Dobry i tani hosting – czy to możliwe w jednej ofercie?

Dobry i tani hosting – czy to możliwe w jednej ofercie?

Wiele osób zadaje sobie takie pytanie i to nie tylko wtedy, gdy chodzi o prowadzenie niedużej strony internetowej czy bloga, ale również przy większych, rozbudowanych serwisach. Główną kwestią jest w tym przypadku przyjrzenie się warunkom rynku hostingowego. Konkurencja jest naprawdę duża, a na obniżanie cen przy atrakcyjnych parametrach z reguły mogą pozwolić sobie tylko znane i sprawdzone marki. Ale wbrew pozorom, oferta hostingowa może być jednocześnie tania i dobra. Duże znaczenie ma tutaj umiejętność rozpoznania, czy warunki hostingu będą, aby na pewno wystarczające do wygodnego, bezproblemowego prowadzenia strony internetowej.

Dlatego poza niską ceną usługi, trzeba przyjrzeć się najważniejszemu elementowi: parametrom hostingu. To one decydują o tym, czy wybór danej oferty będzie dla Ciebie realnie opłacalny. Niejednokrotnie spotkasz się z niskim kosztem i sprytnymi chwytami reklamowymi, które wiele obiecują, a jednocześnie nie są w stanie spełnić podstawowych wymagań. Bądź ostrożny i dowiedz się więcej, zanim wybierzesz konkretną firmę.

Jak wyselekcjonować tanią i faktycznie dobrą ofertę spośród tych nieopłacalnych?

Trzeba sprawdzić kilka najistotniejszych kwestii, takich jak:

  • Wysoki Uptime – chodzi o gwarantowaną dostępność usługi, a więc nieprzerwany czas, w którym działa serwer. Najbardziej pożądany jest SLA/Uptime o wysokości powyżej 99% (nie 100%, gdyż każdy serwer wymaga czasem aktualizacji). W przypadku oferty Rapid DC Uptime wynosi aż 99,9%.
  • Brak limitów – oczywiście wielu operatorów może zachęcać hasłami „serwer bez limitów”, jednak należy wczytać się wcześniej w warunki oferty, aby mieć pewność, co to właściwie oznacza. Największe znaczenie ma tutaj m.in. transfer, liczba kont e-mail, obsługa domen – w Rapid DC wszystkie te elementy są dostępne bez limitów. W niektórych, bardziej zaawansowanych opcjach obsługa kont FTP również jest nielimitowana. 
  • Częsty backup – kopie bezpieczeństwa, wykonywane regularnie i dość często, są niezwykle istotnym elementem prowadzenia strony internetowej. Dane witryny możesz stracić natychmiast w wyniku cyberprzestępstwa, błędu, czy wirusa. Dlatego dostęp do backupu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo gromadzonych przez Ciebie zasobów. Ich ponowne odbudowanie byłoby z pewnością czasochłonne i kosztowne, w związku z czym kopie bezpieczeństwa dobrze jest wykonywać dość często. W przypadku Rapid DC zapewniamy backup do trzech dni wstecz.
  • Wsparcie techniczne 24/7 – tutaj nie ma żadnych wątpliwości – suport pracujący 24/7 jest ogromnym ułatwieniem dla każdego klienta. Awarie i usterki mogą przyczynić się do ogromnych strat finansowych i wizerunkowych, przez co szybki dostęp do pomocy doświadczonych specjalistów IT okazuje się koniecznością. W Rapid DC wsparcie techniczne jest całkowicie darmowe i dostępne codziennie, przez całą dobę. To niezwykle ważne zarówno dla osób początkujących, niezaznajomionych z tematyką IT, jak i tych bardziej doświadczonych. Szybka reakcja suportu i możliwość uzyskania odpowiedzi na każde pytanie to podstawa niezależnie od ceny hostingu.
  • Cena po upływie okresu promocyjnego – wiele osób decyduje się na wybór konkretnej oferty wyłącznie ze względu na cenę, którą firma oferuje na okres 1 roku. Zazwyczaj jest ona promocyjna, a dopiero później koszty rosną. Zanim cokolwiek podpiszesz, sprawdź, jakie koszty będziesz ponosić w późniejszych latach. Oprócz tego, zwróć uwagę na gratisowe usługi dodatkowe, np. certyfikat Let’s Encrypt w pakiecie. W ten sposób ocenisz, czy oferta będzie dla Ciebie opłacalna na dłuższą metę. 

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

Zwracając uwagę na wszystkie powyższe elementy i wczytując się w warunki umowy zawieranej z firmą hostingową, masz większe szanse na wybór opcji, która będzie nie tylko tania, ale również bezpieczna i opłacalna. Pamiętaj, że możesz zadać hostingodawcy szereg pytań przed złożeniem zamówienia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do parametrów czy oferowanych usług, jego obowiązkiem jest udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi. 

5/5 - (1 vote)