Motyw do WordPressa – jak wybrać najlepszy?

WordPress jest jednym z najbardziej popularnych systemów wykorzystywanych do zarządzania treścią. Szacuje się, że około 60% stron internetowych jest opartych właśnie o ten system. Wynika to m.in. z jego elastyczności, możliwości dopasowania motywu do swoich potrzeb, a także z łatwej i intuicyjnej obsługi. Jak zatem wybrać motyw WordPress? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda branża rządzi się swoimi prawami. Motyw wykorzystywany do niewielkiego bloga kulinarnego będzie zupełnie innych od tego, na którym będą publikowane nowinki ze świata nowych technologii. Istnieją jednak uniwersalne wytyczne, którymi powinna kierować się każda osoba, która dokonuje wyboru.

Jaki motyw WordPressa wybrać dla siebie?

Na początku warto zastanowić się czy lepszą opcją będzie motyw płatny, czy darmowy. Ta druga opcja ma tylko jedną oczywistą zaletę – użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z implementacją. W przypadku płatnych wersji, korzyści jest zdecydowanie więcej.

 • Pierwszą i najważniejszą kwestią jest jakość. Płatny motyw WordPress jest zdecydowanie bardziej dopracowany, co bezpośrednio przekłada się na płynność i stabilność działania.
 • Kolejną rzeczą jest support. Wybierając motyw, za który trzeba zapłacić, użytkownik często otrzymuje kontakt do jego twórcy. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że w razie jakichkolwiek problemów, osoba która kupiła dany motyw może liczyć na pomoc.
 • Nie sposób nie wspomnieć o unikalności. Darmowe motywy są zdecydowanie częściej implementowane niż płatne, z oczywistych względów. Osoby, które chciałyby się wyróżnić, powinny inwestować wyłącznie w unikalne rozwiązania.
 • Płatne motywy są częściej aktualizowane, dzięki czemu luki w ich działaniu są na bieżąco usuwane. Aktualizacje poprawiają także bezpieczeństwo strony, dlatego zawsze warto je przeprowadzać gdy tylko się pojawią.
 • Płacąc za motyw, przeważnie otrzymujemy także dostęp do pełnej dokumentacji oraz szczegółową instrukcję i dokładny opis wszystkich funkcji.

  Jak wybrać szablon WordPress? Czym powinien się wyróżniać?

  Zdecydowana większość osób to wzrokowcy. Nic więc dziwnego, że wybierając motyw WordPress, szczególną uwagę należy skupić na jego wyglądzie. Przede wszystkim powinien być on spójny z profilem działalności. Co to oznacza w praktyce?

  • Warto dokładnie wybrać kolory i zdjęcia, które składają się na cały layout. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ obecni użytkownicy Internetu są skłonni szybko przerwać sesję, np. w przypadku gdy zostaną zaatakowani zbyt dużą ilością tekstu.
  • Drugą niemniej ważną kwestią jest użyteczność motywu. To właśnie od niej zależy w jaki sposób użytkownik będzie nawigował po stronie internetowej. Motyw powinien być jak najbardziej przejrzysty.
  • Układ całego menu powinien być czytelny i intuicyjny. Użytkownicy nie będą się niczego domyślać, chcą mieć wszystko podane na tacy.

  Niejednokrotnie płatne motywy są przedstawiane w przejaskrawiony sposób tylko po to, aby zachęcić potencjalnych nabywców do kupna. Wybór konkretnego szablonu powinien być dokładnie przemyślany, dzięki czemu ryzyko błędnej decyzji zakupowej jest ograniczone do minimum.

  Co jeszcze jest istotne?

  Testując konkretny motyw, należy sprawdzić jak wygląda w wersji mobilnej i czy oferuje pełną funkcjonalność. Niejednokrotnie 50% ruchu na stronie jest generowane z urządzeń mobilnych, takich jak tablety i przede wszystkim smartfony.

