Hosting czy serwer VPS – co jest lepsze?

Hosting czy serwer VPS – co jest lepsze?

To zależy od oczekiwań i potrzeb klienta. Dla jednej osoby lepszy będzie elastyczny hosting, dla innej niezależny serwer VPS. Hosting współdzielony to rozwiązanie stworzone dla osób chcących maksymalnie ograniczyć koszty prowadzenia strony. Ten model nie wymaga np. samodzielnego przeprowadzania aktualizacji systemu. Wszystkim zajmuje się administrator, a koszt wykupu licencji na oprogramowanie jest w cenie. To duże ułatwienie dla użytkowników poszukujących prostych w obsłudze, wygodnych rozwiązań, oferujących dostęp tylko do pewnej części zasobów serwera. Z tanim hostingiem współdzielonym można prowadzić nawet kilka stron internetowych, jednak z zasady tylko takich, które nie generują ogromnego ruchu.

Charakterystyczną cechą hostingu jest to, że z zasobów jednego serwera fizycznego korzystają setki innych użytkowników i wiele stron znajduje się pod jednym serwisem IP. Decydując się na taki model, warto wybrać ofertę z nielimitowanym transferem (sprawdź hosting Rapid DC). Za to pamięć RAM i moc obliczeniowa jest w tym przypadku limitowana, nie ma też możliwości posiadania odseparowanego systemu operacyjnego. Jednak opieka ze strony operatora hostingu oraz wygoda i łatwość obsługi, a także – co najważniejsze – niska cena, to zalety, które trzeba wziąć pod uwagę. Hosting współdzielony będzie świetnym wyborem dla początkujących stron internetowych, witryn niewymagających zbyt dużych zasobów, wizytówek, małych oraz średnich e-sklepów i blogów.

Serwer VPS to opcja dla tych, którzy wymagają nieco więcej

Za to serwer VPS zapewnia oddzielne środowisko dla witryny. Daje więcej możliwości, ponieważ korzysta z większych, odseparowanych zasobów serwera fizycznego, przy czym ma własną kopię systemu operacyjnego. Serwer działa więc bardziej niezależnie, pozwalając na dostosowanie konfiguracji wydzielonego fragmentu mocnej maszyny (serwera dedykowanego) do potrzeb użytkownika. Awarie na pozostałych stronach podpiętych do serwera nie mają wpływu na funkcjonowanie innych witryn. VPS zapewnia też dostęp do konta root. Jego wadą, która będzie mieć duże znaczenie dla mniejszych firm i osób niedoświadczonych, oczekujących niskich kosztów i maksymalnej wygody prowadzenia witryny, będzie bez wątpienia wyższa cena oraz konieczność samodzielnej obsługi. W przypadku serwera VPS to użytkownik (lub zatrudniony przez niego administrator) zarządza witryną, instaluje aktualizacje i wprowadza konfiguracje.

Jak widać, serwer VPS daje znacznie więcej niezależności i pozwala na indywidualny dobór ustawień serwera, jednak wymaga bezpośredniego zaangażowania ze strony klienta. Z tego względu jest to rozwiązanie dedykowane głównie portalom internetowym, dużym e-sklepom, oraz stronom generującym ogromny ruch. Sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie zasoby czy funkcjonalność konta hostingowego nie są już wystarczające.

5/5 - (2 votes)