów internetowych i niewielkich stron www. Adres IP jest w tym przypadku dokładnie taki sam, jak w przypadku pozostałych osób korzystających z danego serwera.

Zalety serwera współdzielonego

Przechodząc do sedna, jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj hostingu. W sumie jego najważniejsze zalety to wspomniana już niska cena usługi i prostota użytkowania. Ma to związek z faktem, iż aby utrzymać serwer, koszt rozkłada się na większą liczbę osób, dlatego właśnie cena hostingu spada. Każda osoba posiada więc swoją własną, ograniczoną powierzchnię dyskową, a jednocześnie współdzieli z innymi klientami pamięć RAM oraz moc obliczeniową, decydującą o wydajności.

Kolejne plusy tego rozwiązania to kompleksowa opieka ze strony dostawcy oraz łatwa, wygodna obsługa. Administracja jest realizowana przez operatora, dzięki czemu klient nie musi martwić się o skomplikowane czynności konfiguracyjne. Oczywiście przy wyborze tej opcji warto się upewnić, czy konkretna  firma oferuje całodobową pomoc techniczną (jak ma to miejsce w Rapid DC). Podsumowując, hosting współdzielony jest chętnie wybierany przez początkujących użytkowników, nieposiadających wiedzy i doświadczenia koniecznych do administrowania plikami na serwerze. Będzie w 100% wystarczający do prowadzenia małych, niewymagających stron internetowych, niewielkich sklepów internetowych i blogów.

Zalety serwera VPS

Serwer VPS (skrót od Virtual Private Server) to nieco inna bajka. Podstawowa różnica między hostingiem współdzielonym a VPS to fakt, iż pamięć RAM i system operacyjny są w przypadku VPS odseparowane. Mamy więc do czynienia z rozwiązaniem pośrednim, czyli plasującym się pomiędzy hostingiem współdzielonym a dedykowanym. VPS to opcja stworzona dla osób wymagających określonej części dysku serwera wirtualnego z możliwością dowolnego zarządzania jego wszystkimi zasobami. Ten rodzaj serwera jest tańszy niż dedykowany, a jednocześnie zapewnia większość  dostępnych w nim udogodnień. VPS ma więc własny system plików, użytkowników, aplikacji itd., gwarantowaną moc obliczeniową i jest bardzo wydajny.

Użytkownik nie ma w tym przypadku takich ograniczeń, jak ma to miejsce w hostingu współdzielonym i może samodzielnie przeprowadzać bardziej skomplikowane procesy konfiguracyjne. VPS gwarantuje też większe bezpieczeństwo stron www i indywidualizację usług. Jest to rozwiązanie skierowane do osób bardziej doświadczonych, potrzebujących gwarantowanej pamięci RAM i wydajności procesora. Zasoby są tutaj znacznie większe niż w przypadku hostingu współdzielonego, gdyż z jednego takiego serwera korzysta mniejsza liczba klientów. Istnieje więc zdecydowanie niższe ryzyko, że ulegnie on przeciążeniu. VPS to świetna opcja dla deweloperów, którzy projektują własne oprogramowanie, oraz dla szukających niezależności i elastyczności właścicieli dużych portali, e-sklepów i stron internetowych.

5/5 - (1 vote)