Kiedy wybrać hosting www, a kiedy serwer VPS

Kiedy wybrać hosting www, a kiedy serwer VPS

Dla małych sklepów internetowych czy innych witryn o niewielkich potrzebach hosting www jest całkowicie wystarczającą usługą, która ma wiele zalet dostosowanych do witryn o ograniczonej liczbie użytkowników. Jeśli jednak Twoje potrzeby są znacznie większe, warto zastanowić się nad skorzystaniem z możliwości wykupienia przestrzeni na serwerze VPS, który zapewni Ci znacznie bardziej zaawansowane możliwości.

Czym jest hosting www i jakie są jego zalety?

Czym jest hosting www? Najprościej rzecz ujmując, jest to wydzielona przestrzeń większego serwera wirtualnego, która jest przypisana Tobie. To rozwiązanie, które jest skrojone pod potrzeby właścicieli stron o niezbyt dużych, podstawowych wymaganiach. Przekłada się to na bardzo korzystne warunki finansowe, które oznaczają koszt mieszczący się w kilkuset złotych w skali rocznej. Ważne jest także to, że kupując taki abonament, uzyskujesz dostęp do panelu kontrolnego, w którym możesz ustawić wszystkie najważniejsze dla Ciebie ustawienia. Zainstalujesz potrzebne Ci skrypty, ale też możesz połączyć Twoje domeny oraz skrzynki e-mail. Ostatnią konieczną do przedstawienia zaletą jest opcja zarządzania serwerem po stronie usługodawcy. Dzięki temu będziesz mógł/mogła skupić się na bezpośrednim tworzeniu swojej strony internetowej i pracy z klientem.

Wady hostingu www

Oprócz kilku zalet trzeba również wskazać pewne wady, które dla niektórych właścicieli stron internetowych mogą być istotne. Przede wszystkim należy do nich stosunkowo wolne działanie, które może być uciążliwe dla korzystania ze strony internetowej o dużych potrzebach i sporej liczbie odwiedzających osób. Poza tym hosting www charakteryzuje się również tym, że taki pakiet oznacza ograniczoną ilość miejsca na dysku, która jest dla Ciebie dostępna. Zwiększone możliwości, to konieczność dokupienia dodatkowej usługi, co może być uciążliwe. Ostatnią wartą podkreślenia wadą hostingu www jest brak możliwości indywidualnego dopasowania parametrów serwera wirtualnego do Twoich preferencji. Wynika to z tego, że dzielisz go z innymi właścicielami witryn, których obowiązują te same zasady.

Korzyści z wykorzystania serwera VPS

Dla zaawansowanych użytkowników najlepszym wyjściem będzie skorzystanie ze zwiększonych możliwości, jakie daje wybór serwera VPS. Do najważniejszych korzyści jego użytkowania możesz zaliczyć to, że jest on przygotowany tylko dla Ciebie, nie musisz z nikim dzielić jego przestrzeni. Dzięki temu możesz pod kątem własnych potrzeb zastosować konfigurację każdego elementu oprogramowania. Daje to wiele również w zakresie zwiększenia możliwości serwera – bez problemów możesz zwiększyć swoje zapotrzebowanie pod kątem chociażby pamięci RAM, jeśli taka jest konieczność. W ten sposób możesz stworzyć przestrzeń w pełni spersonalizowaną, która będzie dostosowana do Twoich wymagań.

Problemy z użytkowaniem serwera VPS

Jak każde rozwiązanie, również serwer VPS wykazuje pewne niedogodności, które mogą być kłopotliwe dla niektórych właścicieli stron internetowych, zastanawiających się nad tą opcją. Przede wszystkim warto nadmienić to, że jest to znacznie droższa propozycja od hostingu www. Tutaj niekiedy miesięczny koszt użytkowania wynosi kilkaset złotych, dlatego też trzeba liczyć się z większymi wydatkami związanymi z lepszymi możliwościami. Drugą istotną kwestią jest konieczność samodzielnego zarządzania dostępną przestrzenią Dla zaawansowanego użytkownika może nie być to wielkie wyzwanie, choć z pewnością czasochłonne. Alternatywą w tym przypadku jest zlecenie tej usługi innej osobie czy firmie, choć to pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Podsumowanie – hosting www a serwer VPS

Wybór tych opcji jest zależny od kilku czynników, przede wszystkim od Twoich potrzeb dotyczących możliwości procesora czy pamięci RAM, ale także personalizacji oprogramowania do Twoich oczekiwań. Jeśli wystarczą Ci podstawowe parametry, hosting www jest odpowiednią opcją, ale potrzeby na zaawansowanym poziomie wymagają takich rozwiązań, jak serwer VPS. Duże znaczenie mają również Twoje zasoby finansowe – gdy musisz oglądać każdą złotówkę, ta druga propozycja może być dla Ciebie kłopotliwa pod względem kosztów, choć konieczne jest rozważenie wszystkich czynników, decydujących o wyborze hostingu www lub serwera VP.S

5/5 - (1 vote)