Jak połączyć się z Serwerem FTP i z niego korzystać?

Jak połączyć się z Serwerem FTP i z niego korzystać?

FTP jest protokołem, który umożliwia nawiązywanie połączeń z serwerem w celu przesyłania plików. W sieci znajdziemy darmowe aplikacje służące do jego obsługi, określane również jako klient FTP, takie jak np. WinSCP FTP lub FileZilla FTP. Ich rolą jest instalowanie oraz inicjowanie połączeń.

Serwer FTP zawiera pliki konkretnej strony internetowej – korzystając z niego, możemy więc swobodnie zarządzać jej zasobami. Dostęp do FTP można uzyskać za pomocą danych z hostingu lub konta. Logowanie do FTP wymaga podania takich informacji jak:

  • Adres serwera, czyli host FTP,
  • Hasło (pass),
  • Login (nazwa użytkownika).

Znajdziemy je np. w panelu administracyjnym swojego serwera. Po wyszukaniu zakładki z oznaczeniem FTP wystarczy przepisać z niej wymienione powyżej dane. Często są one również przesyłane mailowo przez firmę hostingową, z której usług korzystamy.

Jak otworzyć serwer FTP online? Podgląd zawartości można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki, np. Google Chrome. Jednak taka opcja pozwala wyłącznie na pobieranie plików i nie umożliwia wysyłania nowych na serwer (do tego trzeba mieć wspomniany powyżej program – tzw. klienta FTP).

Aby otworzyć FTP online, należy wpisać właściwy format adresu do wybranego serwera w pasek przeglądarki – albo z samym loginem, albo loginem wraz z hasłem: ftp://login:hasło@nazwa_serwera lub ftp://login@nazwa_serwera, ewentualnie wpisując wyłącznie adres serwera FTP ftp://nazwa_serwera – wówczas kolejnym krokiem będzie podanie loginu i hasła.

Inna, alternatywna opcja, aby otworzyć serwer FTP online, to wykorzystanie programu WebFTP. Jest narzędziem, które pozwala na dostęp do plików z poziomu przeglądarki internetowej. Aby go uruchomić, należy zalogować się w panelu administracyjnym, przejść do sekcji usługi www, wybrać serwer i uruchomić WebFTP (znajduje się w opcjach FTP).

1/5 - (1 vote)