  • Dodatkowo warto przeprowadzać testy na różnych przeglądarkach internetowych, takich jak Firefox, Chrome, Safari i Microsoft Edge. Pomimo tego, że zdecydowana większość motywów charakteryzuje się pełną kompatybilnością ze wszystkimi najpopularniejszymi przeglądarkami, to i tak warto to sprawdzić.
  • Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest kompatybilność z wtyczkami. Praktycznie na każdej stronie internetowej są zainstalowane pluginy, które poszerzają jej funkcjonalność. Nie warto instalować ich zbyt dużo, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na szybkość ładowania się strony.
  • Strony internetowe pełnią także funkcję platform sprzedażowych, dlatego przed wyborem konkretnego motywu, warto sprawdzić kompatybilność z rozwiązaniami e-commerce.

  Opinie użytkowników, którzy kupili konkretny motyw są cennym źródłem informacji. Dzięki nim przyszli nabywcy mogą dowiedzieć się w jaki sposób konkretny szablon zachowuje się po implementacji, czy występują jakieś problemy techniczne, a także jak szybko działa support i czy oferowane przez niego rozwiązania są skuteczne.

  Jaki motyw WordPressa wybrać – sprawdzanie jakości kodu

  Przed zakupem konkretnego szablonu, warto sprawdzić jakość kodu. To że dany motyw jest piękny i przejrzysty, nie oznacza, że kod nie ma błędów. Oczywiście osoby, które nie interesują się programowaniem, nie potrafią tego sprawdzić samodzielnie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą walidatory kodu. Jest to nic innego jak program, którego zadaniem jest sprawdzanie poprawności. Co warto o nim wiedzieć?

  • Przede wszystkim programy tego typu są proste i intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu każdy użytkownik Internetu może z nich korzystać. Nie potrzeba posiadać specjalistycznej wiedzy informatycznej.
  • Walidatory umożliwiają sprawdzenie całego kodu lub wybranego fragmentu.

  Oczywiście po pełnym sprawdzeniu mogą pojawić się niewielkie błędy. Gdy jednak ich liczba będzie zbyt duża, wówczas należy poszukać innego szablonu. W3C to największa organizacja, której celem jest standaryzacja kodu stron internetowych, a co za tym idzie, ujednolicenia Internetu. Błędy w kodzie mogą być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania strony, dlatego na początkowym etapie warto wybierać takie szablony, które są ich praktycznie pozbawione.

  Darmowe motywy z niepewnych źródeł – potencjalne zagrożenia

  Identycznie jak w przypadku wtyczek, nie należy pobierać motywów z niepewnych źródeł. Niestety wiele początkujących osób lekceważy tę zasadę i skuszeni niskimi opłatami (lub ich brakiem) decydują się na implementację szablonu. Konsekwencje takiego postępowania mogą być różne i trudne do przewidzenia. Motywy mogą zawierać oprogramowanie szpiegujące, którego zadaniem może być przechwytywanie danych użytkowników konkretnej strony. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dokonywania płatności.

  Pozycjonowanie strony

  Każdy właściciel strony internetowej pragnie, aby znalazła się ona na pierwszej stronie w popularnych wyszukiwarkach. Choć na pozycjonowanie witryny ma wpływ bardzo dużo czynników, to nie należy zapominać o sprawdzeniu motywu. Służą do tego specjalne narzędzia typu SEO site checkup (oczywiście w sieci jest ich znacznie więcej). Ich zadaniem jest sprawdzenie czy dany motyw jest stworzony w taki sposób, aby dobrze pozycjonował się w wyszukiwarkach. Wynik jest przedstawiony w postaci wykresu, na którym znajdują się słupki pokazujące elementy zgodne z SEO, niezgodne i ostrzeżenia. Na tej podstawie można stwierdzić czy dostosowanie konkretnego motywu będzie czasochłonne. Oczywiście taką analizę należy wykonać przed zakupem szablonu, dzięki czemu przyszły użytkownik uniknie kłopotów i wydatków związanych z zoptymalizowaniem strony www.

  SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

  od 10.00 zł
  za rok
  od 10 00 zł
  miesięcznie
  od 119.00 zł
  miesięcznie
  od 55,00 zł
  za rok
  od 1
  za rok