Jak sprawdzić gdzie hostowana jest strona?

Jak sprawdzić gdzie hostowana jest strona?

Każda strona internetowa, którą znajdujemy w sieci, ma swój własny hosting. Bez względu na to, czy jest to platforma sprzedażowa, blog czy platforma społecznościowa. Związane jest to z koniecznością jej działania przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Hosting jest tak zwaną przestrzenią w sieci, dzięki której może ona działać bez przerwy. Oczywiście każdy serwer ma swojego właściciela, a na rynku istnieje wiele różnorodnych firm hostingowych. Może zdarzyć się również sytuacja, w której konieczna będzie potrzeba zweryfikowania, gdzie jest zaparkowana domena. Z naszego artykułu dowiesz się jak sprawdzić, na jakim serwerze jest strona oraz jakie narzędzia mogą okazać się do tego pomocne. Zapraszamy do lektury.

Jak sprawdzić swój host?

Sprawdzenie hostingu danej strony daje szereg możliwości. W sieci istnieje kilka miejsc, dzięki którym można sprawdzić, gdzie jest zaparkowana domena. Podstawowe informacje dostępne są bezpłatnie, dlatego warto z nich korzystać. To:

  • WholsHostingThis – to darmowe narzędzie, które służy do otrzymywania informacji o adresie IP strony czy nazwy serwisów;
  • WHOIS w Krajowym Rejestrze Domen – jest to baza o wszystkich domenach krajowych z końcówką .pl. Pozwala na sprawdzenie statusu domeny, daty utworzenia, modyfikacji i końca okresu rozliczeniowego Dodatkowo umożliwia sprawdzenie nazwy serwerów, a także udziela informacji o danych kontaktowych abonenta i rejestratora;
  • Check Host – kolejny bezpłatny serwis, dzięki któremu można sprawdzić właściciela serwisy, adres IP, dostawcę usług i lokalizację serwerów;
  • WHOIS od DomainTools – jest to platforma to weryfikacji domen całego świata. Na niej można zweryfikować osoby, które są właścicielami danych stron, kraj rejestracji, nazwy serwisów, adresy IP, lokalizację, status domeny, właściciela domeny, a także informacje o niej;
  • SSL24 – narzędzie, które udziela informacji o adresie IP oraz rodzaju serwera;

Jak widać, sprawdzenie, na jakim serwerze jest strona, nie powinno być trudne, a wszystko dzięki dostępności wielu bezpłatnych i skutecznych narzędzi. Weryfikacji można dokonać samodzielnie, w kilku krokach. Już po chwili można stać się posiadaczem cennych informacji o hostingu danej strony internetowej.

Jakie informacje o stronie www znajdziemy w sieci?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele informacji o danej stronie internetowej znajdziemy w sieci. Są one wyświetlane publicznie, dlatego każda osoba może bez problemu je sprawdzić, często bezpłatnie. W sieci znajdziemy:

  • dane właściciela danej strony – organizacji czy osoby, do której należy dana strona internetowa;
  • kontakt do administratora witryny;
  • dane o rejestratorze serwisu;
  • adres IP domeny i jej status;
  • ISP – internet service provider – pod tym określeniem powinna być wyświetlana nazwa firmy, która dostarcza usługi;
  • nazwa i lokalizacja serwerów;
  • data utworzenia domeny, modyfikacje i data wygaśnięcia.

Takie informacje pozwalają dowiedzieć się wielu rzeczy o danej witrynie internetowej. Dostęp do nich jest niezwykle prosty i szybki, dlatego wiele osób chętnie korzysta z tej możliwości.

Po co sprawdzać, na jakim serwerze jest strona?

Można zastanawiać się, w jakim celu sprawdzać, na jakim serwerze jest strona. Okazuje się, że jest to wiedza przydatna i wręcz niezbędna w wielu sytuacjach. Zdarza się, że deweloper, który odpowiadał za stworzenie danej strony, zapomni przekazać taką informację jej właścicielowi, przez co nie wie on, z jakiego hostingu korzysta. Dodatkowo można zapomnieć, zgubić informację czy po prostu nie pamiętać, ze względu na długą działalność strony. Wiele osób zaczyna interesować się możliwościami sprawdzenia hosta w momencie, kiedy trafi na stronę, która działa wyjątkowo wydajnie i szybko i sami chcieliby skorzystać z usług dostawcy. Właśnie w takiej sytuacji warto jest wiedzieć, jak sprawdzić, na jakim serwerze jest strona. Warto wiedzieć, że informacja o hostingu strony pozwala na zgłoszenie do właściciela serwisu różnorodnych nadużyć, np. kopiowania bez zgody informacji do strony itd. W takiej sytuacji właściciel hosta będzie mógł samodzielnie rozwiązać problem, wystarczy wiedza o hostingu danej strony.

Jak wybrać dobry hosting dla swojej strony internetowej?

Wybierając hosting, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Koniecznie należy zweryfikować proponowane parametry przez daną firmę, a także szybkość łącza, stan techniczny samych dysków i podzespołów. Dodatkowo ważny jest tzw. Uptime, czyli czas bezawaryjnego działania serwera. Powinien wynosić on 99%. Ważne jest także bezpieczeństwo danych wrażliwych, czyli danych osobowych. Wybierając hosting dla swojej strony internetowej, szalenie istotny jest również limit dostępnej powierzchni dyskowej, a także backup, czyli kopia bezpieczeństwa dla danych zamieszczanych na serwerze. Wybór korzystnej oferty pozwala na stworzenie wydajnie i sprawnie działającej strony internetowej, która zadowoli wszystkich użytkowników. Wiele firm oferuje również możliwość bezpłatnego testowania, dlatego warto skorzystać z takiej oferty i ocenić sprawność działania danych stron.