Jak wejść na FTP przez mój komputer?

Jak wejść na FTP przez mój komputer?

Współcześnie w prawie każdym domu znajduje się kilka komputerów. Nierzadko trzeba między nimi przesłać jakieś pliki. Wówczas w ruch idzie pendrive lub dysk zewnętrzny. Ale można to zrobić prościej – przy pomocy serwera FTP. Co to takiego? Jak założyć i wejść na swój serwer FTP?

Serwer FTP – co to tak właściwie jest?

Prace nad protokołem FTP zaczęły się już w latach 70. XX wieku. Twórcy chcieli opracować mechanizm, dzięki któremu możliwe byłoby przesyłanie, odbieranie i edycję plików w innym systemie. Większość ma na co dzień styczność i kojarzy protokół HTTP, jednak warto wiedzieć, że FTP był pierwowzorem dla tego protokołu stron internetowych.

FTP (ang. File Transfer Protocol) jest standardowym protokołem, który umożliwia przesyłanie plików z jednego urządzenia do drugiego. Warunkiem koniecznym jest podłączenie do sieci za pośrednictwem połączenia TCP/IP. Protokołem nazywa się zestaw reguł, które wykorzystują komputery znajdujące się w sieci do wzajemnej komunikacji. Określają one rodzaj danych oraz polecenia, z których mogą korzystać urządzenia, by wysyłać oraz odbierać pliki.

Jak stworzyć własny serwer FTP na swoim komputerze?

System Windows oferuje kilka sposobów na połączenie z serwerem FTP. Dzięki niemu będziesz mógł szybko pobierać i wysyłać nawet duże pliki. Aby stworzyć i połączyć się z serwerem FTP, musisz odnaleźć menedżer plików systemu Windows. W systemach operacyjnych Windows 10 i 8 znajduje się on pod nazwą „Eksplorator plików”, w Windows 7 jest to „Eksplorator Windows”, natomiast we wcześniejszych wersjach po prostu „Mój Komputer”. Oto poradnik, jak stworzyć swój serwer FTP:

  1. Otwórz okno menedżera plików systemu Windows i kliknij „Komputer” lub „Ten Komputer”. Nazwa będzie się różnić w zależności od systemu operacyjnego Twojego urządzenia;
  2. Kliknij prawy przycisk myszy i wybierz „Dodaj lokalizację sieciową”;
  3. Przejdź przez kreator, a następnie wybierz opcję „Wybierz niestandardową lokalizację sieciową”;
  4. W oknie „Określ lokalizację swojej witryny” musisz wpisać adres serwera FTP. By przejść przez to pole, konieczna jest znajomość nazwy użytkownika oraz hasła danego serwera. Jeśli je znasz, wpisz adres serwera i przejdź dalej. Prośba o podanie hasła pojawi się tylko podczas pierwszego połączenia. W przypadku, gdy nie znasz danych logowania, często istnieje możliwość logowania anonimowo, jednak dostęp do serwera będzie ograniczony.
  5. Podaj nazwę lokalizacji sieciowej. Może to być dowolna nazwa, ponieważ ma ona charakter porządkowy, byś później mógł bez problemu odnaleźć dany serwer;
  6. Serwer FTP powinien się pojawić w „Lokalizacjach sieci” w oknie „Ten Komputer” lub „Komputer”. W tym momencie możesz już pobierać, przesyłać, kopiować i wklejać do niego pliki.

Połączenie z serwerem FTP – podsumowanie

Zapomnij o pendrivie oraz dysku zewnętrznym. Dzięki serwerom FTP szybko i małym kosztem prześlesz wszystkie niezbędne pliki, nawet te największe, do innego urządzenia. Wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z powyższą instrukcją. Stworzenie serwera FTP jest bardzo proste i bez problemu zrobisz to samodzielnie.