Jak przenieść stronę WordPress na inny serwer

Jak przenieść stronę WordPress na inny serwer

Migracje strony www zazwyczaj wykonuje się w przypadku, gdy nie jesteśmy do końca zadowoleni z obecnego usługodawcy. Przenoszenie strony WordPress na nowy hosting jest obarczone pewnym ryzykiem, ale w sytuacji, gdy migracja zostanie wykonana w prawidłowy sposób, nie mamy się czego obawiać. Przenoszenie strony WordPress na inny serwer można wykonać samodzielnie, jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, warto tę czynność zlecić profesjonalistom. Przenoszenie WordPressa może odbywać się automatycznie lub ręcznie. Zdecydowanie częściej jest wykorzystywana pierwsza opcja, m.in. ze względu na prostą i intuicyjną obsługę specjalnej wtyczki umożliwiającej szybkie i przede wszystkim bezpieczne przeniesienie strony WordPress na inny serwer.

  • Na początku należy zainstalować odpowiednią wtyczkę, np. All-in-One WP Migration. Wysoka ocena użytkowników potwierdzona licznymi pozytywnymi opiniami sprawia, że jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Warto nadmienić, że migracja WordPress wymaga zainstalowania wtyczki na obecnie używanym i nowym hostingu.

W panelu administracyjnym, w miejscu, gdzie znajdują się wtyczki, wystarczy kliknąć opcję „Dodaj nową”. Następnie należy w wyszukiwarkę wpisać nazwę wtyczki, dzięki której przenoszenie WordPressa na inny serwer nastąpi automatycznie.

Jak przenieść stronę WordPress na inny serwer przy pomocy wtyczki

Aby wyeksportować wszystkie pliki znajdujące się na stronie, trzeba uruchomić wtyczkę i wybrać „Export”. Następnie mamy do wyboru kilka możliwości eksportu. Dla początkujących użytkowników najbardziej polecany jest wybór opcji „File”. W momencie gdy eksport się zakończy, należy pobrać plik WordPress. Przeniesienie na inny serwer odbywa się poprzez wybranie opcji „Import” na nowym serwerze. Kolejny krok to wybranie opcji „Import from” i znalezienie wyeksportowanego pliku z rozszerzeniem .wpress. Aby uniknąć długich poszukiwań, warto zapisać go na pulpicie. Czas potrzebny na import jest uzależniony od ilości treści na stronie WordPress. Przenoszenie na inny serwer może potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Następną czynnością jest aktualizacja permalinks, którą wykonuje się w sekcji ustawień.

Jak przenieść WordPressa z localhost na serwer

Niektóre osoby testują strony, zanim zdecydują na przeniesienie ich na serwer. Jak w takiej sytuacji przenieść stronę WordPress? Pierwszym krokiem jest wyeksportowanie całej bazy danych do jednego pliku cechującego się rozszerzeniem GZIP lub ZIP. Gdy wybierzemy już profesjonalny hosting, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania, możemy zacząć przenoszenie WordPressa z localhost na serwer. Aby to zrobić, należy wejść w phpMyAdmin i wybrać bazę danych. Następny krok to przejście do zakładki „Import” i wybranie lokalizacji wcześniej wyeksportowanego pliku. Kolejną czynnością jest przekopiowanie plików na serwer. Aby to zrobić, trzeba użyć dowolnego programu FTP, którego zadaniem jest łączenie się z serwerem. Klient FTP pozwala również na kopiowanie plików. Następnie należy zaktualizować plik wp-config.php. Dlaczego to jest takie ważne? Na tym etapie WordPress nie może połączyć się z serwerem, ponieważ we wspomnianym pliku znajdują się dane do logowania wskazujące na bazę w komputerze. Plik należy uzupełnić o informacje bazy danych znajdującej się na naszym hostingu. Ostatni krok to przekierowanie domeny na serwer. Aby to zrobić, trzeba się zalogować do panelu klienta i przejść do sekcji ustawień. Po dokonaniu zmian trzeba poczekać, aż domena w pełni się zaktualizuje.