Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa?

Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa domeny mogą być jawne, częściowo ukryte lub tajne. Wynika to m.in. z regulacji dotyczących ochrony danych osobowych, a także niektórych, wewnętrznych regulacji w danym kraju czy rejestrze. W związku z tym, nie zawsze da się sprawdzić kto jest właścicielem domeny. Jednak w wielu przypadkach jest taka możliwość. Zrobisz to za pomocą praktycznego, łatwo dostępnego narzędzia WHOIS. Jak działa i w jaki sposób z niego korzystać?

WHOIS – czyli jak sprawdzić, do kogo należy strona internetowa

Domena internetowa jest częścią adresu internetowego, który wpisujemy w przeglądarce aby przejść na stronę www. Komputer tłumaczy taką słowną nazwę na adres IP, a następnie (za pośrednictwem serwerów) wiąże z określoną zawartością znajdującą się na konkretnym serwerze. Wśród dostępnych domen znajdują się domeny narodowe, czyli z końcówką .pl, .de., co.uk; domeny globalne – .com, .org; funkcjonalne – .edu.pl, .com.pl; oraz regionalne – gda.pl.

Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie informacji o domenie jest użycie odpowiednich serwisów internetowych, zwłaszcza darmowego narzędzia WHOIS na stronie dns.pl lub who.is. W jednym i drugim miejscu znajdziemy wszystkie potrzebne dane udostępnione przez dostawców domen. WHOIS jest powszechnie znane, wygodne, bezpieczne, a przy tym szybkie w działaniu. Ważne: udostępnia tylko te informacje, które faktycznie mogą być przetwarzane przez podmioty partnerskie oraz udostępniane w sieci.

Jak sprawdzić właściciela domeny?

Jeżeli chcesz sprawdzić domenę krajową, regionalną lub funkcjonalną, wejdź na www.dns.pl i przejdź do WHOIS. Następnie podaj nazwę domeny bez przedrostka www i potwierdź zabezpieczenie reCAPTCHA. Otrzymasz informacje o stanie domeny (czy jest aktywna), dacie końcowej okresu rozliczeniowego (kiedy wygaśnie), dacie utworzenia, nazwie serwerów obsługujących daną domenę, o firmie, w której została zarejestrowana, oraz – najważniejsze – informacje o abonencie, czyli dowiesz się kto jest właścicielem domeny.

W ten sposób sprawdzisz domeny krajowe z końcówką .pl, których dostawcą jest NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Za to za pośrednictwem serwisu WHOIS na stronie www.who.is sprawdzisz domenę globalną, np. z końcówką .com. Tutaj nie ma wymogu dodatkowej weryfikacji.

Wyjątkiem są domeny .eu – w tym przypadku trzeba użyć wyszukiwarki znajdującej się pod adresem eurid.eu, czyli European Registry for Internet Domains. Jest to dostawca europejski, mający swoją odrębną bazę, który udostępnia dane za pośrednictwem swojej witryny lub podmiotom powiązanym.

Informacje o domenie, których nie można pozyskać

Jednak są pewne wyjątki. Jeżeli domena jest zarejestrowana na osobę fizyczną (prywatną), nie możesz sprawdzić danych abonenta. Jego dane będą całkowicie ukryte, gdyż jest to zgodne z przepisami wynikającymi z rozporządzenia RODO. Co istotne, takie ograniczenie nie występuje dla domen globalnych.

Podsumowując, jeśli właścicielem nie jest osoba fizyczna lub masz do czynienia z domeną globalną, za pomocą bazy WHOIS poznasz:

  • Datę rejestracji i wygaśnięcia domeny.
  • Do kogo należy domena (właściciel).
  • Gdzie jest zarejestrowana domena (rejestrator).
  • Adresy serwerów DNS, na których witryna się znajduje.

Jak sprawdzić czy domena jest wolna?

Jedną z ważniejszych kwestii dla osób szukających nazwy dla swojej strony internetowej, jest możliwość sprawdzenia, czy konkretna domena jest wolna. Najłatwiejsza metoda polega na skorzystaniu z jednej z wielu wyszukiwarek domen wolnych do rejestracji. Rejestratorzy udostępniają je swoich stronach www, dlatego znalezienie odpowiedniej nie będzie problemem. Znajdziesz tam setki dostępnych rozszerzeń, a jeśli jakaś końcówka nie będzie wolna, system zaproponuje domeny z innym rozszerzeniem albo propozycje pokrewne.

Zdarza się, że jakaś domena jest niedostępna, mimo że nie jest aktywna w Internecie. Oznacza to, że przechodzi przez kwarantannę (zależnie od rejestru, do którego przynależy).

Jak więc sprawdzić, co dzieje się z konkretną domeną? Na pomoc ponownie przychodzi baza WHOIS. Podobnie jak przy sprawdzaniu, do kogo należy domena, wystarczy wejść na stronę dns.pl lub who.is. Jeśli dana domena jest zajęta, najlepiej spróbować innego rozszerzenia, np. .com.pl lub .eu.

Jak wybrać odpowiednią domenę?

Warto pamiętać, że posiadanie unikalnej domeny jest niezwykle cenne. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy liczba stron internetowych dynamicznie rośnie. Musi być łatwa w wymowie, krótka i prosta do zapamiętania. Równie ważne jest właściwe rozszerzenie, które powinno być powiązane z jej celem czy nazwą firmy. To wzbudza zaufanie odbiorcy. Z tego względu większość osób wybiera rozszerzenie .pl (kojarzące markę z krajem pochodzenia) lub .com, gdyż to właśnie one są najpowszechniej znane.

Ważne jest również ciągłe przedłużanie praw do domeny, gdyż utrata prawa do konkretnej nazwy wiąże się ze stratą zbudowanych na niej linków.

5/5 - (1 vote)