Jak połączyć się z Serwerem FTP i z niego korzystać?

Jak połączyć się z Serwerem FTP i z niego korzystać?

Nazwa FTP oznacza protokół, który umożliwia nawiązywanie połączeń z serwerem w celu przesyłania plików. W sieci znajdziemy darmowe aplikacje służące do jego obsługi, określane również jako klient FTP, takie jak np. program FTP FileZilla lub WinSCP. Ich rolą jest instalowanie oraz inicjowanie połączeń.

Serwer FTP online zawiera pliki konkretnej strony internetowej – korzystając z niego, możemy więc swobodnie zarządzać jej zasobami. Dostęp do FTP można uzyskać za pomocą danych z hostingu lub konta. Jak połączyć się z serwerem FTP? Logowanie wymaga podania takich informacji jak:

  • Adres serwera, czyli host FTP,
  • Hasło (pass),
  • Login (nazwa użytkownika).

Znajdziemy je np. w panelu administracyjnym swojego serwera. Po wyszukaniu zakładki z oznaczeniem FTP wystarczy przepisać z niej wymienione powyżej dane. Często dostęp FTP jest również przesyłany mailowo przez firmę hostingową, z której usług korzystamy.

Jak uzyskać połączenie FTPonline? Podgląd zawartości można zdobyć za pośrednictwem przeglądarki, np. Google Chrome. Jednak taka opcja pozwala wyłącznie na pobieranie plików i nie umożliwia wysyłania nowych na serwer. Do tego trzeba mieć wspomniany powyżej program – tzw. program FTP jak np. FileZilla,

Aby otworzyć server FTP online, należy wpisać właściwy format adresu w pasek przeglądarki – albo z samym loginem, albo loginem wraz z hasłem: ftp://login:hasło@nazwa_serwera lub ftp://login@nazwa_serwera, ewentualnie wpisując wyłącznie adres serwera FTP ftp://nazwa_serwera – wówczas kolejnym krokiem będzie podanie loginu i hasła.

Inna, alternatywna opcja, aby otworzyć dysk FTP online, to wykorzystanie programu WebFTP. Jest narzędziem, które pozwala na dostęp do plików z poziomu przeglądarki internetowej. Aby go uruchomić, należy zalogować się w panelu administracyjnym, przejść do sekcji usługi www, wybrać serwer FTP i uruchomić WebFTP (znajduje się w opcjach FTP).

FTP – zdalny katalog z kluczowymi danymi

Na pytanie, co to jest serwer FTP, można odpowiedzieć nie tylko językiem branżowym. Od strony użytkownika serwery FTP da się opisać jako miejsce, gdzie przechowuje się dane konkretnej strony www lub aplikacji. Chodzi o ułatwienie ich zamieszczania w sieci, czy też przesyłania. Chociażby dlatego tak istotne jest, aby znać adres serwera FTP. To jedna z podstawowych informacji, dzięki której można następnie sprawnie zarządzać witryną internetową. W praktyce dyski stosuje się do: przesyłania plików między komputerami, instalacji intranetu, przechowywania danych, czy też sporządzania kopii zapasowych. To wszystko jest możliwe z dowolnego miejsca, jeśli posiada się oczywiście dostęp do sieci internetowej oraz zna się adres serwera FTP. W całym procesie istotnym elementem pozostaje odpowiednia konfiguracja dysku. Chodzi o to, aby np. dało się bez większych problemów skonfigurować dostęp do serwera FTP dla użytkowników. 

Czy FTP jest bezpieczny?

Wyjaśniliśmy już sobie, jak połączyć się z serwerem oraz czym jest klient FTP jak np. popularna FileZilla. Wciąż nieopisaną, a bardzo ważną kwestią pozostaje odpowiedź na pytanie o poziom bezpieczeństwa zdalnych dysków. W pewnym stopniu skuteczność ochrony plików zależy od nas samych, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Hasło do serwera powinno być silne – choć może się wydawać to oczywistą kwestią, zagadnienie często traktuje się po macoszemu. Jeśli wiemy, jak wpisać adres, nazwę FTP i zalogować się do dysku, dobrze pamiętać również o systematycznym tworzeniu kopii bezpieczeństwa. W przypadku awarii lub włamania, odzyskamy istotne pliki i dane. Dobrą praktyką będzie ponadto utrzymywanie więcej niż jednej kopii zapasowej. Ostatnim punktem na liście jest ukrycie zasobów serwera w przeglądarce. Chodzi o to, aby wywołanie adresu FTP nie umożliwiało wyświetlenia informacji w przeglądarce.

3/5 - (4 votes)