Jak sprawdzić DNS domeny?

Jak sprawdzić DNS domeny?

Zanim przejdziemy do omówienia sposobu sprawdzenia DNS’a domeny, warto przypomnieć czym tak naprawdę on jest. Kluczowym zadaniem protokołu DNS jest tłumaczenie domen z danych liczbowych na nazwy, które są potocznie znane jako nazwy stron internetowych. Dlaczego jest to takie istotne? Przede wszystkim dlatego, że niezmiernie trudno jest zapamiętać nazwę strony internetowej składającej się z liczby. Ten problem nie występuje, gdy mamy do czynienia z wyrazami lub ciągiem wyrazów występujących w języku potocznym. W jaki sposób to działa? W dużym skrócie, gdy użytkownik wpisuje konkretny adres domeny, serwer DNS błyskawicznie znajduje jej IP. Zatem jak szybko i skutecznie sprawdzić DNS strony i dlaczego warto to robić?

Sprawdzanie DNS’a, czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Najważniejszym powodem, dla którego warto sprawdzać DNS strony jest jej ochrona przed atakami hakerskimi. Niestety ich liczba systematycznie rośnie i nic nie wskazuje na to, aby coś miało się zmienić.

  • Ogromną popularnością cieszą się ataki typu DDoS (z ang. Distributed Denial of Service). Dlaczego są one takie groźne? Ich głównym celem jest całkowite uniemożliwienie korzystania z serwera. Dzieje się tak na skutek zbyt dużej liczby zapytań, które są wysyłane przez wiele urządzeń w tym samym czasie Co ciekawe, mogą to być zwykłe komputery. Przeciążone serwery przestają odpowiadać na zapytania, wskutek czego użytkownicy nie mogą swobodnie korzystać z ich zasobów. Taka sytuacja znacząco obniża wiarygodność domeny i może przyczynić się do spadku liczby odwiedzin.
  • Z kolei ataki DoS (z ang. Denial of Service) mają na celu przełamanie jak największej ilości danych w stosunkowo krótkim czasie. Taka sytuacja również może błyskawicznie doprowadzić do przeciążenia serwerów. Co za tym idzie, wówczas maszyny nie są w stanie obsłużyć organicznego ruchu.

Niestety, ponowne uruchomienie może zajęć zająć stosunkowo dużo czasu. W przypadku popularnych serwisów i sklepów internetowych, brak dostępu do zasobów wiąże się ze sporymi kosztami.

Bezpieczeństwo danych na serwerze

Kolejna grupa ataków ma na celu wejście w posiadanie wrażliwych danych. Mogą to być zarówno adresy e-mail, jak i numery telefonów, adresy domowe, a nawet numery kart i kont bankowych użytkowników.

  • Z grupy ataków phishingowych można wyodrębnić te, które zatruwają pamięć operacyjną serwerów. Oprócz pozyskania danych, hakerzy są w stanie przekierowywać użytkowników na nieprawdziwe strony internetowe. Dlaczego jest to takie niebezpieczne? Jeżeli serwer przekieruje uzytkownika na fałszywą domenę banku, która do złudzenia przypomina prawdziwą, wówczas utrata loginu i hasła jest pierwszym krokiem do utraty pieniędzy.
  • Niestety istnieje również możliwość całkowitego przejęcia serwera przez hakerów. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla wszystkich użytkowników.

Powyższe ataki mogą mieć bardzo daleko idące konsekwencje w postaci otrzymania wiadomości e-mail z niebezpieczną zawartością, poprzez utratę oszczędności, aż po zaciągnięcie kredytu bez swojej wiedzy.

CERTYFIKATY SSL – ZOBACZ OFERTĘ

W jaki sposób sprawdzić DNS domeny?

Sprawdzenie DNS domeny odbywa się poprzez stronę https://www.dns.pl. Przechodząc do zakładki WHOIS należy wybrać Bazę WHOIS i wpisać nazwę konkretnej strony. Kolejny krok to weryfikacja poprzez reCAPTCHA i kliknięcie w czerwony przycisk z napisem „Szukaj w bazie WHOIS” znajdujący się poniżej. W zależności od konkretnej domeny, mogą zostać wyświetlone różne wyniki. Ich opis znajduje się poniżej, dzięki czemu można od razu sprawdzić wszystkie kluczowe informacje.

Dzięki tej stronie, każdy użytkownik błyskawicznie zweryfikuje nazwę konkretnego serwera DNS oraz okres rozliczeniowy i dokładną datę, kiedy została zarejestrowana. Dodatkowo, mogą się wyświetlić dane rejestratora, a także informacje o abonamencie danej strony internetowej. Oczywiście dostęp do powyższych informacji jest darmowy i nie wymaga rejestracji lub logowania.

5/5 - (1 vote)