Jak często należy wykonywać kopie zapasowe danych?

Jak często należy wykonywać kopie zapasowe danych?

Bezpieczeństwo danych znajdujących się pamięci komputera powinno być najwyższym priorytetem każdego użytkownika. Tworzenie ich kopii zapasowych to, przynajmniej w teorii, jedna z najważniejszych czynności, które zadbają o to, by żaden plik nie zniknął z urządzenia na dobre. Jak oraz jak często podejmować się tego zadania? Jakie są rodzaje kopii zapasowych?

Kopia zapasowa – dlaczego jest tak istotna?

Stworzenie kopii zapasowych danych na komputerze, inaczej nazywane również backupem, to zwyczajnie zabezpieczenie plików przed ich utratą. Dzięki temu można je odtworzyć, jeśli oryginały zostaną uszkodzone lub całkowicie usunięte. Pliki mogą zniknąć z różnych przyczyn. Możesz je przypadkiem usunąć, może za to odpowiadać wirus lub po prostu komputer ulegnie zniszczeniu. Kopia zapasowa chroni ważne dokumenty, zdjęcia rodzinne czy filmy z ostatnich wakacji. Dzięki niej nie będziesz musiał szukać specjalisty, by odzyskał utracone pliki, ale będziesz miał do nich dostęp z innego urządzenia.

Regularne tworzenie kopii zapasowej powinno być nawykiem każdego, kto posiada laptop, komputer stacjonarny czy smartfon. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jak często wykonywać backup. Możesz wykorzystać do tego celu różnego rodzaju programy. Dzięki nim nie będziesz musiał ręcznie tworzyć kopii zapasowej. Będą one wykonywane automatycznie w określonych odstępach czasu.

Rodzaje kopii zapasowych

Istnieją różne rodzaje kopii zapasowych. Każda z nich ma inne przeznaczenie, inaczej się ją tworzy oraz przywraca pliki. Oto rodzaje kopii zapasowych:

  • pełna kopia zapasowa – dzięki niej archiwizowane są wszystkie pliki. Jest to najbardziej pojemna wersja backupu, ale przez to jej wykonanie trwa o wiele dłużej. Pełna kopia zapasowa daje dostęp do pierwotnej wersji danych, czyli tej, która znajdowała się na urządzeniu w momencie jej tworzenia. Ten rodzaj umożliwia szybkie odtwarzanie danych.
  • kopia przyrostowa – tworzy się ją w następujący sposób: najpierw wykonuje się kopię pełną, a dopiero potem przy każdej zmianie danych, nadpisują się kopie przyrostowe. Ten rodzaj backupu pomija poprzednie kopie zapasowe. Umożliwia również przywrócenie ostatnich wykonanych kopii. Ten rodzaj zajmuje najmniej miejsca i bardzo szybko się tworzy. Minusem kopii przyrostowej jest wolne odtwarzanie danych oraz konieczność posiadania więcej miejsca, by pobrać wszystkie jej wersje.
  • kopia różnicowa – to kompromis między pełną a przyrostową kopią zapasową. Pierwszy backup wykonywany jest jako pełny i do niego będą tworzone kolejne wersje, jak w przypadku przyrostowego. Jest jednak mała różnica. Punktem odniesienia zawsze jest ostatnia pełna kopia, a nie poprzednie wersje. Do zalet tego rodzaju należy oszczędność miejsca oraz szybkie odtwarzanie danych. Na minus trzeba wskazać rozrost kopii wraz z tworzeniem kolejnych wersji.

Jaki rodzaj wybrać? Jeżeli twoje urządzenie nie pomieści wielu danych, najlepszym rozwiązaniem będzie kopia przyrostowa. Optymalnym wyborem będzie jednak kopia różnicowa.

Tworzenie kopii zapasowej – podsumowanie

Kopię zapasową można wykonać za pomocą różnych programów oraz systemów. Moment jej tworzenia nie jest z góry określony i zależy do preferencji każdego użytkownika. Warto jednak pamiętać o tym, by ją wykonać. Dzięki temu zabezpieczysz dane na wypadek nieprzewidzianej sytuacji kryzysowej.

1/5 - (1 vote)